Ucuz atlatıldı..

Ucuz atlatıldı..
18.08.2019
A+
A-

Tarihi Alipaşa Çarşısı 27 yıl sonra yeniden büyük bir yangın tehlikesi atlattı. Çarşının içindeki dükkânların altındaki tünelde bulunan elektrik sistemlerindeki kabloların Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından zamanında yenilenmemesi nedeniyle ısınarak tutuşması üzerine yangın çıktığı ileri sürülüyor.

Edirne’de 1561 yılında Hersekli Ali Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Alipaşa Çarşısı 26 Eylül 1992 yılında geçirdiği yangınla tamamen yanmasının üzerinden 27 yıl geçtikten sonra dün gece yeniden büyük bir tehlike atlattı.

Tarihi Ali Paşa Çarşısı, 1992 yılında çıkan yangın sonucunda kullanılamaz hale gelmiş, 5 yıl içinde restore edilerek 25 Kasım 197 de tekrar hizmete açılmıştı.  İçerisinde 130 dükkan ve 6 kapısı bulunan Alipaşa Çarşısı’nın orta kapısının alt bölümden geçen elektrik kabloları dün gece aniden tutuştu.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 1992 yılındaki resterosyan çalışmalarından sonra yenilenmeyen ve elektrik kablolarının üzerindeki plastik bölümler yıllara dayalı yıpranma ve ısınma nedeniyle yanmaya başladı.

Bir anda ortalığı duman kaplaması üzerine esnaf tarafından görevlendirilen bekçi, durumu fark ederek çarşı yöneticilerine bildirdi.

TREDAŞ ekiplerinin enerjiyi kesmesinden sonra kalorifer dairesinden Alipaşa Çarşısı’nın altındaki tünelle giren bekçiler tutuşan kablolara yangın söndürme tüpleriyle müdahale etti. Böylece yoğun duman nedeniyle erken fark edilen yangın büyümeden söndürülmüş oldu.

Ancak daha sonra elektrik sisteminde kullanılan kabloların üzerindeki plastik aksamının zamana bağlı olarak yıprandığı ve uzun süredir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bakım ve onarımının yapılmadığı ileri sürüldü.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.