Türkiye’de ilk oldu….

Türkiye’de ilk oldu….

Edirne Valiliğinin katkıları ile yapılan İlk Yardım Eğitim merkezi, 112 Acil Çağrı Merkezinin bulunduğu binada düzenlenen törenle hizmete açıldı.  Vali Canalp, açılışta yaptığı konuşmada 112 acil çağrı merkezinde Türkiye’de ilk defa Edirne’de ilk yardım eğitimlerinin verildiği söyledi.

Tüm acil çağrıların tek merkezde toplandığı 112 Acil Çağrı Merkezinin giriş katında hizmet verecek olan ilk yardım eğitim alanını açılışına Edirne Valisi Ekrem Canalp, eşi Dr. Ayten Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih karabacak, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt diğer protokol üyeleri ve daire amirleri ile eğitim alacak kursiyerler katıldı. Bilinçli eğitim hayat kurtarır sloganı ile hizmete açılan Eğitim merkezinin ilk kursiyerleri ise Sağırlar Spor Kültür ve Aileleri Derneği üyeleri oldu ve ilk yardım konuları işaret diliyle anlatıldı.

Edirne Valisi Ekrem Canalp,  açılışla yaptığı açıklamada, “İlk Yardım Eğitim Merkezinin ilkleri yapmak her zaman çok önemlidir. Birçok ilimizde bu tür binalar yapıldı veya yapılıyor. Şu anda bulunduğumuz binada bütün acil çağrılar tek merkezde koordineli bir şekilde toplandı. Bu merkezin daha verimli kullanmak amacıyla Türkiye’de ilk defa 112 acil binaları aynı zamanda ilk yardım eğitimi veren merkez haline getirdik. Burada yıllar içinde binlerce Edirneli ilk yardım eğitimi alacak. Açılışını yapacağımız merkezin Edirne ve Edirneliler için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Vali Canalp ve davetliler açılışın ardından ilk yardım eğitiminin ilk dersine katıldıktan sonra 112 Acil Çarı merkezini ziyaret ederek görevlilere başarılar dilediler. Vali Canalp, burada yaptığı açıklamada ise Edirnelilerden iki istirhamı olduğunu ifade ederek, “Bunlardan ilki, İtfaiye, polis, Jandarma,  AFAD gibi acil sağlık hizmetleri için Edirnelilerin sadece ve sadece 112 numarasını aramayı alışkanlık haline getirmelerini istirham ediyorum.  Bu bilgiyi herkesin paylaşmasını rica ediyorum.  İkinci bir konuda 112 gibi diğer acil çağrı merkezlerinin gereksiz yere meşgul edilmemesidir. Meşgul edildiği zaman bu çağrı merkezlerinin belli bir kapasitesi var gereksiz aramalarda yoğunluğa göre arama yapılan çağrılar sırayla beklemeye alınmak durumunda kalınıyor. Bekleme demek bazen sizin ihtiyacınız olmayan zamanın birileri için hayati olabilir.   Lütfen bilinçli olalım ve çevremizdekileri de uyaralım” şekli konuştu.

Vali Canalp ve beraberindekilerin bina girişinde hatıra fotoğrafı çektirmesi ile program sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.