Yeni Başkan Ecz. F.Uygar Güler

Yeni Başkan Ecz. F.Uygar Güler
11.12.2019
A+
A-

Türk Eczacıları Birliği’nin 42. Olağan Büyük Kongresi’nde 221 ile en yüksek oy alıp Merkez Heyeti Üyesi seçilen 39.Bölge Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenk Kes, Ankara görevi itibarı istifa etti. Oda Yönetimi toplanarak Başkanlığa Ecz. Fahri Uygar Güler’i getirdi. 2005-2006 döneminde Ecz. Şükrü Ciravoğlu ile başlayan Ecz. Bülent Varel ile süren Edirne Eczacı Odası’nın Ankara’da temsiliyet dönemi arada 2017-2018 olmak üzere bir dönem boşluk bırakarak bu dönemin de sonuna kadar Ecz. Cenk Kes ile devam edecek.

39,Bölge Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenk Kes’in en yüksek oyu alarak Merkez Heyeti Üyeliği’ne seçilmesiyle Oda Yönetimi toplandı ve yeni Başkan olarak F. Uygar Güler’i seçti. Ecz. F.Uygar Güler başkanlığında Genel Sekreter Ecz.Gürkan Kılıçcıgil, Sayman Ecz. Emine Çebe, Üye Ecz. Ebru Kale ve Üye Ecz. Özlem Ak yeni dönem çalışmalarını yürütecek.

ECZ. CENK KES ARTIK ANKARA’DA

TEB Merkez Heyi Üyesi seçilen Ecz. Cenk Kes, açıklamasında şunlara yer verdi:”27 Kasım 1 Aralık tarihlerinde Türk Eczacıları Birliği (TEB) 42. olağan büyük kongresini yaptı ve her 2 yılda bir yapılan bu seçimli olağan kongrede ben de Ecz. Erdoğan Çolak’ın listesinde Merkez Heyeti Üyesi adayı olarak yer aldım. 1 Aralık’ta yapılan seçim sonucunda Merkez Heyeti üyeliğine seçildim. Kendi yönetmeliğimiz ve yasamız gereği oda başkanlığından yeni görevim itibarı ile ayrılmak durumundayım. O nedenle Oda Yönetim Kurulu’na istifamı sundum. Oda Yönetim Kurulumuz kendi aralarında yedek üyenin katılımıyla yaptığı toplantıda yeni yönetim kurulu başkanını seçti. Başkanımız eski Saymanımız Ecz. Fahri Uygar Güler oldu. Genel Sekreterliğimizi Ecz. Gürkan Kılıççıgil devam ettiriyor, Saymanlığa da Yönetim Kurulu Üyemiz Ecz. Emine Çebe getirildi. Ankara’da yapılan seçimlerde 221 oy aldım bu en yüksek oydu. Bu da delegenin hem Edirne Eczacı Odası’na hem de şahsıma gösterdiği teveccühün bir tezahürü. Bu da işin açıkçası hem Edirne Eczacı Odası olarak hem de şahsım olarak beni sevindirdi. Bugün de devir teslim törenini gerçekleştiriyoruz.

Artık Ankara’dayız. 1999’da Edirne Eczacı Odası’nda yöneticilik hayatım başladı. Saymanlık, genel sekreterlik görevlerinde bulundum. 2009’dan bu yana da başkanlık görevini 10 yıldır yürüttüm. Burada Edirne’de ilaç, sağlık ve eczacılık alanında elimizden geldiğince hem halkımıza hem meslektaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Önemli olan bizim için halk sağlığı ve hastanın ilaca erişimiydi, önceliğimiz bu noktadaydı. Bundan sonra bu görevi Ankara’da yürüteceğiz. Tüm Türkiye’deki meslektaşlarımızın sorunlarına çare olacak bir yönetim anlayışı ile birlikte bu süreci doğru bir şekilde sürdürebiliriz. İlaç ve eczacılık alanında eczacının yaşadığı sorunlarına gelirsek, işin açıkçası ödemelerde her hangi bir sıkıntımız yok ama Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerinde konsülde kurum ödemelerinde ise maalesef ödeneklerden kaynaklı bazı problemlerle meslektaşlarımız karşı karşıya kalıyor. Bu ödemelerin geç yapılması da depo ödemelerini gerçekten eczacı boyutunda zora sokuyor. Bunun da Sosyal Güvenlik Kurumu’nda olduğu gibi rutin bir takvime bağlanarak gerçekleşmesi eczacılarımızın bu aşamada yaşayabileceği sorunların da önüne geçer diye düşünüyoruz. 4 yıllık bir Sosyal Güvenlik Kurumu protokolü gerçekleştirmiştik. O protokol 2020’de sonlanıyor. Bugünlerden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni protoolü ile ilaç alım protokolü ile ilgili çalışmalar başlayacak. Bu çalışmalar neticesinde de Sosyal Güvenlik Kurumu ile eczacılarımız arasında yapılacak sözleşmeye bir ışık tutacak protokolü gerçekleştireceğiz. Bizim için önemli  bir protokol. Çünkü bu protokolde edineceğimiz kazanımlarla birlikte ileriye çok daha güvenle bakabilen bir eczacı topluluğu ve aynı zamanda da hastasına sağlıklı bir şekilde ulaştıran bir eczacı topluluğu ile karşı karşıya kalacağız.”

 “Edirne’de doğru ilaç kullanımı ne seviyede?” sorusuna da Ecz. Kes şu yanıtı verdi:“Burada eczacıya çok önemli bir görev düşüyoruz.  Biz Edirne ölçeğinde gelen hastalarımıza ilaç ve sağlık danışmanlığı boyutunda önemli hizmet veriyoruz. Hastalarımıza ilacın nasıl kullanılacağını, yan etkilerini, hangi ilaçlarla birlikte kullanılmaması noktasında tüm meslektaşlar olarak önemli bilgiler aktardığımıza inanıyorum. Örneğin antibiyotik farkındalığı noktasında artık eczanelerimizden reçetesiz antibiyotik alınması imkânsız hale geldi. Bu da bizim açımızdan sevindirici bir olay. Halkın da burada bir farkındalığının olduğu ve eczaneye başvurduğunda artık her hangi bir antibiyotiği reçetesiz alamayacağını da bildiği noktasında bizim ve Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı bilgilendirmelerin etkili olduğunu düşünüyorum. Kentimizdeki vatandaşlar genellikle ilacı doğru şekilde kullanma noktasında doğru bir davranış sergiliyorlar.

Denetleme Kurulu Başkanı Ecz. Şükrü Ciravoğlu da, “Edirne’de 3 tip cezaevi var. Bu cezaevindeki hükümlülerin ilaç paraları 4 ayı aşkın süredir ödenemiyor. Bu genel bir sorun. Türkiye’nin her yerinde var. Eczanelerin dayanma gücünü aşan noktaya geldi. Cezaevindeki hükümlülerin ilaç alamaması gündeme gelmeye başladı. Eczaneler sırayla cezaevlerine ilaç veriyor. Eskiden bu ilaç verme işi birkaç eczanenin üzerine yıkılıyordu. Eczaneler belirli bir limit dahilinde sırayla veriyorlar. Limiti dolduğu zaman diğer eczane ilaç vermeye başlıyor. Sözleşmesi olan herkesin sırtında yük var. 4 ayı aşkın süredir ödeme yapılamıyor. Ödenek yok.”

ODA YÜZDE 60 KADINLA TEMSİL EDİLİYOR

Yeni Başkan Ecz. Faruk 42. olağan büyük kongrede Merkez Heyetimize seçilen Ecz.Cenk Kes başkanımızı tebrik ederek sözlerime başlamak istiyorum. Biz de 187 üyemiz bulunan Eczacı Odası Yönetim Kurulu olarak her türlü desteği veriyoruz arkasındayız. Edirne için ve Türk eczacılığı için çok faydalı işler yapacağından eminiz. Yönetim Kurulu arkadaşlarım beni bu göreve uygun gördükleri için teşekkür ediyorum. Onların da desteği ile el birliği ile bundan önce inandığımız doğrular ölçeğinde çalışmalarımız sürecek. Eski başkanlarımız Ecz. Sayın Şükrü Ciravoğlu, Ecz. Sayın Bülent Varel ve Ecz. Sayın Cenk Kes önderliğinde Edirne Eczacı Odası aynı çizgide görevine devam edecek. Umarım hepimiz için hayırlı olur. Yönetim Kurulumuz da üç eczacı kadın meslektaşımız yer alıyor. Siyasette kadın katılımının kritik eşiği yüzde 30 civarındadır biz yüzde 60 oranında kadınla temsil ediliyoruz.  Bu da bizim için ve Edirne için ayrı bir gurur kaynağı.

Denetleme Kurulu Başkanı Ecz. Şükrü Ciravoğl devamla Edirne’nin Ankara’da temsiliyetine ilişkin şunları söyledi:”2005-2006 döneminde benimle başlayan Ecz. Bülent Varel ile süren Edirne Eczacı Odası’nın Ankara’da temsiliyet dönemi arada 2017-2018 olmak üzere bir dönem boşluk bırakarak bugüne kadar bu döneminde sonuna kadar Ecz. Cenk Kes ile devam etmiş olacak. Bu Edirne adına hatta Trakya adına çok önemli bir kazanımdır. 1997 yılında kurulmuş olan odamızın 22 yıllık tarihinde de hepimiz bu işleri yaptık ama hepimizden fazla önemli bir başarı göstererek oraya en yüksek oyla seçilmesi tüm ülkenin teveccühünü kazanmasını gösterir olması bakımından bizim için anlam ifade etmektedir. Giden arkadaşımız için gururlu ve mutluyuz, gelen arkadaşımız için umutluyuz. Onlar da el birliği ile zaten örgüt yönetiminde deneyim kazanmış arkadaşlarımız yeni bir heyecan ve yeni bir enerji ile çok daha başarılı işlere imza atacaklardır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.