Vali Bilgin, 16 Derslik Lise inşaatını gezdi

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Babaeski İlçesi’nde yapımı devam eden 16 Derslik Lise inşaatını gezerek,yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

Babaeski Kaymakamı Hakan Özarslan ve İl ve İlçe Daire Amirleri ile birlikte İlçe Merkezi ve Köylerinde bir dizi ziyaretlerde bulunan Vali Osman Bilgin, kaba inşaatı tamamlanmak üzere olan 16 derslik lise inşaatında ihaleyi alan Müteahhit Ömer Demir’i tebrik ederek, “Gerçekten çok kalite bir iş yapılmış,kamu binası niteliğinde yapılıp, bizim İlimizdeki Özel Okullarımızdan hiçbir farkı olmayan ve fiyata da baktığımızda da Devletimizin burada çok ciddi bir menfaati var. İnşallah Müteahhidimiz batmaz ve batmadan yapar bu işi.” Dedi.

Babaeski İlçesi’nde yapımı devam eden 16 Derslik Lise inşaatını beraberindekilerle birlikte gezerek,Müteahhit Ömer Demir, Mimar Sevil Eroğlu ve İnşaat Mühendisi Tarkan Ürüt’ten, yapılan çalışmalara hakkında genel bir bilgi alan Vali Bilgin burada yaptığı açıklamada ise şunları söyledi.“Gördüğünüz üzere, öncelikle inşaatı hep beraber gezdik, inşaattan içinizde anlayınız vardır, anlamayanız da vardır. Ama ben hem Karadenizli hemde eski İdari Mali İşler Başkanı olarak, inşaat işleri ile ilgili çok içli dışlı biriyim. Gerçekten çok kalite bir iş yapılmış, kamu binası niteliğinde yapılıp, bizim İlimizdeki Özel Okullarımızdan hiçbir farkı olmayan ve fiyata da baktığımızda ben inanın fiyatı gördüğümde şaşırdım. İlk defa görüyorum. Devletimizin burada çok ciddi bir menfaati var. İnşallah Müteahhidimiz batmaz ve batmandan yapar bu işi. Burada 4 bin 833 m2 inşaatımız hızla devam ediyor. Paramız var. Para da sorun yok. Müteahhit bitirdiği an biz parasını ödeyebiliriz. İlçemize hayırlı olsun diyorum.” Dedi.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını alan Vali Bilgin, inşaatın bitiş tarihi ile ilgili sorulan bir soru üzerine; “Normalde şöyle inşaatımızın bitiş tarihi 17 Nisan 2020 görülüyor ama müteahhidimiz daha öncede bitirebilir değimli? Müteahhit Ömer Demir, “sene sonunda bitirebiliriz.” Şeklinde cevap verdi.Vali Bilgin, bana da öyle geliyor, ikinci döneme de açarız burayı” dedi. Vali Bilgin, yapımı hızla devam eden 16 derslik lise inşaatının Babaeski’nin eğitim ve öğretim alanında çok önemli bir açığını gidereceğini sözlerine ekledi.

Vali Bilgin, daha sonra, beraberindekilerle birlikte Babaeski İlçesine bağlı Kumrular Köyü’nde 2015yılında kurulan Avrupa’nın en büyük Entegre Biyogaz Gübre Tesisi olan Seleda Gübre Fabrikası’nı gezdi. Burada, Seleda Biyogaz Enerji San.ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Alkın Yöney, fabrikanın çalışmaları hakkında Vali Bilgin’e kısa bir brifing verdi.

Alkın; yaptığı açıklamada; “Seleda Biyogaz Gübre ve Teknoloji 2015 yılında sıfır atık vizyonu ile enerji ve organik gübre üretmek amacıyla kurulduğunu belirterek, “Avrupa’nın en büyük entegre biyogaz gübre tesisi olan Seleda, Kırklareli Babaeski İlçesi’nde, 200.000 m2’lik alanda günlük 4,2 mw enerji üretimi ve yıllık 60.000 ton granül, 20.000 ton sıvı gübre üretim kapasitesine sahiptir. Tesisimizde gerek enerji, gerek gübre üretiminde tamamen organik atıklar kullanıldığından Seleda bir atık bertaraf ve geri dönüşüm tesisi sıfatını taşır. Civardan günde 1000 ton atık Seleda tesisinde katma değerli ürünlere dönüştürülerek, çevre kirliliği önlenir.” dedi.

Vali Bilgin, Entegre Biyogaz Gübre Tesisini gezdikten sonra, Kumrular Köyü Muhtarı Serbay Gür ve Müsellim Köyü Muhtarı Sebahat Bozkurt’u da ziyaret ederek, Köy halkı ile bir süre sohbet edip, sorunlarını dinledi.Köy halkı, Vali Bilgin’e, Kumrular Köyü ve Müsellim Köyü’nde, kendi yetiştirdikleri süt mısır, karpuz, vişne suyu ve bal ikram etti.

Köylerde genç nüfusun giderek azaldığını belirten Vali Bilgin’e, Kumrular Köyü ve Müsellim Köyü’nde tek bir çocuk görünce ona hediye verdi.

-Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.