Seferberlik başladı…

Seferberlik başladı…
17.10.2020
A+
A-

Kızılay Edirne Şubesi, dibe vuran kan stokları sonrası Edirne Halkı’na bulunduğu kan çağrısı sonrası  Saraçlar Caddesi’nde kan bağış çadırı kuruldu.

Geçtiğimiz günlerde Edirne Valiliği talimatıyla kan bağış kampanyası istişare toplantısı düzenlenerek Edirne Halkı’na kan bağış çağrısında bulunulmuş, önemli kurum, kuruluş ve STK’ların kendi üyelerine kan bağışı yapması için toplantı gerçekleşmişti. Trakya’daki 186 hastanenin kan ihtiyacını karşılayan Kızılay Edirne Şubesi, bu yıl sonuna kadar 27 bin ünite kan toplaması gerekirken, şu ana kadar sadece 16 bin ünite kan toplandığı öğrenildi. Geçen yıl kan bağış artış oranın’da Edirne’nin Türkiye’de ikinci sırada olduğunu ve yine Edirneliler’in dibe vuran kan stoğu için kan bağış çadırına gelmelerini isteyen Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay“ vermiş olduğunuz her kanı kendi aileniz için vermiş oluyorsunuz. Kendi geleceğiniz için ve kendiniz için veriyorsunuz. İki saat sonra benim kana ihtiyacım olmayacağının garantisini kim verebilir?” Şeklinde sözlerine yer verdi.

Edirne Halkı’nı kan bağış çadırına davet eden Kızılay Kan Merkezi İl Başkanı Kadir Çakay “kan biliyorsunuz, tek kaynağı insan. Başka bir alternatifi yok. Dolayısıyla bu pandemi döneminde okulların tatil olması sürecinde kan stoklarımız imdat sürecinde. Dolayısıyla kanın yine insandan başka kaynağı yok. Bugüne kadar Edirne’de önümüzdeki geçmiş olduğumuz yıllarda sıkıntı yaşanmadı. Umuyoruz ki Türkiye’deki vatandaşların bu konuda duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederiz ve bundan sonra hiçbir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Biz 16-17-18 Ekimde bir kampanya başlattık. Bütün Edirne Halkı’nı bu kampanyaya davet ediyoruz. Geçtiğimiz yıl kan alım artışını en fazla sağlayan illerden ikinci sıradayız”dedi.

Verilen kanın tüm toplumu teşvik ettiğini söyleyen Kadir Çakay“İki saat sonra benim kana ihtiyacım olmayacağının garantisini kim verebilir. Dolayısıyla kan öyle bir ihtiyaç ki, inanın her verdiğiniz kanı, aslında siz kendinize veriyorsunuz, kendiniz için veriyorsunuz. Kan öyle bir ihtiyaçki aslında siz verdiğiniz kanı kendinize veriyorsunuz. Toplumsal olarak, bireysel olarak böyle bir sağlık durumu el veren insanın bu alışkanlığı kazanması gerek. Ben diyorum ki Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlarımıza gelin dünyaya bir örnek olalım. Dünya standartlarının üzerine taşıyalım bunu. Buna inanın, vermiş olduğunuz her kanı kendi aileniz için vermiş oluyorsunuz. Kendi geleceğiniz için ve kendiniz için veriyorsunuz. Dolayısıyla  bugün vermiş olduğun bir kan, bir başkasına örnek teşkil ediyor ve bir başkasını teşvik ediyor.bu teşviklerle bu örneklerle bunu çoğaltabiliyoruz”dedi.

Şu ana kadar toplanılan kanın 16 bin olduğu ve yıl sonuna kadar 10 bin ünite kan toplamaları gerektiğini söyleyen Kadir Çakay “Diyoruz ki şu an stoklarımız gerçekten sınırlı, ve tüm Edirne Halkı’nın ve sizlerin aracılığıyla 16-17-18 Ekim’de burada ki kampanyamıza destek bekliyoruz. Bizim bu yıl ki hedefimiz 27 bin, yıl sonuna geliyoruz, şu an ki hedefimiz gerçekleştirmiş olduğumuz rakam 16 bin. 9-10 bin eksiğimiz var. Bu süre içerisinde bu eksiğimizi tamamlamamız gerekiyor. Edirne’nin kullandığı ihtiyacının altında kan topluyoruz. Bunu geçmemiz gerekiyor. Dolayısıyla sizlerin aracılığıyla ne kadar teşekkür etsek azdır.bu duyarlı davranışınızdan dolayı, buraya katılımınızdan dolayı, manşetlerinizde gördüm. Beni gururlandırdı, mutlu oldum. Yine bu şekilde sizlerin aracılığıyla tüm Edirne’nin kırsal kesimine kadar tüm vatandaşlara ulaşıp, bu kampanyamıza destek olmalarını sizlerin sayesinde gerçekleştireceğiz. Ben katılımınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Özellikle söylüyorum 2 saat sonraya benim kana ihtiyacım yok diyebilen kimse var mı ? Dolayısıyla her verdiğimiz kanı kendimiz için veriyoruz. Her verdiğimiz kan hayat kurtarıyor. 3 can 1 hayat ve yaşamanın bir anlamı oluyor bence. Tekrar teşekkür ediyorum, kampanyaya destek bekliyorum”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.