“Saros’uma Dokunma”

“Saros’uma Dokunma”
01.02.2020
A+
A-

BOTAŞ tarafından halka rağmen yapılmak istenilen SAROS FSRU GEMİ LİMANI için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesinde açılan davada Bilirkişi Heyeti ayrıntılı raporunu mahkemeye sundu. Bu konuda Sazlıdere’de bu rapor ilgili bir basın toplantısı yapıldı.

Toplantıya CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmeleri Birliği (ESTAB ) Başkanı Süleyman Paçaman, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Avukat Bülent Kaçar ile kalabalık bir Saros Gönüllüleri katıldı.

Vatandaşlar ellerindeki pankartlarla FSRU Projesini protesto etti.

Burada ilk olarak konuşan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Keşan Kent Konseyi olarak bu işte koro şefliği yaptık aslında. Çok sesli bir enstrüman vardı karşımızda o da Saros Gönüllüleri. Bu işin koordinasyonunu sağladık. Bundan sonra da sağlamaya devam edeceğiz.Ama bu sadece benim başkanlığınmla başlayıp biten bir şey değil benden önceki başkan Necmettin Baygül ve yönetim kuruluna da teşekkür ediyorum. Destek veren herkese de teşekkür ediyorum. Sürece dahil gelişmeleri avukatımız Bülent Kaçar yapacak ben sözü kendisine veriyorum.Katılımınızdan dolayı hepinize de teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Kaçar da, değerli dostlar su uyu çevre ve doğa düşmanları uyumaz diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi “Çünkü sermaye ve şirket bu projeyi kafasına koyduysa, hele BOTAŞ Avukatının cevap dilekçesinde bahsettiği gibi bu limandan aktarılacak doğal gazın dış alım taahhütlerinin imzalandığı belirtilmişse ve Avrupa’ya yeni pazarlara ulaştırılacağına dahil taahhüt verdik de diyorsa bu projede ısrar edecekler. Ellerinden geldiğince hukuksal kazanımlarımızı  geri çevirmeye halt etmeye çalışacaklar. O yüzden bu süreci muhtarlık olarak, konseyler olarak, kooperatifler ve halk olarak , bölge halkı olarak siteler olarak sıkı sıkı takip etmekte büyük yarar var. Bakıon duymradıolar 1/1000-1/5000 Uygulama Nazım İmar Planlarını da yaptılar. 7 Ocak’ta Keşan Belediyesi’nin internet sitesinde duyuruya çıkardılar. Bakınız size şunu söyleyeyim, 7 Şubat’ta bu alt ölçekli planların itirazı sona eriyor. 7 Şubat’a kadar itiraz edilmezse dava açma hakkı yok. Dava açacak kişi ve kurumların mutlaka planlara itiraz dilekçesi vermiş ve kayıt altına almış olması gerekiyor. Kimse nasıl olsa birileri başkaları veriyor demesin, yine biz binlerce itiraz dilekçesini verelim bu önemli. Çünkü uygulama imar planlarıyla o bölgede ciddi çalışmalar yürütebilirler. Az önce Keşan Kent Konseyi Başkanı söyledi. Biz bu olumlu ÇED Kararını iptal ettirirsek , bilirkişi raporundaki eksiklikleri gidermek için yeni bir ÇED raporu ile tekrar gelebilirler.

Yeni bir ÇED Raporu sunabilirler. Bakın Artvin Cerattepe’de altın madeni sürecini hatırlayın. Orada ÇED süreci 25 yıldır sürdü. 25 yıl boyunca en az 7-8 defa mahkemelerce ÇED kararları iptal edildi. En sonunda bir mahkeme heyeti geldi ki ÇED kararını son davada iptal etmedi.

Dolayısıyla bizim bu süreçleri çok sıkı takip etmemiz gerekiyor. Muhtarlıkta askı yapılmış, bu Uygulamalı Nazım İmar Planı, Keşan Belediyesi sitesinde de var. Kapsamlı bir plan değişikliği, bu konuda Keşanlı , Saroslu mimar mübhendis dostlarımız bu çalışmayı yürütüyorlar. Bunu yazılı hale getirip sizlere hafta başında iletmeliyiz ki sizler de 7 Şubat Cuma günü mesai bitimine kadar Keşan Kaymakamlığı’na bu dilekçeleri vermelisiniz. Biz birazdan bunun görüşmesini yapacağız. Sizler de bu dilekçenin yaygınlaşmasında ve verilmesinde mutlaka çok etkili olmalısınız. Çünkü başka türlü bir gücümüz yok. Biz halkız, biz Saroslularız, kendi gücümüzü büyütmek ve dayanışmayı geliştirmek bu tür belaları hep birlikte def etmek zorundayız.

Saros körfezi Sazlıdere köyü bölgesine yapılması planlanan FSRU Limanı için verilen olumlu ÇED raporuna itiraz yapılmıştır.10 farklı bilimsel ve mühendislik alanında yapılan bilirkişi incelemesinde tüm bilimsel ve mühendislik alanlarında ÇED raporunun uygun olmadığı kararına varılmıştır. Umarız en kısa zamanda mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı vererek Saros’un korunmasına katkı sunar.Emeği geçen tüm SAROS gönüllülerini tebrik ederiz”dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.