YHT Temeli atılıyor!

YHT Temeli atılıyor!

AK Parti Edirne Milletvekili ve MKYK Üyesi Fatma Aksal, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin hızla devam ettiğini ve Çerkezköy-Kapıkule Kesimi inşasına 25 Eylül’deki temel atma töreniyle başlanacağını bildirdi.

AK Parti Edirne Milletvekili ve MKYK Üyesi Aksal, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı’nın sadece bir demiryolu projesi olmadığını belirterek, “Kıtaları, kültürleri, medeniyetleri kavuşturan büyük bir proje” dedi.Aksal, HalkalıKapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Avrupa

Birliği-Türkiye Mali İ şbirliği çerçevesinde IPA II Döneminde gerçekleştireceği en büyük altyapı projesi olduğuna dikkati çekerek, Projeye tahsis edilen IPA fonunun Türkiye’ye IPA II Döneminde tahsis edilen toplam fonun yaklaşık yüzde 8’ini, ulaştırma sektörüne tahsis edilen fonun ise yaklaşık yüzde 74’ünü oluşturduğunu söyledi.

Aksal, “Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı sadece bir demiryolu projesi değil. Kıtaları, kültürleri, medeniyetleri kavuşturan büyük bir proje. Demiryolunun ülkemizin, bölgenin ekonomisine katkı sağlamasının yanı sıra insanımızın gelişmesine de katkı sağlayacağına inanıyorum. Böylesine büyük ve önemli bir projeyi hayata geçirmenin AK Parti’ye nasip olmasının haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

AK Parti’nin iktidara gelmesinin ardından “yol medeniyettir” anlayışıyla harekete geçtiğini, öncelikle vatandaşlar arasındaki mesafelerin kısaltılması için yurtiçinde duble yollar, hızlı tren hatları ve havalimanları yapımına başlandığını ifade eden Aksal, diye konuştu. Ulaştırma alanındaki yatırımların Türkiye ekonomisine de büyük katkıları olduğuna vurgu yapan Aksal, ekonomi geliştikçe daha kaliteli eser ve hizmetlerin de vatandaşlarla buluşturulduğunu kaydetti.

Proje hakkında bilgi veren Aksal, Proje’nin Halkalı-Ispartakule, IspartakuleÇerkezköy ve ÇerkezköyKapıkule olmak üzere 3 kısımdan oluştuğunu, Proje’nin 155 kilometrelik Çerkezköy- Kapıkule kesiminin inşasının Avrupa Birliği ve ülkemizin ortak finansmanı ile gerçekleştirileceğini ve toplam 275 milyon Avro AB fonu kullanılacağını, 76 kilometrelik diğer kısımlarının da eş zamanlı olarak TCDD Genel Müdürlüğü tarafından milli bütçe imkanları ile inşa edileceğini anlattı. İ nşa edilecek demiryolu hattının aynı zamanda yolcu ve yük taşıma amaçlı bir hızlı tren hattı olacağına işaret eden Aksal, ÇerkezköyKapıkule kesimi inşasının temel atma töreninin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Avrupa Birliği’nin Hareketlilik ve Ulaştırmadan Sorumlu KomiseriVioleta Bulc’un katılımlarıyla 25 Eylül 2019 tarihinde saat 11:45’te Tarihi Karaağaç Tren İstasyonunda gerçekleştirileceği bilgisini paylaştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.