Trakya’nın Gururu Oldu…

Trakya’nın Gururu Oldu…
24.09.2019
A+
A-

Lüleburgaz İlçesi Mesleki Eğitim Merkezi Web Sitesi, 51 bin 512 Okul Web Sitesi içerisinde Trakya 1’incisi ve Mesleki Eğitim Merkezleri arasında ise Türkiye 1’incisi oldu.Lüleburgaz Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Fatih Çetin, “Ülkemizin en büyük sıkıntılarından birinin nitelikli teknik eleman sıkıntısı olduğunu belirterek, şunları söyledi.

“Mesleki Eğitim Merkezleri nitelikli eleman sıkıntısının çözümünde en önemli kurumlarımız olarak değerlendirilmektedir. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığının son yıllarda yaptığı çalışmalar Mesleki Eğitim Merkezlerine daha çok önem verilmesi gerektiğini gözler önüne sermektedir.

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer, yaptığı bir açıklamasında; “Usta ve kalfa yetiştiren mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların istihdamları üzerine yaptıkları araştırma sonuçlarının oldukça sevindirici olduğunu belirterek, “Mezun sayısında yaklaşık üç katlık artışa rağmen alanda istihdam oranının %87’ler seviyesinde gerçekleşmesi, mesleki eğitim merkezlerinin piyasanın nitelikli usta ihtiyacını karşılamada ne kadar başarılı bir model olduğunu gösteriyor.” dedi.

Lüleburgaz Mesleki Eğitim Merkezi de ülkemizdeki 323 merkez arasında son yıllarda yaptığı çalışmalar ile bu verilerin sağlanmasına güçlü bir şekilde destek olmaktadır.

Çırakların ve Kalfaların haftada 1 gün okulda aldıkları eğitimin yanında çoğunlukla hafta sonları 22 yaşından büyük olup, iş hayatında öğrendikleri mesleklerini “Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme Yönergesi” kapsamında müracaat eden binlerce vatandaşımızın Kalfalık ve Ustalık Sınavları ile hafta içi saat 18:00’dan sonra yürütülen Usta Öğreticilik Kursları ile yoğun bir faaliyet yürütmekte. Faaliyetler yoğun, kurumla ilgili iş ve işlemi olan kişi sayısı 1000’lerce olunca, bu kadar çok kişiye etkili ve sürekli bilgi transferi de kaçınılmaz bir ihtiyaç oluyor.

Lüleburgaz Mesleki Eğitim Merkezi de vatandaşların yoğun taleplerini etkili ve doğru bir şekilde bilgilendirmek için web sitesini (http://luleburgazmesem.meb.k12.tr/) çok etkili kullanmakta. Bu site sayesinde 140 farklı meslekte çalışma hayatında olanların bilgi ihtiyaçları, her iki ayda bir yapılan sınavlara katılacakların sınav dönemleri, sınav giriş belgelerinin dağıtımı, beceri sınavlarında yapılacak işler, kullanılan malzemeler, sınav yerleri, sınav programları, sınav giriş belgelerini almayanların bilgilendirilmesi, okulda yapılan faaliyetler, kurslar, sınavlar v.s etkili bir şekilde ilgililere ulaştırılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığımız 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren 51.512 okul ve kurumun web sitesini etkin kullanım açısında değerlendirmektedir. Bakanlığımız İnternet Siteleri Etkin Kullanım Değerlendirmesinin amacını; okul sitelerinin aktif bir şekilde kullanılmasını sağlamak, içerikleri güncel hale getirmek, kaliteli ve zengin içerik sunmaktır. Yapılan değerlendirmenin içerik sayısı ve zenginliğine katkı sağladığı görülmüştür. Kalitenin artırılmasına yönelik olarak 5 Haziran 2018 tarihli ve 10943576 sayılı Okul İnternet Siteleri Yönergesi’ndeki ilgili maddelerde uygun içerik üretilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Yapılan değerlendirmede 51 bin 512 okul ve kurum içerisinde Lüleburgaz İlçesi ve Kırklareli ilimizde Lüleburgaz Mesleki Eğitim Merkezi 1’inci olurken yine ülke genelinde yapılan değerlendirmede 31.sırada yer alan Lüleburgaz Meslek Eğitim Merkezi’ni kutluyoruz. Bakanlığın http://www.meb.k12.tr/index.php# sitesinde yaptığımız incelemede Lüleburgaz Mesleki Eğitim Merkezi web sitesinin 51 bin 512 okul web sitesi içerisinde Trakya 1.si ve Mesleki Eğitim Merkezleri arasında da ülkemiz 1.si olduğunu tespit ettik. Ülkemizde kangren haline gelen nitelikli teknik eleman yetiştirilmesi hususunda büyük başarılar sağlayarak sadece 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında 1424 belge düzenleyen Lüleburgaz Mesleki Eğitim Merkezimizin yönetici ve öğretmenlerine gündüz, gece, hafta sonu demeden yaptıkları tüm çalışmalarda başarılar diliyoruz.”

-Haber: Metin KARAKUŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.