Resim yapmak onun yaşam kaynağı

Resim yapmak onun yaşam kaynağı
26.05.2020
A+
A-

Eşinin ölümünden sonra yaşama tutunmak için resme  sığınan Emel Akay,yaptığı yağlıboya ve karakalem resimlerle ilgi odağı oldu.Yıllardır Edirne Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü yaptıktan sonra emekli olan ve kendisini çeşitli uğraşıya veren Emel Akay,eşinin ölümü ardından kendisini bir boşlukta hissedince resim yapma düşkünlüğünü harekete geçirdi.

Son zamanlarda yaptığı resimleri sosyal medyadan paylaşım yapınca çok kişinin ilgisin gören Emel Akay,resim hayatını gazetemize (www.edirnepostasi.net) anlattı. ÇOCUKLUĞUMDA BAŞLADIĞIM UĞRAŞ. Akay, “Resim merakım çocukluğumdan buyana gelen bir uğraştı benim için. Orta okul çağlarımda karakalem çalışmalarıyla başlayan bu merakım tamamen amatör olarak devam etti.Bu süreçte daha çok Edirne’mizin tarihi eserlerini karakalem olarak çalıştım. Çok az da olsa suluboya çalışmalarım da oldu.Ama bunlar tamamen amatörce ve hiç teknik bilmeden ve hiç eğitim almadan yaptığım çalışmalardı. YÖNETİCİLERİMİZİN RESİMLERİNİ YAPTIM. Daha sonraki yıllarda çalışma hayatım süresince masamın çekmecesinde boş zamanlarımı değerlendirdiğim küçük portre çalışmalarım bulunurdu arada sırada çalışırdım.Valilerimizin, Belediye Başkanlarımızın,bazı devlet büyüklerimizin ve Atatürk’ümüzün bazı portrelerini çalışmıştım o zamanlarda. Asıl hayalim yağlıboya tablo yapmaktı.Yoğun çalışma hayatım süresince buna hiç fırsat bulamadım. Emekli olunca kendime bir çalışma atölyesi yaratmayı hayal ettim ama ona da bir fırsat yaratamadım..

EŞİMİN ÖLÜMÜNDEN SONRA HAYATA TUTUNACAK BİR DAL ARADIM. 2017 yılında sevgili eşimi aniden kaybedince hayata tutunacak bir dal aradım.O yılın sonbaharında halk eğitimin açtığı resim kurslarına katılmaya karar verdim.Amacım teknik bilgi sahibi olmaktı.Bu en sevdiğim uğraşı öncelikle ruhuma çok iyi geldi ve beni yeniden yaşama bağladı. Şimdi sevgili resim öğretmenlerimizin öğrettiği tekniklerle bu alanda ilerlemeye ve ayırt etmeden her türlü resim yapmaya çalışıyorum.

ASIL ALANIM KARAKALEM. Aslında en iyi olduğum alanın karakalem olduğunu düşünüyorum. arada suluboya çalışmaları da yapıyorum.Ne olursa olsun resim yapmayı çok seviyorum.Size şu kadarını söyleyeyim resim yapmanın bendeki karşılığı; çöl sıcağında susamış bir insanın kana kana şu içmesi gibi bir şey bana hissettirdiği bu.Sanatın her alanının insan ruhuna huzur ve mutluluk kattığına inanıyorum.

YAPTIĞIM RESİMLERİ SEVİYORUM. Yaptığım tüm resimlerimin hepsini seviyorum. Hepsi benim için ayrı bir değer.Hepsini severek yapıyorum. Önce etkilenip sonra yapmaya başlıyorum.  Ama en değer verdiğim ‘Bağcı Kız’ resmim  var onu  ayrı tutuyorum. Bugüne kadar sergi açmadım ama bir sergi açmayı düşünüyorum”dedi. (ALINTI YAPILAMAZ.İZNE BAĞLI)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.