Rotary’den Anlamlı Destek

Rotary’den Anlamlı Destek
23.06.2020
A+
A-

Rotary 2420. Bölge Guvernörü Nezih BAYINDIR ve Eşi Belkıs BAYINDIR, Rotary 2420. Bölge Guvernör Yrd. Güzin CİRAVOĞLU ve Eşi Şükrü CİRAVOĞLU, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ’ı Coronavirüs tedbirlerine uygun olarak ziyaret etti.Gerçekleşen ziyarette, İl Müdürlüğüne bağlı çocuk evlerinde ve çocuk sitesinde koruma ve bakım altında olan çocuklara yönelik hizmetler ve bu hizmetlerin sürdürülebilirliği hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, gerçekleşen ziyaretten sonra yaptığı açıklamada; “Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır. Hepimiz gelecek planlarımızı çocuklarımıza göre yaparız, Çocuklarımıza göre şekillendiririz. Bir çocuğun yetişebileceği en ideal ortam, kendi ailesi yanında yetişmesidir… Ancak bazen İstenmeyen Sebepler, İhmal, İstismar, Taciz, Şiddet, Kazalar, Hastalıklar, Ölümler, Boşanmalar ve doğal afetler gibi sebeplerle, çocuklar koruma ve bakım altına alınabilmektedir. Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak öncelikli hedefimiz, her çocuğun kendi ailesi yanında bakılmasının sağlanmasıdır.Bakanlık olarak “Aile odaklı Sosyal Hizmet Modellerine” öncelik vermekteyiz. Artık eskiden olduğu gibi “Ekonomik nedenlerden dolayı” çocuklar koruma ve bakım altına alınmamakta, Sosyo-Ekonomik destek ödemeleri ile kendi öz aileleri yanında bakılmaları sağlanmaktadır.Aksi durumlarda, çeşitli nedenlerle ailelerinden uzaklaşan çocukların, kendilerini ailelerinin yanındaymış gibi hissedecekleri, aile şefkatini ve sıcaklığını yaşayacakları evlat edinme ve koruyucu aile hizmetlerine öncelik vermekteyiz.

Ancak, bakım altına alınan çocukların tamamı aile odaklı hizmet modellerinden yararlandırılamamaktadır. Bu çocuklarımızın sıcak aile ortamından uzaklaşmamaları için yeni bir sosyal hizmet modeline geçilerek kardeşlerin birbirinden ayrılmadığı, “Çocuk Evleri Modeli” geliştirilmiştir.Edirne ilimizde; 14 çocukevi açılarak, 81 çocuğumuz Edirne’mizin çeşitli mahallelerindeki apartmanlarda, komşuluk ilişkileri içerisinde, ev ortamında bakımları sağlanmaktadır.Bakım altına alınan çocuklarımızın yetiştirilmesi için, bakanlığımızın ilk tercihi; Çocuğun kendi sosyal çevresi içinde bakılması, Bu mümkün değilse: Evlat edinmeBu mümkün değilse: Koruyucu Aile,Bu da mümkün değilse: Çocuk evlerinde bakılmasıdır.Çocuk evlerinde bakılması uygun olmayan çocuklar için yeni bir Sosyal Hizmet Modeli olan “Sevgi Evleri Modeli” geliştirilmiştir.

Yapılan çalışmalar sonucunda: Ev ortamında bakılan çocukların; Uyum problemlerinin azaldığı,Okul devamsızlığı oranlarının düştüğü, Akademik, sportif ve kültürel başarılarının arttığı,Daha kolay iletişim kurabildikleri,Suça karışma oranlarının ciddi oranda düştüğü, Özgüvenlerinin artarak sosyal hayata daha kolay uyum sağladıkları görülmektedir.Sevgi evleri; Villa tipi binalarda Çocuklarımızın 1 ve 2 kişilik odalarda kaldığı, yemeklerini bakıcı anneleri ile birlikte hazırladıkları, kendilerini aile ortamında hissettikleri, Sosyal hayata atılmalarını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiş ev tipi kuruluşlardır. Edirne ilimizde de Sevgi evlerinin açılmasıyla, “Koğus sistemindeki gibi Yurt Modeli son bulmuştur.” Çocuklarımız ev ortamında bakıcı anneleri ile birlikte, komşuluk ilişkileri içerisinde yaşamlarını sürdürmektedir.Edirne ilimizde Erkek ve Kız yetiştirme Yurdumuzun kapanmasıyla;Çocuklarımızın kalabalık gruplar halinde büyümelerinin önüne geçilmiş,Olumsuz deneyimler yaşayan arkadaşlarından etkilenmelerinin önüne geçilmiş,Bizzat yaparak, yaşayarak hayata hazırlandıkları ev tipi bakım modeline geçilmiştir.Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak: Aile, Kadın, Çocuk, Yaşlı, Engelli, Dar Gelirli, Şehit yakınları ve Gazilerimize yönelik hizmetlerimizi sürdürürken Valiliğimizin, Diğer kamu kurum ve Kuruluşlarının, Sivil toplum Kuruluşlarının ve Hayırseverlerin desteğini bugün olduğu gibi her an yanımızda hissetmekteyiz.

Bugün Rotary 2420. Bölge Guvernörü Nezih BAYINDIR ve Eşi Belkıs BAYINDIR, Rotary 2420. Bölge Guvernör Yrd. Güzin CİRAVOĞLU ve Eşi Şükrü CİRAVOĞLU, Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzü ziyaret ederek “Koruma ve Bakım altında bulunan çocuklarımıza yönelik sürdürülen hizmetler hakkında” bilgiler aldılar. Ziyarete gelirken ise Çocuk Evlerimizde ve Çocuk Sitemizde koruma ve bakım altında olan çocuklarımızın ihtiyaçlarına yönelik çeşitli mobilya ve elektronik ürün desteğinde bulundular. Ürünlerin bazıları bugün elimize ulaşarak çocuk evlerimize ve çocuk sitemize yerleştirildi. Hafta boyunca kuruluşlarımıza destekte bulundukları ürünler gelmeye devam edecek. Hassasiyetlerinden, çocuklarımıza yönelik hizmetlerimizin sürdürülebilirliğinden dolayı verdikleri katkılardan ötürü kendilerine ve üyelerine Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak teşekkür ediyorum” dedi.Ziyaret sonrasında; Çocuklarımıza yönelik gerçekleştirdikleri desteklerden dolayı “Rotary Üyeleri Adına” Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP tarafından imzalanan Teşekkür Belgesi, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ tarafından Rotary 2420. Bölge Guvernörlüğüne takdim edildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.