Üniversiteler,4.Ar-ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ne Katıldı

Üniversiteler,4.Ar-ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ne Katıldı
25.10.2019
A+
A-

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG)´nun öncülüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı desteğiyle düzenlenen “4.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” İstanbul’da gerçekleşti. Organizasyon Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla yapıldı.

Sergiye Bakan Dönmez’in yanı sıra kalkınma ajansları, AR-GE merkezleri, üniversite projelerinin temsilcileri de katıldı.  Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde açılan sergide sağlıktan uzay araştırmalarına, savunma sanayiinden enerjiye, iletişimden çevre konularına kadar buluş ve icatlar sergilendi.

Organizasyona Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Trakya, Kırklareli ve Namık Kemal üniversiteleri, Yeni İşim Girişim Programı’ndan genç girişimciler katıldı. Sanayici, yatırımcı ile proje sahiplerini aynı platformda buluşturan organizasyona Trakya Üniversitesi , Namık Kemal Üniversitesi  ve Kırklareli Üniversitesi 3’er projeyle katılırken Trakya Kalkınma Ajansı standında bölge üniversitelerinin yanı sıra 2 girişimci yer aldı. Sergiyi ziyaret eden Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, organizasyona Trakya’dan katılan akademisyenlerin ve genç girişimcilerin projeleri ile teker teker ilgilendi ve bilgi aldı. Trakya’yı öne çıkaracak olan yeni fikirlere ve projelere değer verdiklerini söyleyen Şahin açıklamasında şunlara değindi:’’ Kurum olarak parlak iş fikrine sahip olan insanlarımızı desteklemeye ve Trakya’ya değer katacak fikirlere, projelere odaklandık. Bu amaçla başlattığımız Yeni İşim Girişim programı var. Bu yıl da bu programdan parlak fikirler ve inovatif çalışmalar çıktı. Bunun dışında üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde koordinatörlük görevimizi de yerine getiriyoruz. Üniversitelerde var olan bilgi birikiminin sanayinin hizmetine sunulması, sanayinin yaşadığı sorunlara çözüm üretmesi çok önemli. Bu nedenle Trakya, Namık Kemal ve Kırklareli Üniversitelerinden hocalarımızın bilgi birikimlerinin ve deneyimlerinin bir ürünü olan projelerini kamuoyu ile paylaşmak için böyle bir fırsatı değerlendirmek istedik ve bu organizasyona onları getirdik. Çok olumlu geri dönüşler aldık. Burada sergilenen projelerden en az beş tanesinin pek yakında sanayi üretimimiz içinde yer alacağına inanıyorum. Bu organizasyonun hazırlanmasına emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve hocalarıma teşekkür ederken, bundan sonra da üniversite-sanayi işbirliği konusunda kendilerine destek olacağımızı belirtmek isterim.”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, bürokratları ve çok sayıda ziyaretçi TRAKYAKA standını ziyaret ederek, Trakya Bölgesi’nde yürütülen projeler ve girişimler hakkında bilgi aldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.