17 Ağustos depremini unutturmamak için stant açıldı

17 Ağustos depremini unutturmamak için stant açıldı
17.08.2020
A+
A-

Edirne Valiliği AFAD İl Müdürlüğü tarafından 17 Ağustos’ta gerçekleşen büyük depremin 21.yılında  Saraçlar Caddesi başında stant açıldı. 17 Ağustosu hatırlatmak, depremin önemi, ve deprem başa gelmeden alınabilecek önlemlerden vatandaşlara bahsedildi.

“17 AĞUSTOS’U  UNUTMAMAK İÇİN”

Edirne Valiliği AFAD İl Müdürü Ali Altındal, “tarihimizin en uzun 45 saniyelerinden birine şahit olduğumuz 17 Ağustos 1999 gecesinde binlerce insanımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü hala o gün ki gibi içimizde hissediyoruz. 17 Ağustos’u hatırlamak 17 Ağustos’u hatırlatmak ve unutmamak için bir stant açtık.

 Deprem anın yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Deprem çantasının öneminden bahsediyoruz. 17 Ağustos‘ta yaşananları vatandaşlara anlatmaya çalışıyoruz. 17 Ağustos bize insanları depremin değil binaların öldürdüğünü gösterdi. 10 binlerce insan binaların, enkazların altında can verdi. Bir o kadar insanımız yaralı olarak günlerce enkaz altında kaldı. 17 Ağustos’u unutmamak için AFAD olarak standımızı açtık. Özellikle 1999’dan önce yapılan binalarımızın mutlaka dayanıklılığının ölçülmesi gerekiyor. Gerekli kurumlar ile görüşülüp yardım alınması gerekiyor. Binalarımızın dayanıklı olup olmadığını veya yeni bir daire alırken mutlaka depreme dayanıklı olup olmadığını sağlam zeminli binalar satın alınması gerektiğinin önemini hatırlatmak istiyoruz”dedi

“VATANDAŞLARA ÜLKE ÇAPINDA MESAJ ATILDI”

Depremden sonra internet tabanlı iletişim araçlarının kullanılması gerektiğine değinen Altındal, “standımızda vatandaşlara dağıttığımız broşürler ile depremden önceki hareket tarzı, deprem esnasında ve deprem sonrasında ne yapılacağını kısaca anlatıyoruz. Ülke çapında tüm vatandaşlara mesaj atıldı. Depremden sonra özellikle iletişimdeki yaşanan sıkıntılardan dolayı mobil telefonların kullanılmaması internet tabanlı iletişim araçlarının kullanılması yönünde SMS gönderildi. Tüm Türkiye çapında böyle bir uygulama yapıldı. Aynı zamanda ilimizde de Saraçlar Caddesinde daha sonra çeşitli bazı noktalarda olmak üzere bu hafta içerisinde etkinlikler yapacağız”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.