Yılın Ahisi Döşlüoğlu

Yılın Ahisi Döşlüoğlu
18.09.2020
A+
A-

Bu yıl 33’üncüsü kutlanan Ahilik Haftası, tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de etkili olmaya devam eden koronavirüs salgını nedeniyle kutlanmıyor. Kentimizde yılın ahisi ise Edirne’nin unutmaya yüz tutmuş süpürgecilik mesleğinin son ustalarından biri olan Efgan Döşlüoğlu oldu. Yılın ahisi Döşlü­oğlu ve beraberindeki Ahilik Kutlama Komitesi Edirne Valisi Ekrem Ca­nalp’i ziyaret etti. Vali Canalp burada yılın ahisi Döşlüoğlu’na plaket takdim etti.

Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek veya yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl 33’üncüsü kutlanan Ahilik Haftası, koronavirüs salgını nedeniyle kutlamalar gerçekleştirilmiyor. Edirne Valiliği Ahi­lik Kutlama Komitesi ise yılın ahisi olarak süpürgeci Efkan Doşlüoğlu’nu seçerken, ilin kalfası erkek kuaförü Burak İmga oldu. İlin çırağı ise Otomotiv mekanik teknikeri Tayfun Çallı oldu.

Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlı bir şekilde kutlanan 33. Ahilik Haftasında ilin ahisinin seçildiğini söyleyen İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun; “Edirne Valiliği Ahilik Kutlama Komitesi üyeleri olarak yılın ahi­sini, kalfasını, çırağını seçtik. Biz bunu bakanlığa gönderdik. Bakanlık uygulayacağımız programı olduğu gibi kabul etti. Ahiyi, kalfayı, çırağı kabul etti. Ancak bu kovid-19 nedeniyle programın uygulanıp uygulanmaması konusunda il kutlama komitesini yetkilendirdi. İl kutlama komitesi de 31 Ağustos’ta toplandı ve kovid-19 nedeniyle insanların birbirine yakın mesafeyi koruyamayacağı endişesiyle bu iptal oldu. Ancak ilin ahisi ve çırağı seçildi.Bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. Biz ahiyi, çırağı, kalfayı bu sabahı 0’da sayın valimizi ziyaret ettik. Belediye başkanını ziyaret edeceğiz. İlin ahisi olarak bu sene Efkan Döşlüoğlu’nu seçtik. Meslek grubu süpürgecilik. Edirne’de süpürge olayı çok eskiye dayanıyor. Süpürge tohumu bile Balkan savaşlarında ekmeğe karıştırılıp yenmiş.Süpürge Edirne’de çok ekilen bir üründü ama2005 yılına kadar 337 esnaf vardı bu işi yapan.Ama şu anda süpürgecilik işi yapan 12 tane esnaf var. Artık süpürge teknolojiye yenik düştü.Eskiden Annelerimiz, ablalarımız veya sokakları süpüren işçiler süpürür ondan sonra süpürgeyi bir yere saklardı. Aslında süpürge çok vefakar çok çileli bir ürün. Bir ara gır­gır çıktı, elektrikli süpürgeler var. Şimdi kendi kendine süpüren süpürgeler çıktı. Artık süpürge son günlerini yaşıyor. Aslında süpürge şimdi değerini buldu. Süpürge artık bürolarda, ofislerde bir süs eşyası olarak yapılıyor” dedi.

Ahiliğin kısaca tarihçesi; 11. Yüzyılın ikinci yarısında Asya’dan Ana­dolu’ya geçişinde orada Hristiyan olan esnaf var.Siz hiçbir yeri görmemişsiniz diyorsunuz, esnafsınız geçinmeniz lazım, iş yapmanız lazım, tutabilmenizi lazım orada. Es­naflığınızı, sanatınızı sergilemeniz lazım. Sergi­leye bilmek için de bir teş­kilat kurmaları önerilmiş. Bugünün esnaf teşkilatı o günün ahi teşkilatı. Ahi Evran tarafından kurul­muş. İlk başlangıç Kayse­ri’de kurulmuş. Daha sonra Kırşehir’e taşınmış.Ahi Evran döneminde Ahi Evran çok iyi bir deri us­tası. O dönemde 32 tane meslek grubunu bir çatı altında toplamış. Ahi teş­kilatları sıradan teşkilat­lar değil ürünün hammaddesinden satışına kadar rafa kadar Ahi teş­kilatları kurullar oluştur­muş. Osmanlının yıkılışıyla ahi teşkilatları bitmiş ama onların koy­duğu kurallar bazı Av­rupa ülkelerinde hala geçerli. Örnek verecek olursak kaç tane ayakka­bıcı lazım Edirne’nin nü­fusu 400 bin, 400 bin nüfusa kaç tane demirci,kaç tane ayakkabıcı, kaç tane kuaför lazım yani nüfusa göre esnafı belirlemişler. Benim canım sıkıldı şu köşede dükkan açıyım ben de bu işi yapa­yım hayır öyle bir şey yok.10 tane kuaför lazımsa 11’inci açamıyor” dedi.

Edirne Ticaret Müdürü Mahmut Altun,Edirne Esnaf ve Sanat­karlar Odaları Birliği Baş­kanı Kemal Cingöz, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Baş­kanı Ayhan Can, Edir­ne’de yılın ahisi seçilen Efgan Döşlüoğlu ve yılın kalfası seçilen Burak Imga, Edirne Valisi Ekrem Canalp’i ziyaret etti.Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’de yılın ahisi seçilen Efgan Döşlüoğlu’nu tebrik ede­rek, plaket takdim etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.