Tanrıkulu, “Çocuklar dijital ortamda çok kalıyor”

Tanrıkulu, “Çocuklar dijital ortamda çok kalıyor”
10.09.2020
A+
A-

Son günlerde internette dijital oyunlara Z kuşağı ismiyle adlandırılan yeni nesilin, E-Spor’a yönelmesi üzerine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu bir değerlendirmede bulundu.

Günümüzü etkisi altına alan teknoloji ve dijital platformları en çok ayak uyduran ve kullanan genç nesil, bu süreçte E-Spor’a yöneliyor. Bir çok kesim gençlerin akıllı telefon ve bilgisayara çok aşırı yüklenmesini doğru bulmazken, başka bir kesim ise doğru yönlendirildiğinde çok başarılı sonuçlar doğacağını söylemekte. E-Spor ve dijital ortamın gençler üstündeki etkisini değerlendiren Dr. Ertuğrul Tanrıkulu “Ona göre daha yaratıcı daha düzgün, daha doğru, etkin faaliyetler yapmalılar. Bunun içinde benim ailelere önerim, internette kalma sürelerine belli kısıtlamalar getirmeliler”şeklinde sözlerine yer verdi.

Dr. Ertuğrul Tanrıkulu “ Çocuklar belli sürelerde eve kaldığı için internette ve sosyal medyada belli sürelerde kalması gerekiyor. Onların hem sosyal hayatı hem ruh sağlığı açısından önemli. Çok uzun süreler internette kalmamalılar. Bu uzaktan eğitim sırasında da ailelerin daha fazla önem göstermesi gerekir. Bu pandemi sürecinde dünyayı saran bu sağlık sorunu, salgınla ilgili olarak en fazla çocuklar ne yazıkki evde kaldıkları için etkilendiler. Psikolojik sorunlar ortaya çıktı. Bunları da bir şekilde bu bizim pedegoglar ve rehberlik araştırma merkezleri olanlar çocuklara önerilerde bulunuyorlar. Bu önerilerin en başında da belli saatlerde, sürelerde internette kalmaları gerekiyor. Çocuklarımızın bu dönemi en az ruhsal problemlerle atlatmamız gerekiyor. O yüzden yapılması gereken evde faaliyetler var. Evdeki faaliyetleri aileleri ile belirlemeliler. Ona göre daha yaratıcı daha düzgün, daha doğru, etkin faaliyetler yapmalılar. Bunun içinde benim ailelere önerim, internette kalma sürelerine belli kısıtlamalar getirmeliler. Ailelerin güvenlik sistemleri var sitelerde. Çocuklara güvenlikli internet sitelerini önemsemeliler. Bu anlamda E-Spor’da olsa başka faaliyetlerde de olsa çok uzun sürede kalmamalılar”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.