Venezuela peynir çıkmazı..

Venezuela peynir çıkmazı..
12.09.2020
A+
A-

Edirne  Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, Venezuela’dan ithal edilecek olan bin 500 ton peyniri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

Edirne Milletve­kili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakır­lar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakde­mirli tarafından yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. kırlar soru önergesinde, “21Ağustos 2020 tarihinde 31220 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde Güney Amerika kıtasında yer alan Venezuela ülkesinden sıfır gümrükle 16 bin 600 ton tarım ve gıda ürünü ithalatı yapılacağı ve bu ürünler içerisinde dikkat çeken 500 ton taze,500 ton eritme ve500 ton diğer peynir olmak üzere toplamda 1.500 ton peynir ithal edileceği bilgileri yer almaktadır” dedi.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Çakırlar,Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti;Bakanlığınız,tarım ve gıda ürünlerinde taviz verilmesinin ve ithalatçı yaklaşım politikaları izlenmesinin sonucunda tarım konusunda üretimin daha da azalacağının farkında değil mi? Ülkemiz peynir çeşitliliği ve üretimi açısından çok zengin bir ülke olmasına rağmen sıfır gümrükle peynir ithal edilmesinin sebebinedir? Ülkemizde yeterli süt üretilmemekte mi? Peynir ithalatı yeterli süt üretmememizden mi kaynaklanmaktadır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.