Taksit sayısı 6’dan 3’e düşürüldü

Taksit sayısı 6’dan 3’e düşürüldü
17.01.2020
A+
A-

Edirne Tüketici Hakları Derneği Murat Kocabaş, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) nun tüketiciler için yurt dışında ki harcamalarında kredi kartı taksit sayısını 6’dan 3’e düşürülmesini değerlendirdi.  BDDK 8792 sayılı kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, yurt dışına çıkan vatandaşların seyahat, havayolları, konaklama gibi harcamalarda taksit sürelerini 6’dan 3e düşürdü. Başkan Murat Kocabaş, 6 aydan 3’e düşen kart taksit sayısının turizm müşterisinin azalmasına sebep olacağını söyledi

Edirne Tüketici Hakları Derneği Başkanı Murat Kocabaş “BDDK tarafından son günlerde yapılan açıklamalarda havayolu şirketleri, konaklama gibi harcamalarda kredi kartı ile ödemelerde taksitlerin 6 aydan 3 ay’a düşürüldüğü belirlenmiştir. İncelendiğinde ekonomik dar boğaz nedeniyle havayolu şirketlerinin, konaklama tesislerinin ve seyahat acentelerinin ekonominin daralması nedeniyle nakit akışının uzamasından dolayı zorluklarla karşılaşması nedeni ile bu nakit akışının daha kısa sürede nakde dönüşmesi için kredi kartlarıyla yapılan harcamalarının 6 aydan 3 ay’a indirdikleri belirlenmiştir. Bu her ne kadar uluslararası şirketleri menfaatine ise tüketiciler tarafından zorluk çekeceği kanaatindeyiz. Çünkü harcama yapan vatandaşlar 6 ayda ödeyecekleri parayı 3 ayda ödemek zorunda kalacaklar bu da bence turizm şirketlerinin müşterilerinin azalmasına ve havayolu müşterilerinin azalmasına neden olacaktır. BDDK tarafından tekrar ele alınıp incelenmesinde tüketiciler derneği olarak fayda olacağı düşüncesindeyiz. Taksitlerin uzamasında daha çok tüketicilerin, müşterilerin daha çok hizmet almaya yönelik harcamalar yapacaklarına inanmaktayız. Bu yüzden BDDK’nın tekrar gözden geçirmeleri turizm açısından faydalı olacaktır”dedi.

Harcamaların kısıtlanmasının sirkülasyonu azaltacağını anlatan Kocabaş “Yurt dışından gelecek turistlerden çok iç turizmdeki tüketicileri etkileyeceği düşüncesindeyim. Yurt dışından gelen turistler zaten döviz ile alışveriş yaptıkları için bizdeki ücretler onlara düşük gelmekte. 3 ay olmuş 6 ay olmuş onlar için pek sorun olacağını tahmin etmiyorum. Bizim yerli iç turizmimiz için sirkülasyonu azaltacağı kanısındayım. Çünkü biliyorsunuz ki yaza doğru bir turizm hareketliliği başlayacak. Bunun içinde memur, işçi, emekli sınıfı tatile çıkmak için program yaparken 6 ayda ödemesinin ona pek fazla zorluk getirmeyeceğini düşünerek planlarını yapıyorlar. Ama 3 aya indiğinde harcamalarını kısıtlamak zorunda kalacaklarından turizm hizmetinden de yararlanmak istemeyeceklerini bununda şirketlere eksi yönde puan yazacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.