Sağlık Ekiplerine tam not

01-07 Temmuz 2019 tarihleri arasında 658.si düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivalinde İl Sağlık Müdürlüğü olarak kurulan sağlık istasyonlarında eksiksiz bir şekilde sporculara ve halka sağlık hizmeti verildi.

İl Sağlık Müdürlüğünce müsabakalara katılan pehlivanların sağlık muayenelerini gerçekleştirmek üzere 2 hekim görevlendirildi. Müsabakalar esnasında meydana gelebilecek spor yaralanmalarına acil olarak müdahale etmek için 2’si Uzman olmak üzere 7 hekim, 5 sağlık memuru, 6 sedyeci hizmet verdi.

Güreş sahası içerisinde yaşanabilecek olası bir sakatlanma ve yaralanma durumunda daha etkili ve hızlı müdahale edebilmek amacıyla Spor Hekimliği Uzmanı, Ortopedi Uzmanı, Kardiyoloji Uzmanı, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı,  Acil Tıp Uzmanlarımız saha içerisinde kesintisiz hizmet verdi. Sağlık ekipleri saha içerisinde kırık, çıkık, yumuşak doku zedelenmesi, göz-kulak yaralanması, sütur (dikiş) atma ve pansuman başta olmak üzere sporcularımıza ve halkımıza tıbbi müdahalede bulundu.

Yapılan açıklamada, “Üç gün süren etkinlik süresince toplam 15 Acil Yardım Ambulansı ve 1 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) hazır bulunurken, Er Meydanına kurulan Doktor ve Sağlık Personeli ile hizmet veren sağlık kabininde alandaki vatandaşlarımıza sağlık hizmeti Sunuldu.Sağlık kabininde 571 hasta muayene, müdahale ve takibi gerçekleştirilmiş olup, 22 vatandaşa ambulans ekipleri  tarafından müdahale edildi, 15 hasta 112 Acil Yardım Ambulanslarımız ile Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne nakil edilmiştir.

Ayrıca tıbbi yardıma ihtiyaç duyarak sağlık ekibine başvuran farklı kurum ve kuruluşlara bağlı 62 saha içi personeline de (hakem, cazgır, saha komiserleri, yağcı, bezci, davulcu, belediye çalışanı, güvelik ve basın mensubu) gerekli müdahale ve tıbbi yardımda bulunuldu. Sağlık Ekipleri, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin başarı ile yürütülmesi konusunda ekip ruhunu da en iyi şekilde yansıtarak, üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirilmiştir.

Toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili; farkındalık oluşturarak, Bakanlığımız çalışma ve kampanyalarından toplumun ve bireyin daha fazla bilgi edinmesini sağlamak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğünün  açtığı Stantlarda sağlık personelleri  tarafından 3 gün boyunca broşür ve kitapçıklar dağıtılarak bilgilendirme yapılmıştır. Standımıza halkımız ve etkinliğe gelen diğer misafirlerimiz yoğun ilgi göstermişlerdir. Halkımızın bu duyarlılığı sayesinde etkinlik süresince “Organ ve Doku Bağış” standımızda bağışçı kaydı alınmıştır.

Dereceye giren ve giremeyen tüm güreşçilerimizi Edirne İl Sağlık Müdürlüğü olarak tebrik eder, bu güzel organizasyonda seneye tekrar hizmetlerimizin devam edeceğini kamuoyuna saygıyla ifade ederiz”denildi.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.