100 TL’lik veli isyanı

100 TL’lik veli  isyanı
03.10.2019
A+
A-

Gazi Osman Paşa Ortaokulu velileri okul aile birlikleri tarafından yıllık 100 Lira para toplanmasına isyan etti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda para toplanmamasına yönelik kesin talimatı bulunmasına rağmen para toplanmasının önüne geçilemiyor. Veliler, “Okullar ticarethane mi?” diye sorarken, Edirne VELİ-DER Başkanı Mustafa Aytekin de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatının çiğnendiğini sürdü. Aytekin,”Bağış dışında para toplanmamalı” dedi.

            5,6,7,8’nci sınıf olmak üzere toplam 610 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü Gazi Osman Paşa Ortaokulu 6.sınıf velileri 100 Lira para toplanmasına tepki gösterdi. Okullar açılmadan önce bir sürü masraf yaptıklarını belirten veliler, devlet okullarında para toplanmasının önüne geçilmesini istedi ve şunları söyledi:

“BU NE PARASI”

            “Okullar yeni açıldı neyin parası? 1.dönem 4 tanesi, 2. dönem olmak üzere 6 deneme sınavı yapılacakmış. Sınıf annelerinden Ayrıca bir yıl boyunca tüm fotokopi ve ortak sınavlar için sizlerden 100 Lira para rica ediyoruz. Özel durumu olan velimiz varsa benimle görüşebilir. Ücretleri sizler için uygun olan en kısa zamanda toplayabilirsek seviniriz diye mesaj geliyor ve bir de teşekkür ediyorlar. Okuldan bilgilendirmedir diyorlar. Okul sınavlarının ücretle alakası olmadığı deneme sınavlarının dışarıdan ücretle yaptırıldığı, diğer şeyler öğrenciler derslerde sınırsız fotokopi çekebiliyor deniyor. Okullarda para toplamak yasak.

“TİCARETHANE GİBİ GÖRÜYORLAR”

            Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda kesin talimatı var. Nasıl devlet okulu? Okullar ticarethaneye döndü. Yok sınav parası yok fotokopi parası bu nasıl eğitim sistemi? Zorunlu değildir deniyor bir sürü kitap isteniyor. Alan var alamayan var. Çocuklar arasında bu defa ayrımcılık oluyor. Çocukların psikolojisini de düşünen yok. Milli Eğitim Müdürlüğü Milli Eğitim Bakanlığı konuya ivedilikle el atsın.”

“MAĞAZA ADI VERİYORLAR”

            Veliler ayrıca öğrencilere armalı zorunlu olarak beden eğitimi derslerinde giymesi için eşofman takımı aldırılmasına da tepki gösterdi ve “Beden Eğitimi öğretmenleri mağaza adı veriyor gidiyoruz eşofman takımı 200 Lira’dan satılıyor. Neymiş okul armalı satılıyormuş. Belki çocuklarımıza daha uygun fiyat pazardan alıp giydireceğiz. Bunun da zorunlu olmaktan çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

“PARASIZ EĞİTİM ANAYASAL HAK”

            Edirne VELİ-DER Başkanı Mustafa Aytekin de bağış dışında para toplanmaması gerektiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yöndeki talimatının çiğnendiğini öne süren Aytekin, “Eğitim öğretim anayasal bir hak ve parasızdır” dedi ve şunları söyledi: Okullarımız açıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da velilerimizin en büyük sıkıntılarından biri okullarda okul aile birliklerinin çeşitli yollarla toplamaya çalıştıkları paralarla ilgili sorunlar başı çekiyor. Bir de buna sınıf içindeki eksik malzemelerin (perde, dolap,bilgisayar) giderilmesi, yardımcı kitaplar, fotokopi vb. giderler eklenince veli ve çocuklar zor durumda kalıyor. Bunların okullarda çocuklardan istenmesi çocuklarımızı sosyal ve psikolojik açıdan etkilemektedir. Gönüllülük esasına dayalı bağış dışında okullarda para toplamamalıdır. Eğitim öğretim anayasal bir hak ve parasızdır. Devlet tüm giderleri karşılamalıdır. Eğitime aktarılan bütçe her yıl azalmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı kesinlikle okullarda para istenmeyecektir demesine rağmen ne yazık ki buna uyulmuyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.