T.Ü’de Kayıtlar Başladı

T.Ü’de  Kayıtlar Başladı
20.08.2019
A+
A-

Trakya Üniversitesinde, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları başladı. 19 Ağustos tarihinde, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde başlayan kayıtların ilk gününe, Trakya Üniversiteli olmanın heyecanını yaşayan öğrenciler ve aileleri yoğun bir ilgi gösterirken, Balkan Kongre Merkezi’ne evraklarıyla gelen öğrenciler, yetkililerin yardımıyla kayıtlarını yaptırdı. Yeni eğitim ve öğretim yılının ilk kaydını, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu gerçekleştirdi.

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nı kazanan ve 50 yıl arayla tekrar öğrenci olma heyecanı yaşayan 67 yaşındaki emekli Uzm. Dr. olan İnayet Dikim Korkut’un kaydını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İnayet Hanım’ı tebrik ederek, yeni öğrenim hayatında başarılar diledi. Tüm akademik birimlerin kayıt masalarını ziyaret ederek öğrenciler ve kayıtlarda görev alan çalışanlar ile sohbet eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Sezgin ve Öğr. Gör. Hakan Akıncı ile Öğrenci İşleri Daire Başkanı Türker Tüküç eşlik etti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ayrıca, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Babürhan Güldiken ile Prof. Dr. Sibel Güldiken’in kızları Elif Nur Güldiken ve Mühendislik Fakültesini kazanan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Uçar ile Mühendislik Fakültesini Dr. Öğr. Üyesi Özlem Uçar’ın oğulları Altuğ Uçar’ın kaydını da gerçekleştirdi.

Annesi Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği Bölümü’nde, babası Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim-Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli Canaraslan Ailesi’nin oğulları Kayra Çağ Canarslan’ın Makine Mühendisliği Bölümü’ne kaydını da tamamlayan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yeni eğitim ve öğretim yılı kayıtlarına ilişkin açıklamalarda bulunarak, öğrenciler ve ailelerinin bu mutlu günde yaşadıkları heyecana ortak olmak istediklerini belirtti.

Trakya Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin, gelecekleri ve kariyerleri için çok doğru bir adım attıklarını ifade eden ve kayıtların hayırlı olması temennisinde bulunan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi, Balkanlar ve bölgenin en iyi ve köklü eğitim kurumudur. Üniversite olarak her geçen gün önemli ve güzel işlere imza atıyor ve daha büyük bir aile haline geliyoruz. Öncelikle sürekli büyüyoruz, bizler büyüdükçe gönül sınırlarımız ve çevrelediğimiz alanlar da büyüyor. Öğreniyoruz, öğretiyoruz, paylaşıyoruz, başka başka kişilerle, yerlerle, ülkelerle tanışıyoruz. Bu büyüme ve gelişmenin, her geçen yıl arttığını görünce daha da mutlu oluyoruz. Yeni eğitim ve öğretim yılının ilk kayıtlarını gerçekleştiriyoruz.

Üniversitemize yeni canlar geliyor, güç geliyor. Bu yıl, 7491 yeni evladımızı ailemize katmaya hazırlanıyoruz. Tercih döneminin ardından, yüzde 100’e yakın doluluk oranı ile karşılaştık. Ülkemizin dört bir yanından Trakya Üniversitesi’ni tercih eden binlerce öğrencimiz burada. Bunun yanı sıra uluslararası üniversite olma hedefiyle özellikle her yıl ülke ve öğrenci sayısı bakımından önemli bir artış gösteren ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerindeki öğrenciler tarafından tercih edilen Trakya Üniversitesi, yabancı öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaya da devam ediyor.  İki yıl önce 1700 civarında olan uluslararası öğrenci sayımızı geçen yıl 3300’e çıkarmayı başardık. Bu sene de çok yüksek oranla kayıtlara başladık. 1000 – 1500 arasında yeni uluslararası öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu da 4000’in üzerinde uluslararası öğrenciyi kentimizde, üniversitemizde ağırlamak demek. Lisansüstü eğitimde, yine yaklaşık 1.000 öğrenciye kapılarımızı açıyoruz.

Trakya Üniversitesi olarak öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Edirne sokakları, büyük bir genç nüfus ve yeni bir nefesle buluşacak. Öğrencilerimizin heyecanı ile şehrimiz, üniversitemiz yeniden şenlenecek. Heyecanlıyız, mutluyuz, umutluyuz…  Genç arkadaşlarımızla tanıştık ve kendilerine başarılar diledik. Ayrıca, kurum çalışanlarımızın çocuklarının da Trakya Üniversitesi’ni tercih etmesi gurur ve mutluluk verici. Bu durum, kurumsallaşma yolunda önemli mesafeler kat ettiğimizin bir göstergesi. Daha iyi bir Trakya Üniversitesi için yorulmadan canla, başla çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kayıt alanında açılan stantların ardından Balkan Kongre Merkezi önünde kurulan özel öğrenci yurtlarının ve kamuda görevlilerinin stantlarını da ziyaret ederek, “Hoş Geldiniz” mesajını verdi.

Öğrenci İşleri Daire Başkanı Türker Tüküç ise dileyen adayların https://www.turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden 19 ve 23 Ağustos tarihleri arasında elektronik kayıt yapabileceklerini belirterek, elektronik kayıtların öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlı olduğunu belirtti. Türker Tüküç, belirtilen belgeleri tamamlayan adayların 19-23 Ağustos tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi Balkan Kongre Merkezi’nde, şahsen kayıtlarını yapabileceklerini söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.