Ticaret İl Müdürü kaparo dolandırıcılarına karşı uyardı

Ticaret İl Müdürü kaparo dolandırıcılarına karşı uyardı
12.10.2020
A+
A-

Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, ikinci el araç veya konut alımında internet siteleri ve cep telefonu uygulamaları üzerinden kaparo dolandırıcılığı hakkında vatandaşları uyardı.

Özellikle son zamanlarda ikinci el araba satışlarının patlamasıyla bir çok kişi kendi işi olmamasına rağmen 2.el araç alış satış işine girdi. İnternet üzerinden yapılan bu satışlarda ise kaparo adı altında bir çok dolandırıcılığın olduğu da öğrenildi. Vatandaşların mağdur olmamaları için özellikle ikinci el araç satışında arabayı satacak olan kişinin İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi’nin olmasına dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulundu.

“TELEFONU TELEFONCUDAN, ALTINI KUYUMCUDAN ALACAKSIN”

Vatandaşların ticaret il müdürlüklerinden yetki belgesi olan kişilerle alış veriş yapıldığı takdirde dolandırıcılıkla karşılaşmayacaklarını söyleyen Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, “ikinci el araçlar için yani galerici dediğimiz arkadaşlara Edirne Ticaret İl Müdürlüğü olarak yetki belgesi veriyoruz. Bu yetki belgesi ne işe yarıyor? Yetki belgesini alan galerici ikinci el taşıt ticaret sistemi diye bir sistem var. O sisteme bazı belgeler yükleniyor. O belgeler tam ve eskizsiz olduğu zaman biz yetki belgesi veriyoruz. Yetki belgesi şunu belirtiyor; siz galericisiniz yetki belgeniz var. Yetki belgeniz alım-satım olduğu zaman yetki belgeniz notere düşüyor. Bu işi yapmaya yetkili misiniz? Değimlisiniz? Eğer galericinin yetki belgesi notere düşmüyorsa vatandaşlarımız oradan alım satım yapmasın. Bunlar her alanda var. Sadece araç alım satımında değil. Sosyal medya üzerinden ayakkabı satılıyor, telefon satıyor, araba da aynı şekilde güvenilir olduğunu teyit etmeden alışveriş yapmayın. Diyorlar ya telefonu telefoncudan, altını kuyumcudan alacaksın diye söyleniyor. Arabayı da vatandaşlarımız yetkili olan yani ticaret il müdürlüklerinden yetki belgesi olan kişilerden alırsa herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmazlar”dedi.

“İNTERNET ÜZERİNDEN HAK ARAYAMAZLAR”

İnternet ortamında yapılan dolandırıcılık olaylarının ve şikayetlerinin arttığını kaydeden Altun “Yetki belgesinin numarası notere düşüyor. Satışı oradan gerçekleşiyor. Arabada sonradan herhangi bir problem olduğu zaman bilindiği üzere garanti olayları var. Herhangi bir problem de aracın ekspertiz raporlarının aksine bir şey çıkarsa vatandaşın hakkını arama durumu var. Aksi takdirde internet üzerinden veya dışarıdan herhangi birinden alınan araç aldığı zaman sadece araç için değil herhangi bir ürün içinde geçerli hiçbir konuda hakkını arayamazlar. Bu gibi durumlar gittikçe çoğalıyor bizlere bu konular ile alakalı şikayetler geliyor. Bir vatandaşa seni filmde oynatacağım şeklinde ibarede bulunarak bana bu kadar para gönderin şeklinde konuşmuş vatandaşta göndermiş ondan sonra da dolandırıldığını fark ederek bize müracaat etti. Bunlar her alan da var sadece araç için değil. Ama araba olduğu için yüksek meblağlar söz konusu bir telefon, kırtasiye ya da ayakkabı gibi değil”dedi.

“YETKİ BELGESİ GÖRMEDEN KESİNLİKLE ARABA ALMASINLAR”

Fotoğraflarla internet üzerinden ürünün yada arbaanın farklı gösterildiğini de işaret eden Mahmut Altun ““Benim son olarak tavsiyem yetki belgesi olmayan işletmelerden, şahıslardan ikinci el araba almasınlar başka ilde dahi olsa yetki belgesi varsa notere düşüyor. Yetki belgesi olmayan en fazla 3 araç satabiliyor. Fotoğraflar da çok güzel araçların fotoğraflarını koyup başka bir araç oluyor satışa sunulan mesafeli satışlarda çok karşılaşılıyor içerisinden kağıt, elma, armut çıkıyor. Arabayı, ürünü görmeden asılı yetki belgesini ticaret il müdürlüğü onaylı yetki belgesini görmeden kesinlikle ürün almasınlar”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.