Tarihi Çeşmeler susuz mu kalıyor?

Tarihi Çeşmeler susuz mu kalıyor?
24.09.2020
A+
A-

Edirne’nin Lalapaşa İlçesine bağlı Çömlekakpınar Köyü’nde Edirne’de bir dönem inşaat sektörüne yön vermiş İtalyan ustalar tarafından yapıldığı rivayet edilen yüzyıllardır da aktığı bilinen doğal kaynaklı, 8 kurnalı tarihi çeşmeden kuraklık nedeniyle artık su akmıyor.

Trakya’da önceki se­nelerde olduğu gibi bu sene de yeterli yağışların olmaması ne­deniyle kuraklık yaşanı­yor. Meydana gelen kuraklık nehirler ve gölet­leri kuruma noktasına geldi. Bu durum gelecek sene için ekim yapmak is­teyen üreticiyi de olum­suz yönde etkiliyor. Kuraklık bölgede bazı doğal su kaynakları da tam anlamıyla kuruttu. Edirne’nin Lalapaşa İlçe­sine bağlı, Çömlekakpı­nar  Köyün’deki doğal su kaynağından beslenen ve tarihini kimsenin bilme­diği 8 kurnalı çeşmede bunlardan bir tanesi.

Kendisinin 68 se­nedir Çömlek Akpınar Köyü’nde yaşadığını ancak hiçbir zaman çeş­menin akmadığına şahit olamadığını anlatan,Orhan Fırat, “Bu çeşme­den çok su akardı, özel­likle hayvanlar hep burada sulanırdı. Her akşam en az 200 hayvan buradan su içerdi, mah­sulümüzü de sulardık,şimdi bir damla bile su akmıyor ne merada ne de köyün içinde. Normal içme suyu kullanıyoruz. Kendimiz ve havyanlar içinde normal içme suyu kullanılıyoruz. Kuraklık­tan dolayı ekinler içinde sulama yapamadık. 68 senedir böyle bir kuraklık görmedim. Yağmur yağ­ması için dua ediyoruz” dedi.Çeşmeden şu sı­ralar bir damla bile su akmadığından bahsede­rek, bu duruma çok üzül­düğünü belirten, Nilüfer Can, “Ben tam 62 senedir bu köyde yaşıyorum. Bu­rası çok büyük bir çeşme,son 4 aydır su akmıyor.Kuraklık çok kötü etki­ledi. Bu çeşmenin çok eski bir tarihide var as­lında ama kimse bilmi­yor.Bu çeşmeden ta­biri caize oluk oluk su akardı, şimdi buradan geçerken kurumuş bir damla bile su akmadığını görünce, gerçekten çok üzülüyorum. İnşallah en kısa zamanda bol bol yağ­mur yağar ve her şey es­kisi gibi olur.” Şeklinde konuştu.

Çeşmenin nezaman veya kimler tara­fından yapıldığını kimse­nin bilmediğinin altını çizen, Niyazi Yel ise, “Ben 66 yaşındayım, daha önce bu çeşmenin kuru­duğunu hiç görmedim.Tarihi eser aslında ama ne zaman yapıldığını kimse bilmiyor. Üzerine de hiçbir şey yazmamış­lar. Bizim köyden eski ol­duğunu biliyorum, bu çeşmenin. Hayvanlarda buradan sabah akşam su içerlerdi ama kuraklık nedeniyle çeşme kurudu burada tam 8 tane suyun aktığı kurna vardı. Şimdi bir damla bile su akmadı­ğını görmek beni derin­den yaralıyor” ifadelerini kullandı.Öte yandan asır­lardır aktığı bilinen tarihi çeşmenin Edirne’de bir dönem inşaat sektörüne yön vermiş İtalyan usta­lar tarafından yapıldığı da söylenmekte.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.