Ressam Sünnetçioğlu’nun, gravür çalışması, Uluslararası Sanal Baskıresim Bienali’nde

Ressam Sünnetçioğlu’nun, gravür çalışması, Uluslararası Sanal Baskıresim Bienali’nde
18.06.2020
A+
A-

Türkiye’de bu yıl ilk defa sanal bir ortamda gerçekleşen ve Dünya’nın ilk sanal Baskıresim Bienali olma özelliğine sahip, “Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali’nde” Babaeski’li ünlü Ressam Füsun Sünnetçioğlu’nun, “İdeal bir çocuğun oranları” isimli gravür çalışması da yer aldı.

Pandemi sürecinin başlamasının ardından sosyal yaşamın ve günlük faaliyetlerin en aza indirgenmesiyle birlikte sanal konserler, sanal söyleşiler çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla ilgililerine ulaşmaya devam ederken Uluslararası sanal Baskıresim Bienali de açıldı.Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu’nun kurmuş olduğu ve dört yıldır devam eden, “Engravist Etkinlikleri” kapsamında, 54 ülke, 600’ü aşkın sanatçı ve 7 sanal galerinin katımıyla gerçekleşen “Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali” dünyanın her yerinde yaşayan sanatçılar arasında bir köprü olmayı ve Baskıresim sanatının farkındalığını arttırmayı hedefliyor.Ünlü Ressam Füsun Sünnetçioğlu’nun, 1997 yılına ait figüratif dönem bir işi olan, aquatinta, kuru kazı ve kaligrafinin yer aldığı karışık teknik kullandığı 27×50 cm ölçülerinde ki “İdeal bir çocuğun oranları” isimli gravür çalışması, 600 eserin arasına girerek, sanal ortamda siyah salonda sergilendi.Sünnetçioğlu; Tekniği sanata dönüştüren sanatçıların karma çalışmalarını bir arada sunabilme fırsatı bulduğu “Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali Sergisi” ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Bu yıl düzenlenen “Uluslararası Gravür Bienalin Sergisi’ne”, “İdeal bir çocuğun oranları” isimli gravürüm seçildi. Bu kadar kapsamlı bir bienalde yer almak beni mutlu etti. Gravür diğer adıyla baskı resim anlamına geliyor. Bu çalışmamda; foto gravür, aquatinta, kuru kazı ve kolografinin yer aldığı karışık teknik kullandım. Ölçüsü 27×50 cm. Bu benim 1997 yılına ait figüratif dönem bir işim. Çalışmamda zıtlıklardan yararlanarak, Afrika’lı bir çocuğun figürü ile masada yer alan bir Istakoz çizdim. Orta alanda “Başkalarını ilgilendirmez” yazılı grafik yer almakta üst alanda ise ideal çocuk ölçüsünün yer aldığı bir çizim bulunmaktadır. Aslında dünyada olup biten her şey hepimizi ilgilendirir. İronik bir yaklaşım kullandım.”

Projenin Kreatif Direktörlüğünü Derya Aydoğan’ın yaptığı Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali, 12 Haziran-14 Eylül 2020 tarihleri arasında www.engravist.art sayfasından ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. -Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.