10 Kuruşluk destek

10 Kuruşluk destek
28.10.2019
A+
A-

2020 ürün desteklerinde çeltik desteği yine 10 kuruşta kaldı. Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, “Desteğin artmasını bekliyorduk. Yapacak bir şey yok. ilave destek alana kadar kamuoyu yaratmaya çalışacağız”dedi.

Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, çeltik hasadının tamamlandığını verimi yüksek randımanı normal bir sezon geçirdiklerini söyledi. Üreticinin önemli olan hasadı tamamlayıp bir yıllık alın terinin karşılığını alması olduğunu tekrarlayan Erken şunları söyledi:“Bildiğiniz gibi 2019 yılı çeltik hasadı yüzde 99.90 tamamlandı. Sezon daha önce söylediğimiz gibi verim açısından güzeldi. Verim yüksek, randıman normal, fiyatlar ofisin açıkladığı seviyelerde olmasa da 5 kuruş veya 10 kuruş civarında seyrediyor. Önemli olan hasadı tamamlayıp üreticimizin bir yıllık alın terinin karşılığını almasıydı. Havaların iyi gitmesiyle çeltik hasadı çok rahat oldu. Hasat bitti ama yayınlanan 2020 ürün desteklerinde çeltik desteği yine 10 kuruşta kaldı. Sadece gübre ve mazot desteğine dekar başına 4 kuruş ilave geldi. 62’ydi 66 oldu. Sertifikalı çeltik tohumlarına ayrı destekler var ama bizim konumuz çeltik.

Şunu söyleyebilirim; 2020 yılında 1 kilogram çeltiğe 10 kuruş destek verilecek. Daha öncede haber yapmıştık, 10 yıldır 10 kuruş destek veriliyor. Bütün ürünlerimizin desteğinin yüksek olmasını isteriz ama kanolaya verilen 50 kuruş desteğin hiç olmazsa çeltiğe de verilmesini isteriz. Çeltikte kendi kendine yetmeyen bir ülke olduğumuz için desteğin artmasını bekliyorduk. Aynı kaldı yapacak bir şey yok, 2020 yılında da bu konuyu dillendireceğiz ve ilave destek alana kadar kamuoyu yaratmaya çalışacağız. TMO’nun açıkladığı fiyatta seyrediyorsa, bizim beklentilerimiz ve maliyetlerimize göre daha öncede söylediğimiz gibi üzüntü içindeyiz, önemli olan üretilen ürünün değerlendirilmesi ve borçların ödenmesi. Çeltik üreticimizin ve kooperatif ortaklarımızın tek istediği bu. Borçlarımızı ödeyebildikten sonra en mutlu olan biz oluruz. Destekler tamamen politik zaten yıllardır dillendiriyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.