TED Başkanı Pehlivanlıoğlu“Seçim kurtarmaktan nesil kurtarmaya fırsat bulunulmuyor”

23.06.2019
A+
A-

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu.TED Edirne Kolejinde düzenlenen lansmanda yaptığı konuşmada dikkat çekti.Bu ülkenin en büyük sorununun seçim kurtarmaktan nesil kurtarmaya sat bulunamaması olduğunu dile getiren Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ; “nesil kurtarmak 50 yıl alır, seçim kurtarmak için de 4 yıl çalışmanız gerekir” dedi.

 

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve Genel Müdürü Sevinç Atabay 2019 – 2020 eğitim – öğretim döneminde hizmete girecek Edirne Koleji’ni ziyaret edip basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu burada yaptığı konuşmada bölgenin en büyük eğitim yatırımını kente kazandıran İba Ailesi’ne teşekkür ettiklerini belirterek, İba Ailesi’nin Edirne’de hayal ortağı olarak katkı vermesinden dolayı mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi.

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve Genel Müdürü Sevinç Atabay inşası tamamlanan TED Edirne Koleji’ni ziyaret etti. Genel Başkan Pehlivanoğlu ve Genel Müdür Atabay’ı TED Edirne Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Belgin İba ve eşi Nesim İba karşıladı.

Ardından Pehlivanoğlu ve Atabay, 91 yıllık Türk Eğitim Derneği’nin 39’uncu okulu ve bölgenin en büyük eğitim yatırımı olan TED Edirne Koleji’ni gezdi.

27 bin metrekare kapalı alana ve her biri kendine özgü 4 ayrı okul binasına sahip kolej kampüsünü gezen Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve Genel Müdürü Sevinç Atabay ardından kameraların karşısına geçti.

Meşale yanmaya devam ediyor

Türk Eğitim Derneği’nin (TED) 91 yıllık bir geçmişe dayalı olduğunu söyleyen Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Türk Eğitim Derneği’nin bir kolej olmadığını, kolejlerin TED’in önemli ayaklarından birisi olduğunu belirtti.

TED’in eğitime verdiği önemle, sektörü temsil edecek, kamu yararına kurulanilk sivil toplum örgütü olduğunu dile getiren Pehlivanoğlu, “91 yıl önce tüzüğümüze yazılan maddeler açıktır. 1’incisi ülkenin her tarafında dünya ile rekabet edecek, yabancı dilde eğitim yapan, misyoner okullarına Türkiye’yi muhtaç etmeyecek okullar açmak. 2‘incisi imkânı olmayan çocuklarımıza burslar vermek, sadece anne babasının hali vakti yerinde olanların değil, olmayanlarında adaletli şekilde eğitime kavuşması için çalışma yapmak. 3’üncüsü ise eğitimde öncü olmak. Ama en önemlilerinden bir tanesi de devleti temsil eden siyasetin kurduğu kurumun tüzüğünde bir madde olarak da bu cemiyet siyaset yapmaz yazıyor.” Açıklamalarında bulundu.

 

“Rekabet koşullarını değiştirmek istiyoruz”

Türk Eğitim Derneği olarak 39’uncu okulun Edirne’de açılışını yapacaklarını ifade eden Pehlivanoğlu, Sakarya ve İstanbul’da açacakları okul ile beraber 41 okula ulaşmış olacaklarını belirtti.

5 yüz bin çocuğa eğitim vermek için okul açmadıklarının altını çizen Pehlivanoğlu, “Okul açmamızın birinci gerekçesi o ildeki rekabet koşullarını değiştirmektir. Biz bir Türk Eğitim Derneği misyonu ile bir ile girdiğimiz zaman o ile hizmet eden özel okulların çitaları biraz daha yukarıya çıkarmak mecburiyetinde kalırlar. O ilde mali imkanı olmayan çocuklarımızı ilkokuldan alıp, üniversitenin sonuna kadar cep harçlığı dahil okuturuz. Bu yıl da 5 çocuğumuz böyle başlıyor. Her yıl 5 çocuğumuz da Edirne’mizden annesi babası imkanı burada okutmak için olmayan başarılı çocukları alırız. 3.sü ise sivil toplum örgütü olmamızdır.”Dedi.

“Hayat değiştirecek çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz”

Genç nüfusun bir fırsat olduğunu söylediklerini fakat genç nüfusun eğitilmediği takdirde ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Pehlivanoğlu, gençlerin eğitilmediği takdirde düşünemeyen, yönetemeyen, ülkeyi ileriye götüremeyen bireyler olacağını belirtti.

Okulların bursu dışında her yıl milyonlarca lirayı mali imkanı olmanı olmayan başarılı çocuklara ayırdıklarını dile getiren Pehlivanoğlu, “Çocukları ilk okuldan alıp, üniversite sonuna kadar cep harçlığı dahil okutuyoruz. Bu çocuklarımız kişisel gelişim kursları dahil her türlü kazanımla mezun oluyorlar. Binlerce çocuğu bu şekilde ciddi pahalı bir bursla destekliyoruz. Ama öncü çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz. Başkasının hayatını değiştirecek çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz. Ülkeyi taşıyacak öncüler yetiştirmemiz gerekiyor. Yoksa bir kişi Türkiye’de yapamadık, Amerika’ya gitti Nobel ödülü aldı diye yıllarca bayram edeceğimize çok daha fazla çocuğun bu tip başarılara imza atmasını sağlamaya çalışıyoruz.”İfadelerine yer verdi.

“Türkiye’deki en büyük adaletsizlik eğitimdedir”

Türkiye’de ki en büyük adaletsizliğin eğitimde olduğunu söyleyen Selçuk Pehlivanoğlu, imkanı olanın ve olmayanın eğitim şanslarındaki fırsat eşitliğinde dünyanın en gerilerinde yer aldıklarını ifade etti.

Pehlivanoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Baktığınız zaman eğitimin sorunları bir iz bırakma sendromu karşımıza çıkıyor. TED olarak eğitimde adaletin sağlanması için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. TED olarak yıllarca dershane sistemiyle mücadele ettik. Sınav sistemiyle mücadele etmede en başarılı olan kurumuz. Bugün ise okullar dershane olmasın diye uğraşıyoruz. Akademik başarı maalesef çok gerilerde kaldı. Başarı artık, sosyal başarı ve kültürel başarıdır. Bu ülkede 865 saat İngilizce öğretiyoruz. Liseyi bitirip 4 cümle bir araya getiren insan bulamıyoruz”

“40’a merdiven dayandı”

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu; Türk Eğitim Derneği’nin idealinin bu ülkenin kaderini değiştirmek olduğunu söyleyerek şu sözlere yer verdi; “Kimse yanlış anlamasın bir siyasi partiyi kaldırmak ve ya indirmekten bahsetmiyoruz. Bizim eğitim sistemimiz değerleri olmayan bir toplum yaşamazdır. İlkeleri olmayan bir toplum ayakta kalamaz. 21. Yüzyılda Cumhuriyet kazanımlarına bağlı olmayan ve modernleşmeyi kültürüyle birlikte gerçekleştiremeyen bir toplumun ayakta kalması söz konusu değildir. Biz Türk Eğitim Derneği olarak 39’uncu okulumuz olarak Edirne’de çok geç kaldığımız bir şehirde adım atmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Umuyoruz ki ilk tüzüğümüze yazılmış olan rekabet koşullarının değişmesi, biz öğretmenlere her yıl milli eğitim müdürlükleri ile beraber eğitimler veriyoruz.”

“Bizim meşalemiz Cumhuriyetin gönül yağıyla yanar”

Edirne’deki devlet okullarında bulunan öğretmenlerin de yetkinliklerinin arttırtmasına katkı sağlamak ve ailesinin yeteri kadar parası olmadığı için mağdur kalan çocuklardan da öncü yetiştirmek için meşaleyi yaktıklarını dile getiren Pehlivanoğlu; “Bütün meşaleler petrol ürünüyle yanar, bizim meşalemiz ise cumhuriyetin verdiği gönül yağıyla yanar” dedi.

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve Türk Eğitim Derneği Genel Müdürü Sevinç Atabay açıklamasının ardından gazetecilerin sorunlarını yanıtladı.

“Hayal ortaklarımızı dikkatli seçeriz”

Bölgenin en büyük yatırımını kente kazandıran İba ailesine teşekkür eden Pehlivanoğlu; “Yatırım ve hayal ortaklarımızı dikkatli seçeriz. Geniş kapsamlı araştırmalarımızı yaparız. İba Ailesinin Edirne’de hayal ortağı olarak katkı vermesinden dolayı mutluluk ve gurur duyuyoruz. Biz İbaAilesine teşekkür ediyoruz sizler de teşekkür etmelisiniz. Çünkü bu bina 1 ay sonra onlara ait olmayacak. Biz intifa hakkını alıyoruz. Yatırımcılarımız hayalimize o kadar ortak oluyorlar ki yaptıkları binanın üst kullanım hakkını bile bize veriyorlar. Tabi ki işin başında yine İba Ailesi olacak. Türk Eğitim Derneği’nin kuralları çok net ve serttir. Türkiye’dekitüm arkadaşlarımız ile birlikte bu hayali paylaşarak bu başarıyı daha üst noktaya taşımaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Dünyada dört element vardır” 

Öğretmen alırken tüm mülakatların videoya çekildiğini dile getiren Pehlivanoğlu; “komisyonlar, üniversite hocaları, başka okulların müdürleri ve zümre başkanları tarafından oluşturulur” dedi.

Eğitimden beklentinin bilinmesi gerektiğini söyleyen Pehlivanoğlu; “Yaptığımız araştırmalarda dünyada dört element çıktı. İnsan, hayvan, bitki ve veli. Veliler çocuklarının ne olacağını en iyi bilen kişilerdir. Bazen ilanlarda siz çocuk görüyorsunuz biz astronot görüyoruz gibi şeyler görüyoruz” dedi.

“Veliler de hayal ortağımızdır”

Eğitim kurumlarının çocukların kaybetmeyi öğrenecekleri yerler olacağını belirten Pehlivanoğlu; “Okullarımız çocukları korumacılık değil, yaşama hazırlamakla ilgili çalışmalar yapılır. Bizim okullarımızda koridorlarda veli dolaşması yasaktır. Bize güvenip evlatlarını emanet ederler. Veliler bizim için müşteri değil hayal ortağımızdır. Bizim eğitim felsefemizin temel felsefesi testle tost arasına sıkışmamış bir nesil yetiştirmektir. Çocukları aldıkları nota göre değil, evlatlarımızın hepsinin kendi kazanım sürecinde en büyük mutluluğu yakalayabilecekleri yol arkadaşlığı yapma gayretindeyiz. Okullarımızdan mezun olan öğrencilerimiz bir diplomaya sahip olmazlar. Bir hayat arkadaşına sahip olurlar. Türkiye’nin her yerinde TED’lilerle beraber olurlar” ifadelerini kullandı.

“1200 kişilik kapasiteye sahibiz”

TED Edirne Koleji’nin kapasitesi hakkında bilgiler veren Pehlivanoğlu; “Okulumuz 1200 kişilik bir kapasiteye sahip. Yüzme havuzundan, kapalı spor salonuna, kültürel faaliyetlere kadar SKS dediğimiz aktiviteler için ciddi miktarda alanımız yapıldı” dedi.

“Seçim kurtarmaktan nesil kurtarmaya fırsat bulunulmuyor”

Bu ülkenin en büyük sorununun seçim kurtarmaktan nesil kurtarmaya fırsat bulunamaması olduğunu dile getiren Pehlivanoğlu; “nesil kurtarmak 50 yıl alır, seçim kurtarmak için de 4 yıl çalışmanız gerekir” dedi.

Türk Eğitim Derneği Genel Müdürü Sevinç Atabay; TED Edirne Koleji’nin 2019-2020 eğitim öğretim yılına hazır olduğunu söyleyerek; heyecan ve gururu aynı anda yaşadıklarını belirtti.

“Gençleri 30 yıl sonrasına hazırlayacak bir okuldayız”

Türk Eğitim Derneği olarak son yıllarda açtıkları okullara yeni nesil okullar dediklerini belirten Türk Eğitim Derneği Genel Müdürü Sevinç Atabay; “bu yüzyılın çok farklı bir yüzyıl olduğunu, bizim bildiklerimizden çok daha farklı öğrenen genç bir nesil olduğundan bahsetmiştik. Gördüğünüz gibi bu okulda o gençleri 30 yıl sonrasına hazırlayacak bir okuldayız. Teknolojinin bu kadar gelişmiş olması ile birlikte son derece donanımlı, Türk Eğitim Derneği’nin vizyonunu öğretmenlerimiz benimsemiş olacak. O öğretmenlerle bu okulda bu ülke için, Türkiye Cumhuriyeti için çok güzel bir eğitim yolculuğuna hep birlikte çıkacağız” ifadelerine yer verdi.

İba Ailesine teşekkür etti

Nesim İba ve değerli eşi Belgin Hanım’a gösterdikleri gayretten dolayı teşekkür eden Atabay; “bu değerli şehre tarihi ile mevcut birikimi ile çok önemli bir şehir olan ve Ülkenin Avrupa’ya açılan en yakın kapısı olan Edirne’ye, Türk Eğitim Derneği’nin meşalesini kazandırmış olmaktan bu bayrağın dalgalanacak olmasından heyecan duyuyoruz. 91 yıllık bir eğitim kurumu var burada. İşini bilen, gençleri geleceğe nasıl hazırlamak istediğini bilen bir kurum var burada. Geleceğin liderlerini yetiştirmek istiyoruz” dedi.

Basın toplantısının ardından Pehlivanoğlu ve Atabay okulun bin kişilik konferans salonunda veli ve öğrencilerle bir araya geldi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.