TÜKD’den TCE eğitimleri

TÜKD’den TCE eğitimleri
08.01.2020
A+
A-

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (TCE) eğitimlerini başlattı. Edirne Şube Başkanı Vildan Yazıcı, amaçlarının; TÜKD üye ve bursiyerlerinin bilgi ve farkındalık düzeylerini artırmaya katkıda bulunmak olduğunu belirtti. Yazıcı, “Edirne olarak biraz katkı yaptıysak ne mutlu bize” dedi.

            TÜKD Genel Merkezi’nin Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği ile birlikte planladığı Dernek İçi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimleri Edirne’de Edirne ve Uzunköprü Şubelerinin katılımı ile 4 Ocak tarihinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) gerçekleştirildi.

            TÜKD Edirne Şube Başkanı Vildan Yazıcı Genel Merkezin Eğitim projesi olarak başlatılan çalışmanın amacının; Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve rollerine ilişkin temel tanım ve kavramlar ile kadının insan haklarıyla ilgili yasal düzenlemelerin aktarılacağı TCE eğitimlerinin, TÜKD üye ve bursiyerlerinin bilgi ve farkındalık düzeylerini artırmaya katkıda bulunmak olduğunu belirtti.

            Çalışmanın diğer amacının da TÜKD’nin 20 ildeki 27 şubesinde, yaklaşık 1300 üyesi ve 1000 bursiyerine yönelik TCE eğitimleri düzenleyerek, şube nezdinde uzman eğitmen kadroları ve Toplumsal Cinsiyet İzleme Komiteleri oluşmasını sağlamak olduğunu kaydeden Başkan Yazıcı, Edirne’de ilkini gerçekleştirdikleri seminere yönelik şunları söyledi:

“Edirne ve Uzunköprü üye ve bursiyerlerimizin katılımı ile 2 oturum şeklinde yaklaşık 4 saat süren seminer, son derece verimli bir o kadar da keyifli geçti. Seminer sonunda tüm katılımcılara katılım belgesi verildi. Eğitim Uzmanımız Nigar Etizer Karacık’ın profesyonel anlatımı ile çok samimi ortam da hepimiz kendimizi bu anlatımın bir yerlerinde bulduk. Ben kendim ve birkaç üyemiz daha önce TCE eğitimlerine katılmış olmamıza rağmen, ancak bu seminer de zihinlerimizi nasıl dönüştürmemiz gerektiğini anladık.

            Seminerler 2020 yılı içinde belirli aralıklarla tüm şubelerde tekrarlanacak olup, seminer başında ve sonunda uygulanan anketler tüm eğitimler bittiğinde değerlendirilip bir sonuç kitapçığı oluşturulacak.

Dernek İçi Eğitimlere TCE ile başlama kararı veren Genel Merkez Yönetimine şubem adına çok teşekkür ediyorum. TCE projemize, Edirne’de gerçekleşen organizasyonda verdikleri destek için Sayın Valimiz Ekrem Canalp’e çok teşekkür ediyoruz. Edirne olarak biraz katkı yaptıysak ne mutlu bize. Ayrıca seminer süresince bizleri yalnız bırakmayan sevgili Genel Başkanımız Hülya Yüksel, 2. Başkan Şerife Özdemir, Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Sırmatel ve KİH- YÇ’ler Derneği Koordinatörü Zelal Ayman ve eğitim uzmanımıza sevgi ve saygılarımızla.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.