TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, Vali Canalp’i Ziyaret Etti

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, Vali Canalp’i Ziyaret Etti
17.09.2020
A+
A-

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Edirne ziyareti kapsamında Vali Ekrem Canalp’i makamında ziyaret etti.

Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından Valilik girişinde karşılanan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov valilik şeref defterini imzaladı.  TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’u Edirne’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Canalp, “Büyük bir coğrafyayı, Türk dünyasını temsil ediyorsunuz. Hem Edirne’yi hem Türkiye’yi hem Türk dünyasını birbirleriyle daha entegre, daha bitişik hale getirmek için birlikte çaba göstereceğiz” dedi.

Vali Ekrem Canalp,  Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını alabilmek için yoğun çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek “Temennimiz Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkiye’den, Edirne olur. Bunu çok isterim ama Türkiye’den herhangi bir vilayet olsa da ona destek olmak isteriz. Çünkü Türk dünyası ile ilgili yapılacak kültürel faaliyetler aramızdaki bağın güçlendirilmesine gelecek nesillerinde bu bağları daha da güçlü şekilde bir vesile teşkil ediyor. Çoğunluğu Balkan coğrafyasından olmak üzere, Türk dünyasının dört bir yanından 5 bin civarında öğrenci Edirne’de eğitim görüyor. Edirne aynı zamanda Balkanlar açısından kültürel bir merkez, belki de Balkanlar’ın kültürel başkentidir. Hem coğrafi hem de kültürel olarak merkezi bir konumda olan Edirne’mizi Türk Dünyası Kültür Başkenti olması amacıyla önümüzdeki dönem için başvurumuzu yapacağız, adaylığını resmi olarak açıklayacağız”  şeklinde konuştu.

Kentin tarihi alanlarını da ziyaret eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Edirne’nin önemli bir kültür şehri olduğunu belirterek,  “Edirne bu anlamda iyi bir partner olabilir. Edirne’de de pek çok kültürel ve sanatsal etkinlik düzenleme planlarımız var. Amacımız Orta Asya ile Balkan coğrafyasındaki Türkleri tanıştırmak, buluşturmak ve Türk dünyasındaki öğrencileri Edirne’ye getirebilmek” dedi.

Vali Canalp konuğuna kentin asırlık el sanatlarından Edirnekari işlemesi tablo armağan etti, Kaseinov da Vali Canalp’e TÜRKSOY yayınlarını ve çini hatıra plaketi hediye etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.