Suiçmez,“Süt fiyatları yenilenmeli”

Suiçmez,“Süt fiyatları yenilenmeli”
26.06.2020
A+
A-

Edirne İli Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, süt fiyatlarının revize edilmesi gerektiğini söyledi. Suiçmez, “2.20 kazanan üreticinin eline en düşük 2.75 – 2.80  olmalı” dedi. Edirne SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, süt üreticisinin mağduriyetini ve beklentisini dile getirdi.

Suiçmez açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın son aylarında süt fiyatları 2020’nin sonuna kadar açıklandı. O zaman da demiştim. Açıklanan süt fiyatları 2020’nin sonuna kadar gitmez.  Günümüze geldiğimizde Covid-19 salgınının ortaya çıktığı aylardan beri bizim de sıkıntılarımız oldu. Kazasız belasız bugünlere geldik. Ama Temmuz ayı geliyor. Bahar aylarını geride bıraktık. Yem maliyetleri o günden bugüne neredeyse %25- 30 arttı. Beklentimiz Temmuz ayı itibariyle süt fiyatlarının revize olması. Ulusal ölçekli bazı firmalarla görüştük. Aldığımız duyumlara göre bu ayın sonuna doğru Ulusal Süt Konseyi toplanacak.”

Sanayiciye de seslenen Suiçmez, “Sıra sanayicide” dedi ve şunları söyledi: “Sanayicilerimize seslenmek istiyorum. Süt üreticisinin her şeyine ciddi zamlar geldi. Ancak bugüne kadar süt fiyatlarında değişen bir şey yok. Bakanlığımız süt prim desteklerinde bir artış yaptı. Şimdi sıra sanayicide. Sanayici de elini taşın altına koyması lazım. Şu anda bize ‘makul fiyat nedir?’ diye soracak olursanız üreticinin eline geçmesi gereken fiyat en düşük 2750-2800 olması gerekir. Şu anda üreticinin eline geçen fiyat 2.20.        

Biz sanayiciyi de tüketiciyi de düşünüyoruz ama üreticinin eline geçmesi gereken fiyat en düşük 2.75-2.80 olması gerekmekte. Ancak bu şekilde yeme gelen zamlar, girdi maliyetleri telafi edilebilir. Bu durumu ulusal ölçekli sanayicilerle de paylaştık. Beklenti içerisindeyiz. Durumun uzatılmaması gerekiyor. Temmuz ayı geldi. Temmuz ayından itibaren fiyatlar revize edilmeli. Taleplerimizi ilettik, takip ediyoruz. Umarız yakın zamanda konsey toplanır. İstediğimiz fiyatlar makul fiyatlar. Üreticiye umut ışığı olur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.