Türküler eşliğinde çiğ köfte yoğurup halay çektiler

Türküler eşliğinde çiğ köfte yoğurup halay çektiler
04.12.2019
A+
A-

Edirne’de Edirne Valiliği himayesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen programda down sendromlu öğrenciler sahneledikleri tiyatro gösterisinde sıra gecesini canlandırdı. Türküler eşliğinde çiğ köfte yoğurup halay çeken öğrencilerin gösterisi, büyük beğeni topladı.

Edirne Valiliği himayesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle Edirne’de ki Özel Eğitim Okullarının birlikte hazırladığı farkındalık programı  Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Program, Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Lalaşahinpaşa İlkokulu özel eğitim, Adnan Tunca Uygulama Okulu, Faika Erkut Özel Eğitim Ortaokulu ve 2. Beyazıt Özel Eğitim Uygulama Okulu işbirliği ile hazırlanan down sendromlu öğrencilerin, yöresel kıyafetler giyerek çiğ köfte yoğurup, halay çektiği ve oluşturduğu koro ile düzenlenen gösteri alkışları topladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Faika Erkut Özel Eğitim Meslek Okulu Müdürü Emine Esra Madalı, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde düzenlenen Engelliler Günü farkındalık programımıza hoş geldiniz.

            Özel gereksinimli bireyleri insan onuruna yakışır bir şekilde hizmet almasını sağlamak, yapamadıklarını değil yapabildikleri becerileri geliştirmek ve sosyal hayata uyum sağlamaları konusunda bütün kurumlar üzerine düşeni yapmalıdır. Toplum olarak özel gereksinimli bireylere hak ettikleri yaşam şartlarını vermek hepimizin görevi olmalıdır. Özel gereksinimli sporcularımızın ve sanatçılarımızın uluslar arası başarıları bu öğrencilerimize yada bireylere fırsatlar verildiğinde onların neler başardığını çok güzel bir şekilde ortaya koymaktadır.

Bugün burada öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin hazırlamış oldukları etkinlikle izleyeceğiz. Programı hazırlayan öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum”dedi.

Şehit Öğretmen Adnan Tunca Uygulama Okulu Öğretmeni ve Edirne Özel Eğitim Sosyal Yaşam Merkezi Velilerinden Pervin Çelebi’de yaptığı konuşmada, “hepiniz aslında birçok farklı hikayelerden oluşuyoruz. Anne baba olarak sizlerinde farklı hikayeleri vardır. Kim bilir dünyanın nerelerinde saklı kalmış ne kadar muhteşem hikayeler vardır. Engelli çocuklar ve onların engel tanımayan anne ve babalarıyla ilgili gün ışığına çıkmamış yürekli hayatın en masum hikayeleri buda oğlumla olan hikayem.

Ben Şehit Öğretmen Adnan Tunca Uygulama Okulu Öğretmenim aynı zamanda bir anneyim benim anneliğim diğer annelerden farklı ben ve benim gibi anneler özel anneleriz. Engelli bir çocuğa sahip annelerin hepsi süper bir kadın filmlerdeki süper kahramanlardan daha yürekli daha güçlü anneler hepsi. Evlatların her türlü ihtiyaçlarını anneler karşılıyor. Okulumuz dahil çevreme baktığımda çocukları ile ilgilenen çocuklarıyla ilgilenen anneler. Oğlum bana hayatı öğretti. Bana hayat madalyonunun diğer yüzünü gösterdi. Oğlum bana unuttuğum tüm güzellikleri empati ve gerçeği gösterdi. Önemli olan bu ailelerin bu zor zamanlarda bile birlikte olabilmesidir. Yaşam bize her yerden her şekilde mesajlar yolluyor. Yeter ki biz bu mesajları okumayı bilelim. Halimize şükredelim. Buradan yeryüzündeki tüm özel insanların annelerine babalarına ve onların engel tanımayan hikayelerini sevgi ve saygıyla selamlıyorum”dedi.

Bu konuşmalardan sonra öğrenciler hazırladıkları programı davetlilere sundular.En çok ilgiyi ise öğrencilerin,çiğköfte yoğurup halay çekmeleri oldu.

Programa Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr.Ayten Canalp,  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne İl Sağlık Müdürü. Ali Cengiz Kalkan, Edirne Baro Başkanı Alper Pınar, Edirne Ak Parti İl Başkanı Belgin İba, MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan ve bir çok engelli birey ve ailesi katılım gösterdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.