Vakıf kiracıları, “zam olmasın dedi…”

Vakıf kiracıları, “zam olmasın dedi…”
16.11.2019
A+
A-

Yaklaşan yeni yıl Vakıf dükkân kiracılarını da şimdiden kara kara düşündürüyor. Esnaf, artış yapılmayarak asgari ücret, emekli maaşından yüksek kira bedellerinin 2020 yılında aynı kalmasını talep ediyor. Çarşı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, “Zam olmasın” dedi.

            Vakıf dükkân kiracılarını yeni yılda uygulanacak yeni tarife düşündürüyor. Kira bedellerini ödemekte güçlük çeke esnaf yeni yılda kira artışı yapılmamasını istiyor.

            Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, son iki yıldır işlerin daha kötü olduğunu belirtti. Çoğu esnafın destekle işini sürdürebildiğini belirtti ve şöyle konuştu:

            “Bedesten Çarşında 98 kiracı var. 2 dükkân boş onlar ihaleye çıkartılacak. . 2 dükkân bir yıldır boş. Kiralarımız çok yüksek. Esnafımız kira bedellerini ödemekte zorlanıyor, büyük sıkıntı içinde. Yeni yılda kiralarımızın azaltma şansı yok ama aynı kalmasıyla ilgi esnafın talebi var. Kiraların artmaması ile ilgi talep var. Bedesten Çarşısı en az ciroyu yapan en az iş yapan bir çarşı. Yerel halka hitap ediyor. İnsanların kazancı ortada. Fazla ziyaretçi almayan bir çarşı. Diğer kapalı çarşılar gibi değil. Diğer çarşılarında kiraları yüksek. Bizim talebimiz kiraların artmamaları. Zam yapılmasın dursun istiyor,durmalı. Rayicin üzerinde yüksek kiralar var. Bedesten gibi yerde 2 bin – 2 bin 500, 3 bin – 3 bin 500 Lira gibi kiralar var. 

            Çok gün siftah yapmadan evine dönen esnaf var. Esnafın çoğu kiralarını emekli maaşlarıyla ödüyorlar. Bu iş destele gidiyor. Destek olmadan bu çarşıda iş yapan 10 esnaf ya vardır ya yoktur. İşler göründüğü gibi değil. İşlerimiz bozuk. 2005 yılından bu yana burada başkanlık yapıyorum son iki yıldır en kötü günleri yaşıyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.