Süt üretimi azalıyor

Süt üretimi azalıyor
11.12.2019
A+
A-

Tarım- Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, 2019 yılının inişli çıkışlı geçtiğini belirtti. 10 Kuruş’a düşürülen süt desteklemesinin 25 Kuruş’a çıkarılmasını, 2015’ten bu yana verilmeyen anaç sığır desteklemelerinin tekrar gündeme getirilmesini isteyen Erken, “2 bin 300 TL olan soğutulmuş çiğ inek sütü 2 bin 500 TL yılbaşından itibaren olmalı” dedi.

Tarım- Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy- Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, 2019 yılını değerlendirdi. Süt üretiminin düştüğünü belirten Erken şunları söyledi:“25 kuruş olan süt desteklemesi bakanlık oluruyla 10 kuruşa düşürüldü. Türkiye’nin hiçbir yerinde hiçbir üründe görülmemiş bir durum. Bu geri çekilme söz konusu olduğunda, ‘Hayvancılık çok mu ilerlerdi? Yoksa süt mü çoğaldı?’ Bunu değerlendirdiğimizde bizim kooperatiflerimizin ürettiği ürünlere göre 2018 yılındaki Eylül, Ekim, Kasım ayı süt üretimi ile 2019 Eylül, Ekim, Kasım ayı süt üretiminde düşüş var. Geçen yıla göre aylık bin 700 ton inek sütü üretiminde düşüş var. Buda günlük ortalama 60 ton inek sütü üretiminde düşüşü gösteriyor. Köylerimizde süt üretimi düşüyor. Süt üretimi işinden çekilenler oluyor. Bu durum ülke ekonomisi ve üretici açısından kaygı vericidir.

2015 yılından beri anaç sığır desteği verilmiyor. Anaç sığır desteklemesinin tekrar gündeme gelmesini istiyoruz. 2018 yılı buzağı desteklemeleri ödenmedi. Buzağı desteklemesinin bir an önce ödenmesini istiyoruz. Soğutulmuş çiğ inek sütünün litre satış fiyatı 2 lira 30 kuruş. Biz bu rakamın 2 lira 50 kuruş olmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde 2020 yılında süt üretiminin daha da azalacağını tahmin ediyoruz. Bu anlamda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Toplantılar neticesinde sahadaki sıkıntıları aktaracağız. Üreticinin sorunlarını anlatacağız. Bu durumu bakanlığa kadar ulaştıracağız.

Pazarlarda inek fiyatları çok düşük. Hayvancılıkta girdiler çok yüksek. Köydeki hayvancılık git gide bırakılıyor. Bir yılda 326 kişi işletmensi kapatmış. Bu anlamda çare arıyoruz. En düşük peynirin kilosu 35 ile 47 Lira arasında seyrediyor. 2 bin 300 TL olan soğutulmuş çiğ inek sütü 2 bin 500 TL yılbaşından itibaren olmalı. Yukarılara çekilmediği sürece bu üt düşüşleri, hayvancılık yapımı azalacak.

Köylerde nüfusun yaşlanması, gençlerin sanayi bölgelerine kayması, çiftçilik ve hayvanlıktan uzaklaşılıyor. Üretimden istediği alın terinin karşılığını alamadıkları için gençlerin başka alternatiflere yöneldiğini görüyoruz. Her gün köylerde nüfus azalıyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.