Vali Canalp, “Güreşler,658 yıldır özünden kopmadan devam ediyor”

Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptığı yazılı açıklamada, “Tarih ve kültür kenti Edirne’nin fethi ile başlayan ve 658 yıldır kesintisiz süren efsanesi Kırkpınar’a kavuşmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz”dedi.

Vali Canalp açıklamasında ,”Rumeli’nin fethi için yola çıkan 40 akıncı arasında bulunan Ali İle Selim kardeşler bugün Yunanistan toprakları içerisinde kalan Simovina köyü yakınlarında güreş tutarlar. Saatlerce süren güreşte iki kardeşin yenişemeyip, hayatlarını kaybetmesiyle başlayan EFSANE 658 yıldır özünden kopmadan devam etmektedir.

Bu topraklarda doğan ve yüzlerce yıldan beri süregelen ata yadigârı güreşin, emek, sevgi, saygı ve inançla harmanlandığı Er Meydanı’ndan, tarihimize adını altın harflerle yazdıran nice pehlivanlar gelip geçmiştir.

UNESCO tarafından 2010 yılında “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne alınan Kırkpınar; objeleri (kırmızı dipli mum, kıspet, yerel geleneksel giysiler, peşgirler, zembil, yağ ibrikleri, meydan davulu ve zurnaları), ritüelleri (salavatlama ya da dualama geleneği, mevlüt geleneği, peşrev ritüeli, yağlanma ritüeli), ve kültürel kimlikleri (pehlivan kimliği, Kırkpınar ağası kimliği, cazgır kimliği) gibi içinde barındırdığı öğelerle, yüzyıllar öncesinden günümüze taşınan en önemli kültürel değerlerimizden biridir.

Galibi belli olmayan bir güreşte can veren iki akıncıya vefa olarak doğan ve 658 yıldır devam eden tarihi güreşlerin, asırlardır süregelen gelenekleri, geleceğe taşınan değerleri ve ritüelleri, Kırkpınar efsanesini yaşatmaya devam etmektedir. Bu anlamda; güreşi ata sporu addeden milletimiz için emsalsiz bir gurur kaynağı olan Kırkpınar’ın kendine has değerleri ile yaşatılması, özünün korunarak gelecek nesillere aktarılması önemlidir.

Bu sene 658. düzenlenen ve Türkiye’nin başpehlivanının belli olduğu, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine ev sahipliği yapmanın gururunu yaşarken; öncelikle Er Meydanı’ndan gelip geçen, Koca Yusuf’tan Kurt Dereliye, Kel Aliço’dan Tekirdağlı Hüseyin Pehlivana, Geçkinlili Yusuf Pehlivana kadar bütün yiğitlerimizi rahmetle anıyorum. 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza, yağlı güreşin olmazsa olmaz değerleri Kırkpınar Ağalarımıza, Cazgırlarımıza, Hakemlerimize, Pehlivanlarımıza ve Pehlivanlarımıza destek veren şahıs, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, güreşlere katılacak tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyorum”dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.