Soğuk onlara işlemiyor…

Soğuk onlara işlemiyor…
08.02.2020
A+
A-

Balıkçılar, çiçekçiler gibi manavcılar da malları bozulmasın diye soğukta müşterisine hizmet vermeye çalışıyor. Soğuğun bekçilerinden 68 yaşındaki Aydoğan Bilgen, ‘Yarım asrı aşkındır ne soğuklar gördük, alıştık artık” dedi.

Edirne Merkez Yediyolağzı’nda 1905 yılında dedesinin açtığı işyerinde babasının yanında çırak olarak yetişen Aydoğan Bilgen yarım asrı aşkındır manavlık mesleğini sürdürüyor. Kışın soğuğunda malları bozulmasın diye sıkı giyinip müşterisine hizmet eden sosyete manavı Bilgen, “Malımıza gözümüz gibi bakıyoruz bozulmasın diye. Soğuk ama alıştık artık” dedi ve şöyle konuştu: “1905 yılından bu yana varolan bir manav.

Dedem, dedemden sonra babam ve ben sürdürmeye çalışıyorum. 50 yılı geçti. Edirne’de nostalji. Açılan büyük marketler yüzünden ayakta kalabilen iki ya da üç manavdan biri. Bizden sonra bu işler biter. Soğukta çalışıyoruz. Sebze ve malımızı korumak zorundayız. Balıkçılarda ve çiçekçilerde malları bozulmasın diye soğukta halka hizmet verir. Soba, klima yakamaz. Bu üç meslek ne çok sıcak ne de çok soğuğa gelmez.

Önüne gelen market, manav açıyor. Değeri kalmadı. Eskiden azdık daha çok hizmet veriyorduk. Şimdi marketler her şeyi satıyor. Unutmadığım bir anım da bir müşterim iyi bir karpuz vermemi istedi. Sona gelip ham olduğunu söyledi. Karpuzu getirmesini söyledi getirdi ve üzerinde az almış. Ben kestim kıpkırmızı çıktı. ‘Bu ne?’ diye sordum sonrada vurdum yere karpuzu. Mesleğimiz çok seviyorum sağlığım el verdiği sürece devam edeceğiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.