Vayy be bir bardak süt 90 Kuruş

Vayy be  bir bardak süt 90 Kuruş

Edirne İli Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, 1 Lira 90 Kuruş olan sütün litresinin 2,5 Lira olması gerektiğini açıkladı. Düşüşe sıcakların değil, yüzde 15’lik üretimden kaçışın neden olduğunu vurgulayan Suiçmez, “Bir bardak süt 90 Kuruş” diyerek toplumun bir bardak süt içmesini ve bir kase yoğurt yemelerini istedi.

SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, basın toplantısını birer bardak neskafe, çay ve süt eşliğinde yaptı. Süt hayvancılığı, üretim ve verimdeki son durumu değerlendiren Suiçmez, süt fiyatlarının 1 Eylül’den geçerli olmak üzere en az 2,5 Lira olması gerektiğini söyledi ve şunları paylaştı:

“ÜRETİMDE CİDDİ DÜŞÜŞ VAR”

Üç ay önce Ulusal Süt Konseyi süt fiyatı belirledi. 2009 yılından bu yana fiyatları konsey belirliyor. Üç ay önce belirlenen fiyatlar yılın sonuna kadar diye belirlendi. Biz daha o zaman sene sonu çok uzun olur dedik çünkü maliyet girdileri ciddi anlamda artıyor ve bunun uygun olmayacağını söylemiştik. Sabrettik, toplanmalarını bekledik ama gözlemlediğimiz kadarıyla konseyde herhangi bir toplanma belirtisi yok. Biz bunları merkez birliği ve büyük sanayiciler aracılığıyla, konseyde bulunan seçilmiş arkadaşlar aracılığıyla da dile getiriyoruz ama geldiğimiz nokta gerçekten süt üretiminde ciddi anlamda tehlike çanlarının çaldığı belirtilerini veriyor. Ciddi anlamda süt üretiminde düşüş var. Edirne merkez köyleri ve Süloğlu ilçesi ve köylerinde süt kayıtlarını biz tutuyoruz. 2018 yılı Haziran ayında günlük Edirne Süt Üreticileri Birliğinden piyasaya arz ettiğimiz süt günlük 36 ton. 2019 yılı Haziran ayı verilerinde 29 ton. Yani geçen yılın aynı ayıyla bu yılın aynı ayında günlük 7 ton bir düşüş var. Bu da yaklaşık olarak yüzde 19,5 gibi.

ÜRETİM VERİMDEN ÇEKİLMEYLE DÜŞTÜ

Bu düşüşte sıcaklar etkili ama geçen yıl da bu sıcaklar vardı. yüzde 6-7 sıcaklığın etkili olduğunu düşünürsek yüzde 12-13 gibi süt üretiminden çekilme var. Ben de üretici olduğumdan devamlı sahadayım. Köylerde ciddi anlamda işletmelerin kapandığını görüyoruz. Çok büyük bir tehlike. Bu üretimden çekilme devam ederse belki üç-dört yıl hissetmeyiz ama belki on yıl sonra bu üretimden çekilmenin çok büyük acılarını yaşayabiliriz. Tarımın her alanı stratejik ama özellikle hayvancılık alanında üretimden çekilme bir gerçek. Önümde birer bardak kahve, çay ve süt var. Bu kahveyi nerede içerseniz için 5 Lira’dan aşağı fiyat yok, çayın fiyatı köy kahvelerinde dahi 1,5 Lira, ama bir bardak süt 19 Kuruşa geliyor. Yazık günahtır. Bu üretici çekilir. Yem fiyatları ciddi anlamda arttı. Sütün fiyatı 3 Lira civarında olmalı. Tüketiciyi de düşünürsek en az 2,5 Lira olmalı. Çok geç kalınıyor. Eylül ayı girmeden süt fiyatları değişmeli. Bu olay Aralık ayını beklemez. Çok ciddi oranda kan kaybediyoruz, uyarıyorum. Gelecek için çok büyük bir tehlike. 10 yıl sonra bu iş dönülmez hale gelir. Süt üreticisine artık şevk verelim, para kazanır hale gelmeli.

“ÜRETİCİ KÜSTÜRÜLÜRSE KITLIK OLUR”

Süt hayvancılığı daha iyi yerlere geldiğinde et sorunumuz da kalkacak. Kestiğimiz dananın bir anası var bu da süt ineği. Bu açık büyürse sorun daha da artacak, kapatamayacak boyutlara varacak. Üretici tam anlamıyla küstürülüp üretimden çekilirse kıtlık olur. Büyük çiftlikler kuruluyor deniyor, onların kurulması Türkiye’nin hayvancılık geleceğini teşkil etmez. Onlar zarar ettiğini gördüğünde bir kerede çekilir.

“TEDBİR ALMAZSAK ALACAK TEDBİRİMİZ DE KALMAZ”

Bizim esas hayvancılığımızın ve tarımın bel kemiği aile işletmeleri. Bizim esas üretimimiz köylerde yapılan beş on inekle yapılan üretim. Onlara güvenebiliriz çünkü onalar üretimi bırakmaz. Yerelde bulunan orta ölçekli sanayicilerimizi de büyük tehlike bekliyor. Yerel mandıracılarımız ayrıca en kaliteli peyniri, yoğurdu üretenlerdir. Şimdiden tedbir almazsan on yıl sonra alacak tedbirimiz de kalmaz. Bir yılda yüzde 12 -13 düşüşten bahsediyorum. İnsanlar üretimden kaçtı. Ciddi tehlike.

TÜKETİCİMİZ BAR BARDAK SÜT İÇSİN

Biz 2,5 lirayı tüketiciyi de düşünerek söylüyoruz. Bunun tüketici ayağı da önemli. Tüketiciden de şunu istirham ediyorum 19 Kuruş günde bir bardak süt içsin, bir kase yoğurt yesin. Üreticiyi süt üretiminden kaçırmamalıyız. Süt piyasası Aralık’a kadar taşımaz. 31 Aralık’ı kimse beklemesin. 1 Eylül’den geçerli olmak üzere süt üreticisinin eline geçecek para en az 2,5 Lira olmalı. 3 Lira demiyorum tüketiciyi ayağı da olduğundan. Süt hayvancılığına çok çeşitli destekler teşvikler yapılmalı. Biz fazla üretelim, görev zararı yazacaksan süt üreticisine yaz katmerli olarak dolaylı yollardan daha o kadar kâr yaparsın. İnşallah tedbir alırlar. Yüzde 15 gibi üretimden kaçış var. Üretimde düşüş için sıcakları bahane etmesinler.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.