Akademi Rumeli renk renk

22.07.2019
A+
A-

Edebiyattan görsel sanatlara, tiyatrodan sinemaya, kültürden medya iletişime,gastronomiden müziğe çeşitli atölyelerde Balkanlardaki genç nüfusu yazar, yönetmen, sanatçılarla bir araya getirecek olan Akademi Rumeli 5 başladı. Rumeli Akademisi Eğitim ve Kültür Derneği tarafından; Edirne Valiliği Himayelerinde ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Merkezi Başkanlığı ortaklığında Akademi Rumeli 5 start aldı.

  

VALİ CANALP’E ZİYARET

Edirne Valiliği himayelerinde ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ortaklığında 5. gerçekleştirilen Akademi Rumeli’ye katılan ülkelerin temsilcileri Vali  Ekrem CANALP’i ziyaret ettiler.

KORTEJ OLUŞTURULDU

Ziyaretin ardından öğrencilerden oluşan kortej, Vali Canalp ve eşi Ayten Canalp ile halk eğitim merkezine geldi.Halk eğitim merkezinde düzenlenen törende Gagauz Yeri’nden gelen öğrenciler Vali Ekrem Canalp ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren’e ülkelerinden getirdikleri çeşitli hediyeleri verdi.

  

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkanı Abdullah Eren, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın 2010 yılında kurulan bir kurum olduğuna değinerek, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı aslında sizlerin bir kurumu. 2010 yılında Cumhurbaşkanımızın,başbakanlığı döneminde kurulan bu kurum, esasında 1960’lı yıllardan Avrupa’ya iş göçü kapsamında göç eden işçilerimiz için hicret eden bir kurum. Bugün Avrupa’da sadece 3 buçuk milyon, Fransa’da 700 bin, Avrupa’nın diğer ülkelerinde farklı rakam ama totalde 5 milyonluk sadece Avrupa’da bir Türk nüfusundan, dünyada da 6 milyonluk bir Türk topluluğundan bahsediyoruz.

  

 

 

İşte bizim kurumumuz onlara hizmet etmek için kuruldu. Fakat bunun yanı sıra soydaş ve akraba topluluklarımıza yönelik faaliyetlerde yönetiyoruz. Malumunuz büyük bir medeniyetin ahvaliyiz. Kendi sınırı dışında dünyanın dört bir yanından gerek soydaş topluluklarımız, gerek Türkçe konuşan topluluklarımız bugün Kırım Tatar Türklerinden,

GELECEĞİMİZİ BİRLİKTE KURACAĞIZ

Alaska Türklerinden, Kosova’da yaşayan Türk kardeşlerimize kadar dünyanın dört yanında soydaşlarımız var. Büyük bir güç. Bizim her zaman kullandığımız tabir var, Gönül Coğrafyası.

Balkanlar Türkiye’nin hakikaten bir parçasıdır. Ben aslen Batı Trakyalıyım. Babam Gümülcine’nin köyünde doğdu, büyüdü. Ben İstanbul doğumluyum ama Batı Trakya’ya her zaman gittik geldik. Türkiye’nin hikayesi bir göç hikayesidir. Türkiye yakın zamana kadar balkanlardan bir göç aldı.Balkanlar acının ve kederin derin yaşandığı bir coğrafyadır.Ama bunun yanında geleceğe gururla bakılan bir coğrafyadır.El ele verip Türkiye’nin ve Balkanların geleceğini birlikte kuracağız. Dolayısıyla Bu program çok önemli bir programdır. Akademi Rumeli Edirne’ye çok yakıştı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Farklı ülkelerde lise ve üniversiteye hazırlanan gençlere yönelik yerinde 4 ay süren akademi çalışmaları yaptık. Finalinde de onları Türkiye’ye getirdik. Programın bu seneki sertifika töreni de Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirdik. Balkanlara yönelik çok farklı projelerimiz var” dedi.

BU BİR GÖNÜL PROJESİDİR

Gönül ifadesinin Türklerin medeniyetine ait bir kelime olduğunu dile getiren Edirne Valisi Ekrem Canalp de konuşmasında “Akademi Rumeli bir kardeşlik köprüsüdür. Bu kardeşlik köprüsünü inşa etmiş olan ustalar, mimarlar, çalışanlar burada. Bu kardeşlik köprüsüne hepiniz hoş geldiniz. Edirne, Türkiye’de 81 ilden bir tanesidir. Trakya’daki üç ilden birisidir. Ama hepimiz biliyoruz ki Edirne, Edirne’den ibaret değildir.

Edirnelilerin sorumluluğu da Edirne’den ibaret değildir. Akademi Rumeli, Edirnelilerin sorumluluk duygusunun bir yansımasıdır. Çünkü Edirne ve Edirneliler inanıyor ki Edirne Balkanlar’a açılan bir kapıdır. Edirne’nin bütün Balkan coğrafyasıyla ilgili sorumlulukları vardır ve Akademi Rumeli-5 Projesi de bu sorumluluk duygusunun bir yansımasıdır. Sözlüklere bakın. Kalp veya ruh derseniz eğer bunun yabancı dillerdeki karşılığını bulursunuz. Ama gönül derseniz, gönül kelimesinin yabancı dillerde karşılığını bulamazsınız. Gönül dediğiniz şey bizim medeniyetimizin bir kelimesidir. Bu gönül projesindeki başarı buradan ortaya çıkmaktadır.Akademi Rumeli bir gönül ve gönüllülük projesidir. Proje bu işe gönül veren insanların bir araya gelmesinden dolayı başarılıdır.

KARDEŞ COĞRAFYA

Bu köprü Edirne ile diğer kentler arasında kurulmaktadır. Bu köprü, Türkiye ile kardeş coğrafyamızda yer alan ülkeler arasında kurulmaktadır. Bu köprü, burada yer alan gençler, Edirne ve Türk insanı arasında kurulmaktadır.Bu köprünün ortaya çıkmasında emeği geçen herkese içtenlikle teşekkür ediyorum. Buradaki değerli gençler bizim gözümüzde Evladı-ı Fatihan’dır. Geçmişimizin bir parçası olan gençler aynı zamanda bu günü ifade ediyor. Kardeş ülkelerle aramızdaki bağı ifade ediyor. Ama siz gençler aynı zamanda bu milletin geleceğini ifade ediyorsunuz. Çünkü bu milleti geleceğe taşıyacak liderler gene siz gençlerin arasından çıkacaktır. İnşallah milletimizi geleceğe siz taşıyacaksınız” dedi.

Konuşmaların ardından Akademi Rumeli açılış programı, 12 Balkan ülkesinden öğrenci liderlerinin selamlama konuşmaları ve şarkılarıyla son buldu. Akademi Rumeli 5 kapsamında 168 öğrenci 30 Temmuz’a kadar, edebiyat, medya – iletişim, görsel sanatlar, tarih kültür, gastronomi, tiyatro – sinema ve müzik alanlarında uzmanlardan eğitim alacak.

Törene Edirne Valisi Ekrem CANALP, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah EREN, Belediye Başkanı Recep GÜRKAN, protokol üyeleri, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.