AK Parti Babaeski teşkilatı, TMO’yu ziyaret etti

AK Parti Babaeski teşkilatı, TMO’yu ziyaret etti
02.06.2020
A+
A-

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Babaeski İlçe Başkanı Fatih Yağcı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Babaeski Ajans Müdürü Celal Aydın’ı makamında ziyaret ederek, yeni yapılan lisanslı depolar ve 2020 yılı hasat dönemi hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikaları hakkında bilgi aldı.

İlçe Başkanı Fatih Yağcı, Teşkilatlanmalardan Sorumlu Başkan Yardımcıları Beyazıt Örgel ve Engin Kahraman ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette şunları söyledi. “Bugün, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte, Toprak Mahsulleri Ofisi Babaeski Ajans Müdürlüğümüzde,  2020 – 2021 yılı hasat dönemi hububat ve bakliyat alımı için çiftçilerimize hizmet verecek olan yeni yapılan lisanslı depolarımızda yerinde incelemelerde bulunduk. Bu modern tesisler İlçemize, üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun inşallah. Milletvekilimiz Selahattin Minsolmaz ve İl Başkanımız Alper Çiler’e desteklerinden ötürü şükranlarımı sunuyorum.   Her şey Babaeski’miz için” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Babaeski Ajans Müdürü Celal Aydın, burada İlçe Başkanı Fatih Yağcı’ya, lisanslı depoculuk ve 2020 yılı hasat dönemi hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikaları hakkında genel bir bilgi verdi.Aydın, “TMO’nun, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 260 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 125 nokta) alım faaliyeti göstereceklerini belirterek, şu bilgileri verdi. “TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO’ya satabileceklerdir. TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü, lisanslı depolar üzerinden ise pazar günü de dahil her gün alım yapılacaktır. Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üreticinin ton başına ilave 10,60 TL kazancı olacaktır. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satanlara ödemeler ise en geç üç gün içerisinde yapılacaktır. Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL’ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75’ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı (5 milyon TL’ye kadar) ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.” Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.