Taksitli alışverişlerde dikkat..

Taksitli alışverişlerde dikkat..
03.12.2019
A+
A-

Tüketicilerin taksitli alış veriş yapması durumunda senetlerde her ay için ayrı bir taksit senedi imzalanması gerektiği konusunda Edirne Tüketiciler Derneği Başkanı Murat Kocabaş bir açıklamada bulundu.Bazı firmaların bir senet yapması ve tüm ödemeler bitmeden senedin verilmemesi sebebi ile bir çok tüketicinin şikayetçi olduğu öğrenildi. Edirne Tüketiciler Derneği Başkanı Murat Kocabaş, borçlar kanununa göre taksitle yapılan alışverişlerde taksit miktarı kadar senet yapılması gerektiği konusunda vatandaşların sonradan sıkıntı yaşamaması için çağrıda bulundu.

Edirne Tüketiciler Derneği Başkanı Murat Kocabaş “ Tüketicilerin taksili alışveriş yaptıklarında  çek senet imzaladıkları görülmektedir aslında taksitli alış verişlerde her taksit için ayrı senet imzalanması gerekir. Her taksitte parayı ödediğinde borçlu olan arkadaş eline almak zorunda. Bu konuda muaf olan kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu geçersiz. Kredi kartı ile ilgili yapılan ödemelerde her taksit için senet alma zorunluluğu koymamış yasa. Borçlar kanununa göre her taksit yapılan alış verişlerde her taksit miktarı kadar senet yapılması gerekli. Çünkü eğer bir anlaşmazlık konusu olduğunda mahkemeye başvurulduğunda, mahkemeler çek senedi iptal etme yetkileri var. Bu bir yerde kurumu da zor durumda bırakıyor. Bunun için kurumlar işletmeler taksitlendirme yaparken. Her taksit için senet yapmaları gerekmektedir. Yasa gereği böyledir. Onun için hem tüketicilerimiz hem işletme sahipleri mağdur olmamaları için her taksit için senet yapmaları menfaatleri icabıdır. Bu çok önemli bir konu. Genelde bir senet yapılıp taksit ödediğinde senedin arkasında taksitin birisi düşüyor. Sana fiş olarak sadece bir kağıt veriyorlar. O senetleri ileride kötü niyetli bir işletme icrayada verebilir. Onun İçin her taksit için sent yapılmasını mahkemeler kabul etmiyor. 6 aylık bir taksit için yapılan tek senette 5. Ay da batan bir firma tüm daha önce ödediklerinizi bile mahkemeye başvurup tahsil edebiliyor sizden. Bu tüketicinin aleyhine tüketicilerimiz alış verişlerinde her taksit kadar bir senet imzalaması gerekmektedir”dedi.

Alış verişte hem senet hem sözleşme yapıldığı takdirde iyi niyet olmadığını aktaran Kocabaş”Eğer bize hem sözleşme hem senet imzalatılıyorsa o işletmeden derhal uzaklaşmamız gerekiyor. Sözleşmeye imza attığımız için o zaten bizi bağlar ancak hem senet hem sözleşme alınıyorsa burada kötü niyet aramalıyız çünkü satıcı her ikisini de işleme koyabilir. İşte o zaman tüketici bir borcu iki kez ödemek durumunda kalabilir. Öte yandan satıcı zaten işini düzgün yapıyorsa bir tek sözleşmeye imza attırmakla yetinebilir çünkü zaten sözleşmeyi mahkemeye vererek çok rahatlıkla tahsil edebilir ayrıca bir senet imzalatıyorsa ‘burada bir sıkıntı var’ demektir”dedi.

Kredi kartında yapılan taksitlendirmenin resmi olduğunu ve bir belge yerine geçtiğini belirten Kocabaş “İşletmeler için her taksit için senet yapması zor bir şey değil. Yapmıyorsa tüketici kredi kartı ile alış veriş yapmalı. Kredi kartları kullansınlar. Kredi kartları ile taksitlendirmeye yasalar müsaade ediyor. Tüketicinin de ödediğine dahil her ay para çekildiği için belgede olarak geçiyor. O zaman tüketici de mağdur olmuyor. En garantisi kredi kartı ile alış veriş yapılması. Öteki türlü ya biriktirecek ya riski göze alıp çek senetle alış veriş yapacak”dedi.                 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.