Ulus Pazarında sıkı önlemlere uyan olmadı

Ulus Pazarında sıkı önlemlere uyan olmadı
15.05.2020
A+
A-

Korona Virüs ile mücadele tedbirleri kapsamında 14 Mart tarihinde kapatılan Ulus Pazarı, mücadelenin devam ettiği ve ülke genelinde sıkı tedbirlerin alındığı, tehlikenin geçmediği bir dönemde yeniden açıldı. Yeniden açılmasına izin verilen Ulus Pazarına gelenler ne sosyal mesafeyi korudu ne de maske taktı.

Türkiye’de Kovit-19 virüsünün yayılması için etkin bir mücadele sürdürülürken, kentin en cazip ve yurt dışından gelen ziyaretçileriyle de ilgi odağı olan Ulus Pazarı, dün kapılarını tekrar açtı. Pazarın bugün tekrar açılmasıyla birçok vatandaş bayram öncesi alışveriş sebebiyle de pazara akın etti. Pazarda normal zamanlara nazaran daha az bir kalabalık olmasına rağmen sosyal mesafe kurallarına uyulmaması dikkat çekti.Edirne Belediyesi Zabıta ekipleri ve pazar yetkilileri vatandaşları sosyal mesafe kurallarına uyulması konunda uyardı. Pazarın girişlerinde zabıta ekiplerince ateş ölçümü yapıldı ve dezenfektanların hazır tutulduğu gözlemlendi. Ancak bütün önlem ve uyarılara rağmen çok sayıda vatandaşın virüse davetiye çıkarırcasına sosyal mesafeyi hiçe sayarak alışveriş yapması tedirginlik yarattı.

Pazara alışveriş için gelecekler için tedbirleri aldıklarını söyleyen, Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, “Sağlık tedbirlerine, hijyen kurallarına en üst seviyede uyarak Ulus Pazarını tekrar hizmete açtık. Edirne Belediye Başkanlığının desteğiyle, Zabıta Müdürlüğümüzün denetimiyle birlikte, pazarımızın girişinde ateş ölçerlerle, eldiven ve maske dağıtıyoruz. Uyarı dövizlerimiz var; ‘mesafeyi koruyalım’ şeklinde yazılı, bunu göğüslerine çantalarına takabiliyorlar. Sosyal mesafenin korunması konusunu sürekli anonslarla hatırlıyoruz. ” şeklinde konuştu.

Korona Virüs ile mücadelenin devam ettiğini, yayılma için ün büyük riskin bu tur kalabalık yerlerden kaynaklandığına dikkat çekildi.  Pazara gelenlerin sosyal mesafeye dikkat etmemesi, önemli bir bölümünün maske takmaması riski üst seviyeye çıkardı.Ulus Pazarı esnaflarından Hakan Tetik; “Bu durumda pazarın açılması hiç iyi değil, bence. Her şey tamamıyla bittiğinde açılması daha iyi olurdu. Daha yararlı olurdu, esnaf için de Türkiye içinde. Bu şekilde açılması, insanların umuda bağlanması benim için daha kötü. Yani Korona Virüs tamamen bittikten sonra açılması, insanlık içinde, bizim içinde daha iyi olurdu” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.