YUNANİSTAN ACIMASIZ DAVRANIYOR

YUNANİSTAN ACIMASIZ DAVRANIYOR
29.02.2020
A+
A-

Pazarkule Sınır kapısına akın akın gelen mülteciler Yunanistan’a geçmek için çabalarken,Yunan görevliler acımasızca davranıp mültecilere ses  bombası,biber gazı atıp zaman zaman ateş açıyor.

Aralarında  çocuk ve yaşlıların bulunduğuna aldırış etmeden Biber gazı kapsülü atan  Yunan görevlilerine tepkiler ise mültecileri taş atması oluyor.  

Suriye’nin İdlip kentinde  Rusya’nın desteklediği rejim güçlerinin hain saldırısında 36 askerimizin şehit olmasının ardından Türkiye’nin AB ülkelerine gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı almasının ardından binlerce mülteci akın akın  Yunanistan sınırına geldi ve bu gelişler halen devam ediyor.

            Pazarkule Sınır Kapısı’nda aralarında Afganlarında bulunduğu yaklaşık 5000 bine yakın  mültecinin Pazarkule sınır kapısında bekleyişleri sürüyor. Tampon bölgeye gecen binlerce mülteciyi karşısında gören Yunan askerleri Kastanies Sınır Kapısını yaya ve araç trafiğine kapadı.  

Mültecilerin Yunan sınırına yüklenmesi üzerine Yunanistan tarafı ses bombası,sis bombası ve biber gazı sıkarak havaya ateş açup sert müdahalelerde bulunurken mülteciler de attıkları taşlarla karşılık verdi. Yunanistan polis ve askeri Aralarında yaşlıların ve çocuklarında bulunduğu mülteci grubuna acımadan sert müahalelerde bulunuyor.

            Bu müdahaleler sırasında bazı çocuk ve mülteciler  yaralandı. Gaz ve ses bombası kapsülleriyle yaralanan kişiler  Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Yoğun bir şekilde Yunanistan’ geçmeye  ve oradan AB ülkelerine gitmeye çalışan mülteciler Meriç Nehrinde bir botla karşıya geçerken botun delinmesi üzerine Nehrin ortasındaki adacıkta mahsur kalınca imdatlarına yine mülteciler yetişti.

            Mültecileri yoğun uğraşları sonucu az sayıda mültecinin Yunanistan’a geçtiği ancak Yunan yetkililerin bazı mültecileri döverek,ellerinde ne varsa alıp Türkiye’ye geri gönderdikleri görülüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.