Zabıtadan operasyon…

Zabıtadan operasyon…

Edirne Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri vatandaşların şikayeti üzerine uzun süredir çarşı mevkiinde bir dernek adı altında bağış toplamaya çalışan kişilere müdahale etti. Yaklaşık 3 yıldır her yaz ayında Edirne’nin çarşı bölgesinde ve özellikle Edirne’nin vitrini olan Saraçlar Caddesinde ellerindeki dergi ve bir dernek adı altında bulundurdukları kimliklerle vatandaşlardan bazı kişiler para toplamaya başlamıştı. Bu yıl da yine Ağustos ayında şehir dışından gelen bu kişiler yolda gördükleri herkesten bağlı bulundukları dernek adı altında bağış toplamaya başladı.

VATANDAŞI BIKTIRDILAR

Sürekli vatandaşların önünü kesen Edirne’den olmayan bu kişilerden ise vatandaşlar artık isyan etti. Güler yüz ve samimi yaklaşımla vatandaşlara yaklaşıp bağlı bulundukları dernek için bağış beklentisi ile hareket eden kişilere ise müdahale edilmemesi tepki toplamıştı. Dün ise şikayetler üzerine zabıta ekipleri Edirne’den olmayan bu kişilere bir anda müdahale etti. Kendilerini savunan şahıslar ise kendilerince haklı olduklarını göstermek adına zabıtaya karşı durdu. Vatandaşların aşırı şikayeti üzerine gelen zabıta ekipleri ise bu kişilerin ellerindeki evrak ve dergileri incelemeye aldı. Zabıta tarafından olay yerinden uzaklaştırılan Edirneli olmayan bu kişiler ise gözden kayboldu.

“DUYGU SÖMÜRÜSÜ”

Çevredeki vatandaşlar ise” bu kişilere göz açtırılmaması gerekiyor. Her sene aynı hareketler. Daha önceki yıllarda milli duyguları suistimal edercesine Atatürk ve Türk Bayrağı kartpostalları satarak para toplamaya çalışıyorlardı. Sürekli birileri tarafından Edirne’nin vicdanlı vatandaşlarının duygularını sömürmek adına buraya gönderiliyorlar. Şehir de zaten ekonomik sıkıntılar var. Bir de dışarıdan gelen bu tür kişilerin Edirneli vatandaşların vicdanı, duygularını suistimal ederek cebindeki paraya göz dikmeleri bardağı taşırdı.” Şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

“MODERN DİLENCİLİK”

Avrupa şehri Edirne’nin kendi halinde olan insanlarının duygularından yararlanarak şehir dışından gelip sürekli dilenerek rahatsızlık veren dilencilere de müdahale edilmesi gerektiğini söyleyen Edirneli vatandaşlar “Edirne Belediyesi zabıtaları bu kişiler dışında yine şehir dışından gönderilen, üstleri temiz, çantalı, simaları Edirne’den olmayan dilencilere müdahale etmeli. Sürekli dışarıdan buraya kıyafetleri çok düzgün olan kadınlar dilenmeye geliyor. Çarşı merkezde restoranlar, kıraathaneler, tatlı dükkanları, banklarda oturanlardan para dileniyorlar. Edirne’de ki dilenen kendi vatandaşı ise yara bandı ve peçete satarak para talebinde bulunuyor. Hangisinin dışarıdan, hangisinin buralı olduğunu ayırt edebiliyoruz. Zabıta ekipleri elinde peçete, kalem, yara bandı satana dokunmayabilir, ancak dışarıdan halkı sömürmeye gelen ve rahatsızlık vererek dilenenlere müdahele ederse artık birileri bu tür insanları buraya göndermekten vazgeçer. Belediyenin zabıtası artık insanları sömürmeye çalışanlara müdahale etsin” şeklinde belirttiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.