Vali Bilgin, Babaeski’de incelemelerde bulundu…

Vali Bilgin, Babaeski’de incelemelerde bulundu…
22.09.2020
A+
A-

KIRKLARELİ Valisi Osman Bilgin, Babaeski İlçesi’ni ziyaret ederek, bir dizi incelemelerde bulundu.Vali Osman Bilgin, beraberinde; AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Babaeski Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapahan, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan, İl Müftüsü Aydın Yığman, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Fatih Yağcı, Alpullu Belediye Başkanı Erhan Ceylan, Büyükmandıra Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen ile birlikte, ilk olarak Babaeski Gençlik Merkezini ziyaret etti.

Vali Bilgin burada, Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürü Yüksel Emrah Babuşçu’dan, Gençlik Merkezinde, 100.Yıl Stadyumu’nda ve Kapalı spor Salonunda ki yapılan çalışmalarla ilgili brifing aldı.

Vali Bilgin, 100.Yıl Stadyumunda futbol topu ile oynayarak, “şimdi ki gençler çok şanslı ülkemizde halı gibi doğal çim sahalarımız var.” dedi.Ardından, temelinde toprak kaymalarından dolayı duvarlında çatlaklar oluşan ve yıkılacak olan Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde incelemelerde bulunan Vali Bilgin burada, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan’dan, Okulun son durumu hakkında bilgi aldı ve aracına binmeden Fatih Caddesinde yürüyerek Fatih Camiine geçti. Bilgin, yürüyüşü esnasında esnafla sohbet ederek, hayırlı işler diledi ve işlerini sorudu.

Bilgin, esnaf ile sohbet ederken alış veriş yapan bir bayan’ın 6,5 yaşında ki engelli oğlu Burak Yusuf Sivri’yi severek, ona oyuncak araba hediye etti.Vali Bilgin, daha sonra Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetih öncesi ordusu ile konakladığı Babaeski İlçesinde 1451 Yılında yaptırdığı Fatih Camiini ve restorasyon uygulama işi çalışmaları devam eden ve %65 çalışması biten ve önümüzde ki Ağustos ayında tamamlanacak olan Cedit Ali Paşa Camiini ziyaret ederek, burada Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren ve Yüklenici Firmanın Mimarı Ömer Korkmaz’dan, bilgi aldı.Tarihin geleceğe ışık tuttuğunu belirten Vali Bilgin burada yaptığı açıklamada; “Geçmişinden kopan tüm milletler mutlaka tarih sahnesinden siliniyorlar. Geçmişe sahip çıkarsanız o eserleri aslına uygun korursanız aslında geçmişte size çok değer veriyor. O değerle birlikte geleceğe ışık tutuyorsunuz. Burada aslında kapıya baktığınızda biz aslında yaşam öykülerini, insanların burada ki dedelerimizin, onların dedelerinin hülasa geçmişimizin, burada ki tecrübelerini, anılarını, ibadetlerini yansıtan çok önemli bir eser, ki burada hakikaten bu restorasyon kapsamında çok güzel işler yapıldı. Az önce belirtildiği gibi.

Camilerimizde bugün eklentiler olarak gördüğümüz işte klimalar, işte benzeri eklentiler camilerimize çok büyük zarar veriyor aslında burada bu konu çok güzel işlenmiş ve tümüyle çözülmüş, restorasyonu bittiğinde vatandaşlarımıza çok güzel hizmetler sunulacak. Birde şuna değinmek istiyorum, bakın burada o kadar önemli bir eser restora ediliyor ki! Burada çıkıyor bir arkadaşımız, “yok efendim çivi çakıldı, yok efendim şu yapıldı” bizim idarecilerimizin de şöyle bir alternatifi var. Bir şey sosyal medyada çıktığı gibi hemen geri adım atıyoruz. Bu yanlış arkadaşlar biz dimdik ayaktayız, görevimizi en doğru şekilde yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve bu konuda adaletli ve tarafsız olarak, topluma hizmet etmek için buradayız.

Burada yapılan bu restorasyon işi Kültür Bakanlığımızın özellikle son dönemde 5 bin 500 eser restore edildi. Bu çocuk oyuncağı değil! Bakın bunlar Avrupa’da ki çoğu devlette bırakın 5 bin tane eseri restore etmeyi onlarda 5 bin tane eser yok. Mimarımızda bu işi biliyor ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti o kadar büyük bir devlet ki burada bu restorasyonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü himayesinde, Genel Müdürlüğümüz, Bakanlığımız, yaptılar ve sonuçlandırdılar. İnşallah 10 ay sonra bu eser ortaya çıkacak. Dolayısıyla halkımıza şunu belirtmek istiyorum. Lütfen kamuoyu oluşturmaya çalışan ve sorumluluğu olmayan, hiçbir şekilde elini taşın altına koymayan, bu tür insanların böyle alakasız, mesnetsiz haberlere asla itibar etmesinler. Yapılan işlerin güzelliğini ortaya koysunlar ve bunlara her zaman sahiplensinler. İnşallah bundan sonra da Fatih Camiimizin restorasyon çalışmasını yapacağız ve Babaeski İlçemize hakikaten çok özel iki tane önemli eseri restore ederek kazandırmış olacağız. Bundan 500 yıl önce yapılan bu eserler inşallah 500 yıl daha veya 1000 yıl daha yaşayacaklar.

Bugünkü nasıl 1600 yıl önceki eser Ayasofya ayakta kalabiliyorsa, burada ki eserlerde ayakta kalacak, Selimiye’si ile Osmanlı heykelleri ve kültürümüzde her zaman yansıtacağız. Burada asla ve asla bunu unutmayalım özellikle bu doğu Akdeniz de ki mücadelemiz ile bu eserler üzerinden bir mesaj vermek gerekirse, bu Anadolu topraklarında ve Trakya topraklarında asla Türk varlığı sona ermeyecektir, ilelebet yaşayacaktır. Burada da Türk Bayrağını asla indirmeyeceğimizi ve Ezanı da dindirmeyeceğimizi sizlerin huzurunda özellikle tekrar belirtmek isterim. Ayrıca, Mimar arkadaşlarıma ve burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ” dedi.

Milletvekili Minsolmaz da yaptığı konuşmada; “Cedit Ali Paşa Camiinin restorasyon çalışmaları bittiği zaman hem özüne uygun hem de bu bölge içinde çok önemli bir eseri kazandırmış olacağız halkımıza. Ben öncelikle Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze, Genel Müdürümüze ve Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Vali Bilgin, son olarak yeni Adliye binası olarak düşünülen binaları gezdikten sonra Babaeski’de ki ziyaretini sona erdirdi. Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.