Türk Sanatçı Özge Topçu, Portekiz Devlet Kanalı RTP’de…

Türk Sanatçı Özge Topçu, Portekiz Devlet Kanalı RTP’de…
01.05.2020
A+
A-

Portekiz’in başkenti Lizbon’da yaşayan, Türk Sanatçı Kırklareli doğumlu Özge Topçu, Portekiz Devlet Televizyonu RTP kanalına röportaj verdi. 

Sanatçı Özge Topçu, Portekiz Devlet Televizyonu RTP kanalına röportaj vermesi Türkiye’deki sanat camiası tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Birleşik Sanatlar Programı Bölümü’nde birincilikle mezun olduktan sonra sanat eğitimine devam etmek için önce Berlin’e, daha sonra da profesyonel sanatçı atölyesini kurmak için ise Portekiz’in başkenti Lizbon’a yerleşen Sanatçı Özge Topçu’nun, sanatsal çalışmaları arasında yer alan son eseri “Terranean” çalışması Portekiz Devlet Televizyonu RTP kanalında yer aldı.Röportajda son eseri Terranean ile ilgili konuşan Özge Topçu, doğa ana ve uygarlıkların tarihsel kökenlerinden ilham aldığını belirterek, “Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüsü’ nü, doğanın kendini bir koruma biçimi olarak algıladığını söyledi. Sanatçı Topçu; “Terranean a ilham veren Terra kelimesi Latince’ de ve Portekizce’ de de Dünya anlamına geliyor ve kökenini Eski Yunan tanrıçası Terra’dan alıyor. Bu nedenle Terra kelimesi önemli ve dişinin egemen olduğu üretken bir evren tahayyüllünü anlatıyor. Bu sebepten terrakota adı verilen kırmızı seramikle ilişki kurduğum yapıtlar üretiyorum.” dedi.Portekiz’ de yerel olarak üretilen terrakota seramik objelerini kullanarak büyük boyutlu ve şehir siluetiyle etkileşime geçen ütopik bir mekan heykeli üreten sanatçı Topçu, “Portekiz ile Türkiye’ nin benzerliklerine değindi. Bunun yanında Kuzey Avrupa da ki deneyimlerinin de bu ülkelerle olan farklılığından söz etti.Lizbon’da yaşayan sanatçı Özge Topçu,  ayrıca Portekiz Devlet Televizyonu RTP kanalında gerçekleşen röportajda yurt dışında yaşama deneyimleri ile ilgili kendine yöneltilen soruları da cevapladı. Farklı ülkelerdeki deneyimlerinin ona kendi kültürü ile ilgili farklı bir perspektif verdiğini ve Türkiye’ de yetişmesine daha çok müteşekkir hale geldiğini belirtti.

Özge Topçu Kimdir?

1987 Kırklareli doğumlu olan ve sanatçı kökenlerden gelen Özge Topçu’ nun babası Muzaffer Topçu, 70 li yıllarda Cihangir’ de Mobilya tasarım atölyesi işletiyordu.Sanatçı Özge Topçu, İstanbul Üniversitesi Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Programında, Matematik Öğretmenliği yan dalı yaparak tamamladı. Beşiktaş Bilim Merkezi kuruluş aşamasında çalıştı. Film sektöründe Sanat Yönetmeni ve Dekor Tasarımcısı olarak çalıştı.Ardından ikinci lisansını  Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Bileşik Sanatlar Programı’ndan fakülte birincisi olarak mezun olarak tamamlayan Özge Topçu, Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Bölümü yüksek lisans programına girdi ve öğrenimine Almanya’nın prestijli sanat okulu Burg Giebchischenstein Kunsthochschule Halle’ de devam etti.

2014 de İstanbul Rotary Sanat Başarı ödülüne layık görüldü. 2014 ve 2015’te Fransız Konsolosluğu tarafından düzenlenen Günümüz Çağdaş Sanatçıları ödülü ve Siemens Sanat Yarışmalarında büyük ödüle aday gösterildi. 2019’ da Hollanda Konsolosluğu tarafından sanat alanında ‘Yılın Rol Model Kadını’ ödülünü büyük sanat otoritesi Beral Madra’dan teslim aldı.Yurtdışına yerleştikten sonra, Berlin, Amsterdam, Londra ve San Francisco da sergilere katıldı.2018 yılında Art Night London’ a büyük boyutlu heykelleriyle davet edilen Özge Topçu, ayni yıl Birleşik Krallığı’n en prestijli sanat yarışmalarından biri olan MAC International Art Prize da büyük ödüle aday gösterildi.2019 da İstanbul Pilot Galeri de son kişisel sergisi “Flat Earth/ W Axis” i gerçekleştirdi.Portekiz’in en büyük prestijli sanat kurumu olan Gulbenkian Fonu tarafından 2019’da yılın sanatçısı ödülüne layık görüldü.Katıldığı başlıca sergiler arasında; “MAC International Art Prize 2018”, “Art Night London 2018”,  “RedBull Art Around Moda”, 2016, “Locality and Global Discourses” 2015, California University School of Art, San Fransisco, USA, “Open City”, Pilot Galeri, 2016, “İstihale Buhranı” Kişisel Sergi, Hush Gallery (2015) “İnce Ayarlı ve Çoğul”, Kuad Galeri, 2015, “İkinci Doğa”, ODTÜ, 2015, Sınırlar Yörüngeler 15 – 16”, Siemens Sanat, 2014, Rotary Sanat Ödülü Sergisi, Finalist, Proje 4L / Elgiz Güncel Sanat Müzesi, 2014, Mamut Art Project, 2014, yer almaktadır.Sanatçı Özge Topçu, çalışmalarına Portekiz’in başkenti Lizbon’da devam etmektedir.

Özel Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ 

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.