Safa Geldin Ulu Gazi…

Safa Geldin Ulu Gazi…
21.12.2019
A+
A-

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 89.yılı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Edirne İnönü İlkokul önünden başlayan kortej Atatürk Anıtı’na yürüyerek çelenk bıraktı. Çelenk törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Edirne Baro Başkanı Alper Pınar, Siyasi Parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve bir çok vatandaş katılım gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından protokol ve vatandaşlar Edirne Belediyesi’nde ki Atatürk odasını ziyaret etti. Daha sonra Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘nün sorumluluğunda Edirne Lisesi’nin düzenlediği Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 89. Yıldönümü adlı kutlama programı Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleşti.

Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Edirne Lisesi öğrencilerinin, Vali Ekrem Canalp’e  Atatürk’ün Edirne’ye gelişini simgeleyen bayrak teslim töreni gerçekleşti.

 Programın açılış konuşmasını ise Edirne Lisesi Müdürü Recep Şentürk yaptı.Şentürk konuşmasında Edirne Lisesi Müdürü Recep Şentürk, “Mustafa Kemal Atatürk savaşlar, kongreler, milli mücadele ve cumhuriyet için biri bitmeden diğer adımı planlayarak geçen bir hayat. 1930’un Kasım ayında başlayan 52 ili kapsayan bir yurt gezisi ve 21 Aralık’ta Serhat şehrimize, Edirne ye gelişi. Basit bir geliş değil.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin emeklemeden yürümeye geçtiği adımların, Edirne’ye gelişidir. Gittiği yerde tahtanın başına geçerek öğretmen, traktöre binerek modern tarımın öncüsü bir çiftçi, milletin efendisi köylüyü dinleyen bir belediye başkanı. Savaştan çıkmış bir ulusa demokratik, akılcı, çağdaş ulusları yakalamayı hedef gösteren bir geliştir bu. Ne tren garına atılan ilk adım ne de anlatılması kolay bir geliştir bu. Cumhuriyetin düşüncelerinin, hedeflerinin yüzyıllar geçse de unutulmayacak Edirne’ye gelişidir bu.

Büyük bir mücadele ile kazanılan bağımsızlık savaşı sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her alanda gelişmesi, kalkınması ve medeni devletler seviyesine ulaşması için yapılan çalışmalarda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt gezilerinin yeri çok önemli olmuştur.

Atatürk’ün Edirne’yi de kapsayan yurt gezilerine ilişkin bilinen bir başka gerçek ise bu gezilerin genellikle öngördüğü yeniliklerin aktarılması ve tanıtılması yönünde planlanıp gerçekleştirilmiş olmasıdır. Edirne, Türk ulusunun yaşadığı bütün acı ve tatlı olaylara tanıklık etmiş; yüzlerce yıl, Balkanlar’dan gelen insanlarımıza kucak açan ve düşmana karşı kahramanca direnip, işgal acılarını yaşamış bir şehirdir.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 21 Aralık 1930’da, Cumhurbaşkanı olarak Edirne’mize gelmiş ve 4 gece kalmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne ziyaretinde genci, yaşlısı, kadını, erkeği ile tüm Edirne halkı, ulu önderi görebilmek, onun sıcaklığını hissetmek, duygularını paylaşabilmek umuduyla yollara çıkmışlardır.

Türk milletinin yüksek vasıflarına güvenen, kazanılan her türlü zaferin milletin eseri olduğunu ifade eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yüreğimizdeki yeri hiçbir zaman değişmeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle büyük önder Atatürk’ü bir kez daha sevgi, saygı ve gönül borcuyla anıyor, serhat şehri Edirne’mize gelişinin 89. yıl dönümünün gururunu hissediyor ve paylaşıyoruz” dedi.´

Konuşmanın ardından Edirne Lisesi’nin Atatürk’ün Edirne’ye gelişi adlı söz ve müzik korusunun sunumu sonrası sahnede çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından program son buldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.