STRATEJİK PLANLAR KENTİN ANAYASASIDIR

30.07.2019
A+
A-

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Kent Konseyi adına yaptığı açıklamada, Stratejik Planların kentin anayasası olduğunu belirtti.

Gökerküçük açıklamasında,  “Ülkemizde her Mahalli İdare seçimleri sonrasında 5393 sayılı Belediye Kanununun gereğince Stratejik Planlar yapılır. Planlama yapmak önemli olmakla beraber planın kimlerle, kim için, kimlerin çıkarına yapıldığı daha önemlidir. Mevzuat gereği en güzel planları yapıp hayata geçmediğinde planlamanın anlamı yoktur.

Belediyemizin planlama sürecine görüş belirtmek amacıyla Kent Konseyi olarak davet aldık. Yürütüme Kurulu olarak; Kadın Meclisimiz, Çalışma Gruplarımız ve Danışma Kurulumuz ile tartışıp ortaklaşarak önerilerimizi hazırladık. Belirtilen zaman içinde Yürütme Kurulu ve Kadın Meclisimiz olarak önerilerimizi ilgili birime teslim ettik.

Zaman darlığımız olmasaydı tüm bileşenlerimiz ile bir araya gelip daha katılımcı şekilde kentlilerin önerilerini alabilirdik. Buna fırsatımız olamadığı için Kent Konseyi olarak 2004 yılından beri kentte dair çalışmalarımızın sonucunda hazırladığımız raporlardan yararlandık. Önerilerimizi; 1.Çevre ve Yeşil Alanlar, 2.Ulaşım, 3.Bisiklet ile Ulaşım, 4.Engelliler, 5.Hava Kirliliği, 6.Çocuklar, 7.Yerel Yönetim ve Sivil Toplum Örgütleri, 8.Hayvan Hakları, 9.Sağlık, 10.Kültür ve Turizm, 11.İmar ve Kentleşme, 12.Kadın, konularında sunduk.

Kentimizin beş yılını yönlendirecek bu çalışmanın tüm sivil örgütlere, odalara, sendikalara, derneklere ve diğer kamu kurumlarına açık olarak ve katılımcı olması ideal olandır. Ancak birçok derneğin bu sürece katılmak için davet almadığı duyumlarımız da var. Oysa tüm sivil örgütlenmelerle birlikte kentte yaşayan ve gönüllü olarak kent yaşamına katkı sunan kentlilerin de katılım gösterdiği bir hazırlık süreci sağlanabilirdi. Örneğin Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Mahalle Meclislerinde tartışılıp toparlanan önerileri de planlarına katmayı başarabilmiştir.

Bir şekilde hazırlıkları devam eden Edirne Belediyesi 2019-2024 Stratejik Planlarına dair asıl görev planların kabulünden sonra başlayacaktır. Geçmiş yıllarda yaptığımız izlemeler ile yapılan planlara uyulmadığını vurgulamış ve kamuoyu ile paylaşmıştık.

Önümüzdeki süreçte de Kent Konseyi olarak; önerilerimizin plana eklenme durumu dâhil, plan onaylandıktan sonra planın kent yaşamında ne kadar yer bulduğunu izleyecek ve dönemsel toplantılar ile bu bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız. İdarenin de bu tür çalışmayı yaparak plan dâhili yapılanları ve yapılamadı ise nedenlerini kentlilerle paylaşması arzumuz ve talebimizdir.

Ancak bu görev sadece Kent Konseyinin değil, planlara katkı sunan tüm sivil örgütler ve kentlilerin olmalıdır. Belediye web sitesinde olan planın her duyarlı kentli tarafından izlenmesi ve ilgililerin uyarılması kentlilik görevimizdir. Stratejik planlar kentin sözleşmesidir, anayasasıdır. Bu nedenle en geniş katılım ile yapılmalı ve kentli ile birlikte yürütülmelidir. Çağımızın yönetim anlayışı ve ülkemiz özelinde dayatılmaya çalışılan tek adam rejiminin alternatifi de katılımcı yönetim anlayışıdır.

2019-2024 dönemi Belediye Stratejik Planının kentimize yararlı olmasını dileriz”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.