Türkiye’de ilk ödeme..

Türkiye’de ilk ödeme..

Alın teri Kurumadan, İlk Şeker Fabrikası’ndan ilk ödeme…

 Babaeski İlçesine bağlı Alpullu Beldesi’nde, özelleştirilen Alpullu Şeker Fabrikası’nda, sezon başında Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında 4 taksitte ödemeyi taahhüt ettiği pancar üreticilerinin alacaklarının tamamını tek seferde pancar üreticilerinin hesabına yatırarak, Türkiye’nin Şeker üreten ilk fabrikası oldu.

2019-2020 yılları 94. kampanya dönemini 206 pancar üreticisinin mahsulleriyle 21 Kasım 2019 tarihinde tamamlayan Alpullu Şeker ve pancar çiftçisi geleceğe umutla bakıyor, Trakya yeniden pancarla buluşuyor.

Alpullu Şeker Fabrikası Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya, Binbir Gıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Cihangir Vargel, Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Ali Kazıcı, Satış ve Sevkiyat Sorumlusu Okan Bingöl, Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü Levent Koç ve Pancar üreticileri katıldı.

Alpullu Şeker Fabrikası, 2020 – 2021 yılı 95. Kampanya dönemi öncesi pancar üreticileri ile bir araya geldiği buluşma toplantısında, açılış konuşmasını sunum eşliğinde Binbir Gıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Cihangir Vargel yaptı.

“TRAKYA’DA TOPRAK PANCARLA ŞENLENECEK”

Vargel, “Alpullu Şeker Fabrikası, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yoksulluk ve yokluk içindeki Türk köylüsünü esenliğe çıkarmak için attığı ilk kararlı adımlardan biridir. Türkiye’nin şeker üreten ilk fabrikasıdır. Bu özelliği nedeniyle de sadece Trakya’mızın değil Türkiye’nin de gururudur. Binbir Gıda AŞ olarak 30 Kasım 2018’de teslim aldığımız Alpullu Şeker Fabrikası,  2013 yılından 2019 yılına kadar sadece bir yıl üretim yapmış; makineleri yıpranmış, teknolojisi eskimiş, çiftçisi pancar ekimini terk etmiş bir durumdaydı.

 Hatta Alpullu Şeker’in üretime devam edip, edemeyeceği sorgulandı. Sorunları sabırla dinledik ve doğru cevabın çiftçimizle yeniden üreterek; tarlalarımızı ve fabrikamızı bereketle yeniden buluşturarak verileceğine inandık. Bugün, o gündür. Bugün, bize güvenen ve inanan çiftçilerimize, fabrika çalışanlarına, Trakya halkına ve kamu kurumlarına şükran borçluyuz. Biz de bize olan bu güvenin bir nişanesi olarak taahhüt ettiğimiz vadesi gelmemiş tüm ödemeleri bugün çiftçilerimize yaptık. Önümüzdeki yıl, daha fazla çiftçimizle daha fazla pancar ve şeker üreteceğimize yürekten inanıyoruz ve çiftçilerimizi pancara ve Alpullu’ya davet ediyoruz. Biz, bir Cumhuriyet ve Atatürk mirası eseri ayağa kaldırmanın inadıyla bu işe talip olduk. Biz, Trakya çiftçisiyle el ve gönül birliği yapılırsa toprağın pancarla şenleneceğine inandık. Biz, fabrikanın bacasını, çiftçinin ocağını tüttürmek için yola çıktık.” Dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZLE BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

Daha sonra Alpullu Şeker Fabrika Müdürü Ali Kazıcı ise şunları söyledi. “Öncelikle sorunları artmış, pancar üretiminden vazgeçmiş çiftçi kardeşlerimizle buluştuk. Sohbet ettik, öğrendik, bilgilendirdik. Fabrikamızı teslim aldıktan bugüne kadar yüzün üzerinde “Çiftçi Bilgilendirme Toplantısı” ile ciddi bir tecrübe ve bilgi paylaşımı gerçekleştirdik. İşbirliğimizi toprağın hazırlanması, gübrelenmesi, tohum seçimi, ekim, ilaçlama, sulama, çapalama, söküm, nakliye gibi üretim verimliliği etkileyen faktörlere de yönelttik. Gerekli avansları verdik, tohum, gübre ve söküm makinesi kolaylıkları sağladık.

Diğer yandan da Alpullu Şeker Fabrikası’nı yeniden üretim yapar hale getirmek için çeşitli yatırımlar yaptık; kristal şeker santrifüj yatırımı, kristal şeker vakum kazan karıştırıcı sistemleri, fabrika proses otomasyon sistemi, koyu şerbet filtrasyon sistemleri, küspe paketleme makineleri (1 ton-25 kg), 1 tonluk big-bag dolum sistemi, kireç ocağı, taş, kok tartım ve taşıma sistemi, pancar sökümü için alınan söküm makineleri, paketli küspe taşıma makinesi, bu yatırımlarımızın önde gelenlerinden. Elbette bu bir başlangıç, hedeflerimize ulaşmak için daha çok çalışmamız ve üretmemiz gerektiğinin farkındayız. Öncelikle pancar ekim alanları genişletmek ve üretim verimliliğini arttırmak zorundayız.

 İnanıyoruz ki değerli çiftçilerimiz başardıklarıyla örnek olacaklar ve diğer çiftçi kardeşlerimizi de teşvik edecekler. Ayrıca, kotalarının üzerinde üretim yapan ilk 22 çiftçilerimize birer plaketle teşekkür etmek istedik. Trakya’nın, Trakyalının gücünü, azmini ve çalışkanlığını bize gösterdikleri için. Pancarın bereketine, Alpullu Şeker Fabrikasına güvendikleri için. Bilindiği gibi, 20 Aralık tarihi, yani içinde bulunduğumuz bu hafta, Alpullumuz ve Fabrikamız için özel bir gün.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında fabrikamızı ziyaret ettiği gün. O’na ve bu toprakları vatana dönüştüren şehit ve gazilerimize şükranlarımızı sunmanın en güzel şekli üretmek, üretmek ve üretmektir. Üretime teşvik etmektir. Birlikte kazanmak ve birlikte yaşamaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri yolumuzu aydınlatsın; “Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçekten üreten köylüdür.” Gerçekten üreten köylümüzle, çiftçimizle Trakya’nın bereketli topraklarını yeniden pancarla buluşturacağımıza, bölge insanının refahına ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.”

Konuşmaların sonunda, 2019-2020 yılları 94. kampanya döneminde kotalarının üzerinde üretim yapan ilk 22 pancar üreticisine, Binbir Gıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Cihangir Vargel ve Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Ali Kazıcı, tarafından plaket verildi.

İlk plaketi alan Hayrabolu İlçesi’nden Pancar Üreticisi çiftçi Tuncer Başoğlu’da çiftçiler adına yaptığı kısa konuşmada; “Bizi bir araya getirdiğiniz için Alpullu Şeker Fabrikası yetkililerine çok eşekkür ediyorum. Yapmış olduğumuz işte her insan başarılı olmak ister, hepimiz başarılı olmak isteriz, ben emeği geçen herkese tekrar çok teşekkür ediyorum. Şunu özellikle belirtmek isterim ki Trakya çiftçisi her zaman yanınızda olacak ve sizi hiçbir zaman mahcup etmeyecek, yeter ki sorunları eşit bir şekilde birlikte çözelim, saygılarımla.” Dedi.Düzenlenen toplantı, pancar üreticilerine verilen öğlen yemeği ile son buldu.

Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.