TGD “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz”

TGD “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz”
28.10.2019
A+
A-

Trakya Gazeteciler Derneği Genel Sekreteri Tamer Yavuz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında yaptığı açıklamada “Herkesi birleştiren Cumhuriyetin ilk olarak, Ulu Önder Mustafa Kemal’in Çankaya köşkündeki akşam yemeğinde ‘yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz’ dediği günün ardından bayrama dönüşmüştür” dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarih olduğunu belirten Yavuz, Mustafa Kemal Atatürk’ün bu özel günü gelecek nesillere bir miras olarak bıraktığı kutlu bir gün olduğunu söyledi. Cumhuriyet Bayramının Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin en büyük başarısı olduğunu belirten Yavuz, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günü olan 29 Ekim’i her yıl tüm yurtta coşku içinde kutlamaya devam ediyoruz. 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan bir anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlendi.  Bunun 101 pare top atışıyla kutlanması aynı gün meclis tarafından kararı alındı” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacağını belirten Yavuz, Cumhuriyet’i korumanın, kollamanın, yaşatmanın her yurttaşın görevi olduğunu söyledi.  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.