Tarım sektöründe de örnek belediye

Tarım sektöründe de örnek belediye
02.07.2020
A+
A-

Gürkan, “Yerel tohumlarımızı üretmeye ve çiftçimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın girişimi ile ilimizde gerçekleşen ilklere bir yenisi daha eklendi. Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Edirne Hasat Şenliği etkinliğinde ata mirası olan yerli tohumların hasadı yapıldı.

Karaağaç semti Sinekli su mevkii’nde bulunan Edirne Belediyesi Cumhuriyet Çiftliği’nde gerçekleşen Edirne Hasat Şenliği Etkinliğine, Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, CHP Merkez İlçe Başkanı Av. Burak Güngörmedi, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik ve Selçuk Çakır, Köy-koop Edirne Başkanı Ahmet Erken, STK ve Oda yöneticileri, Köy ve mahalle muhtarları ile birlikte çok sayıda üretici katıldı.

İLK HASADI BAŞKAN GÜRKAN’DAN. Cumhuriyet Çiftliğinde toprakla buluşturulan 17 çeşit arpa ve buğday tohumları düzenlenen etkinlikte hasat edildi. Biçerdöverin direksiyonuna geçen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan İlk hasadı yaptı.

“YEREL TOHUM ÇOK ÖNEMLİ” Törende Konuşan Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler; “Yerel tohumun yaygınlaşmasıyla birlikte Türk tarımına büyük katkı sağlanacağına vurgu yaparak; “Yerli tohuma gerekli ilgi mutlaka gösterilmelidir. Yerli tohum özellikle tarım bölgesi olan ilimizde ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur.”dedi.

“BİR AVUÇ TOHUM, BİR ÖMÜR BAĞIMSIZLIKTIR” Daha sonra konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da; “ “Bir avuç tohum, bir ömür bağımsızlıktır.” ilkesiyle yola çıktığımız Yerel Tohum Bankamızın bugün ilk ürünlerini hasat ettik. Edirne Belediyesi olarak Edirne’mizin verimli topraklarında en iyi ve en kaliteli tohum olan yerel tohumlarımızı üretmeye ve çiftçimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Yerli Tohum Bankası ile birlikte binlerce yıllık ata mirasımız yerli arpa ve buğdayımızı Cumhuriyet Çiftliğimizde toprakla buluşturmuş, Edirne’mizde büyük bir adım atmıştık.

Şimdi ise ektiğimiz arpa ve buğdayımızı hasat ediyoruz. Başlattığımız Yerel tohum çalışmaları başarıyla devam etmektedir. Edirne’nin bereketli topraklarında Yerli tohumu canlandırarak, hayat vererek, üreticilerimize de örnek olmaya devam ediyoruz.

Ektiğimiz miktarın reel anlamda bir değeri olmayabilir ancak unutulmamalıdır ki bir ışık olması ve bir yenilik olması anlamında bunu çok değerli görüyoruz. 3 yıl önce başlattığımız şenlikleri Yerli Tohum Takas Bankasıyla taçlandırıyoruz. Yerli tohumu yaşatmak ve yaygınlaştırmak istiyoruz. Salgın süreci bize bir kez daha tarımın önemini açıkça gösterdi.”dedi.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Çiftliğinde toprakla buluşturulan 17 çeşit arpa ve buğday tohumları düzenlenen etkinlikte hasat edildi. Biçerdöverin direksiyonuna geçen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan İlk hasadı yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.