112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kutlamaları

112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kutlamaları
17.12.2019
A+
A-

Edirne’de 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’nın kapanış programı gerçekleştirildi. Hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerde derece alan personel ve öğrencilere düzenlenen törenle çeşitli hediyeler verildi. Acil Sağlık Hizmetlerinin önemine dikkat çeken farkındalık etkinliklerinin ise yıl sonuna kadar devam edeceği bildirildi.

112 Ambulans sisteminin 25. kuruluş yılı olması nedeniyle 1-7 Aralık, Acil Sağlık Hizmetleri Haftasında bir dizi etkinlikler yapılmıştır. 112 Acil sağlık sisteminin önemini vurgulamak, 112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında ilimizde farkındalık etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikler kapsamında ilk ve ortaokullarda ödüllü resim yarışması ve ambulans sürücüleri arasında ASTE (Ambulans Sürüş Teknikleri) All-Star yarışmaları düzenlendi. Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ile Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarından oluşturulan ekipler ile şoförler odası üyelerine, taksi ve dolmuş duraklarında çalışan şoförlere, kamu kurumları şoförlerine güvenli sürüş teknikleri, ambulansa güvenli yol verilmesi ve ilkyardım konularında eğitim verildi. Vatandaşların dikkatini çekmek ve 112 Çağrı Merkezine düşen gereksiz aramaları önlemek adına toplu taşıma araçlarına, vatandaşların sıkça uğradığı alanlara afişler asılmış ve alışveriş merkezinde stant kurularak 112 cihazları, sedyeler, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) malzemeleri ve faaliyetleri halka tanıtıldı.

Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya ve Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan’ın katılımıyla Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapanış programı düzenlendi.  Program Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali cengiz Kalkan’ın açılış konuşmalarıyla başladı.  Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan yaptığı açılış konuşmasında “Bakanlığımızın 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin ve UMKE’ nin ülke halkına tanıtılması, 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi amacı ile başlattığı ‘Yaşama Yol Ver Kampanyası’ kapsamında gerçekleştirilecek olan faaliyetler, ilimizde 1 Aralık tarihinden itibaren başladı ve yılsonuna kadar devam edecek. Yapılan etkinliklerdeki amacımız; Halkımıza Acil Sağlık Hizmetlerinin çalışma sisteminin tanıtılarak ihtiyaç anında bu hizmeti talep etmeyen vatandaşlarımızın hizmete ulaşmalarını kolaylaştırmak, ayrıca; gereksiz çağrıların da en aza indirilmesini sağlamak, afet bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamak.

 İlk müdahalenin hayat kurtarıcı öneminin anlatılarak ilkyardım bilincinin gelişmesine katkı sağlamaktır. 112 Acil Sağlık hizmetlerinde, şefkatle, sabırla, zor şartlarda insan hayatını kurtarmak için çalışan personelimizin sorunlarının ortaya konulması ve çözümlerin üretilmesi, fedakârca görev yapan çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu artırılmasını amaçlıyoruz. Bu vesileyle Ülkemiz 112 Acil sağlık hizmetlerinde çağın gereklerine uygun, son derece modern ve giderek artan kalite standartlarında etkin bir sağlık hizmetinin sunulduğunun gösterilerek vatandaşımızın bize olan güveninin yükseltilmesini hedefliyoruz.” diye konuştu. Açılış konuşmasının ardından “112 Olmasaydı” isimli video izlendi.

Programda 112 ve Acil Sağlık Hizmetleri konulu resim yarışmasına katılan öğrencilerin, öğretmen ve ailelerinin katılımı ile ödül töreni düzenlenmiştir. Resim yarışmasının birincisi Arnisa Çebi’nin ödülünü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya,  İkincisi Selin Eser’in ödülünü Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan ve üçüncüsü Semih KÖSE’nin ödülünü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Kamil Sani Öngören takdim etti.  Plaket ile birlikte satranç oyunu ve ambulans oyuncaklarını alan öğrenciler mutluluklarını dile getirdi. Ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkür belgesi ile çeşitli hediyeler verildi.

            Acil Sağlık Hizmetleri Haftasında düzenlenen ASTE All-Star yarışmasında dereceye giren sağlık müdürlüğü çalışanlarının ödülleri verildi. Yarışma birincisi Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Tugay Bilen’nin ödülünü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya, İkincisi Emrah Topuz’un ödülünü Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan ve üçüncüsü Feride Çabukel’in ödülünü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Kamil Sani Öngören takdim etti

Törende İl içi ve il dışı görevlendirmelerde özellikle sınır bölgelerinde görev yapmış olan 112 ve UMKE çalışanlarına teşekkür belgeleri verildi.         

Ödül töreninin ardından fuaye alanında resim sergisi gezildi, öğrenciler yaptıkları resimlerin öykülerini ziyaretçilere anlattı. Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya ve Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan Sergideki resimleri yapan öğrencilerle tek tek sohbet ederek gezdiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.