Yunan ve Bulgarların ilgisi vatoz balığına

Yunan ve Bulgarların ilgisi vatoz balığına
06.01.2020
A+
A-

Yunan ve Bulgar’ın gözdesi insan yüzlü balıklar, Balıkpazarı’nda tezgahlara indi. Kilosu 30 liradan satılan ve gülümseme ifadesi varmış gibi duran vatoz balıklarına yoğun ilgi var.

Yunan ve Bulgar’ın gözdesi insan yüzlü balıklar, Balıkpazarı’nda tezgahlara indi. Kilosu 30 liradan satılan ve gülümseme ifadesi varmış gibi duran bu vatoz balıklarının kılçığı olmaması, tavuk ve etten daha ucuz olması ile kendisine rağbet ettiriyor.

Balıkçı Feridun Bisteren, “kalkan balığına alternatif Vatoz balıkları kilosu da ucuz tava balığı aynı zamanda fırını ızgarası da güzel oluyor. Bu balıklarda kılçık da olmuyor. Kilosunu 30 liradan satıyoruz. Sigaradan, alkolden, etten, tavuktan ucuz. Lezzetli bir balık en azından deniz balığı. Bu balığın kıymetini bilen alıyor. Genelde Bulgar ve Yunan vatandaşlar tercih ediyor. Bizim yerli vatandaşlarımızdan da vatoz balığının kıymetini lezzetini bilen alan var. Tava da yapıldığı zaman daha da lezzetli oluyor. Genelde Vatoz balığı dışarıya hitap ediyor.

Dışarıdan gelen vatandaşlar daha çok alıyor. Yerli halk kıymetini bilmediği için zehirli diye korkuyorlar balıktan. Balığın zehirlisi mi olur. Zehirli balığın tezgahta ne işi var. Yetişkinler kalkan balığı zannediyorlar. Çocuklar daha iyi biliyorlar gördüklerinde uçan balık bunlar diye söylüyorlar. Çocuklar daha iyi biliyorlar ne olduklarını. Tezgahta gördüklerinde insanların dikkatini çekiyor. İnsan yüzlü balık diye de biliniyor. Ben de Gülen balık diye de adlandırdım. Bazen üzülüyor, bazen gülüyor. Bir tanesi 1 kilogramdan 5 kilograma kadar var”dedi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.