Akgün, “Sertifikalı tohumlarda GDO iddiası”

Akgün, “Sertifikalı tohumlarda GDO iddiası”
04.01.2020
A+
A-

Bazı sertifikalı tohumlarda GDO tespit edildiği iddialarına değinen Edirne Ziraat Odası Eski Meclis Başkanı Erdal Akgün,sertifikalı bazı tohumlarda GDO iddiası olduğunu belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her türlü denetleme ve incelemeleri yapılarak satışına izin verilen belgeli tohumların içinde Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO’lu) tohumun tespit edildiği iddiaları üzerine açıklamada bulunan Edirne Ziraat Odası Eski Meclis Başkanı Erdal Akgün bakanlığın sertifikalı ürününde bile GDO çıktığı iddiaları tarımsal üretimdeki ciddi boyutu gözler önüne serdiğine değinerek “Biz GDO’ya karşıyız. İnsan sağlığından bahsediyoruz. Bunlar asla ve asla bizim ülkemize girmemeli. İthal edilmemeli” dedi.

TBMM gündemine de soru önergesiyle taşınan sertifikalı bazı tohumlarda GDO tespit edildiği yönündeki iddialara ilişkin Edirne Ziraat Odası Eski Meclis Başkanı Erdal Akgün açıklamada bulundu.

Zamanın CHP Genel Başkan Yardımcısı bir zamanlar Ziraat Odası Genel Başkanlığı yapan Gökhan Günaydın tarafından müthiş bir mücadele verilerek ülkemize GDO’lu tohumların girdiği yönündeki incelemelerine bütün Türkiye şahit olduğunu belirten Akgün, “Onun iddiaları tekrardan gündeme geldi. İthal edilen pirinçlerde de GDO olduğunu ne yapıp ne edip bir türlü anlatamadı. Kimse dinlemedi. En son olarak Amerika’dan ithal edilen pirinçlerinde GDO’lu olduğu ortaya çıktı ve bütün sözleşmelerin hepsi de o zamanlar iptal olmuştu.

Hatırlarsanız o zaman çektik fiyatlarında artış olmuştu. Ve üreticide bayram yapmıştı. Gerçekten çok önemli bir konu zamanında özellikle mısır ve pamukta GDO’lu tohumlukların ithal edildiğini biz biliyorduk. Bakanlıkta buna karşı çıkmıyordu. Benim şahsımın da İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonun da olduğum dönemde GDO’lu tohumlar ile ilgili detaylı bir çalışma yapmıştık. Ülkemize gelen GDO’lu ürünlerin hepsinin listesini çıkartmıştık. Yani bugün GDO’lu mısır tohumu çeşitli ülkelerden geliyorsa bunlardan biz ekip, biçip hayvanlarımıza yem yapıyoruz. Sonuçta hayvanın etinden de sütünden de faydalanıyoruz. Bu işlerin ne kadar insan sağlığını tehdit ettiği de açıkça buradan ortaya çıkıyor. Bir an önce her konuda özellikle bakanların işin ehli insanlar olması gerektiğine inanıyorum.

Her şeyin tek elde toplanması, her şeyin Ak Parti Genel Başkanının iki dudağının arasında olmuş olması bizim ülkemizi bu noktaya getiriyor. Bugün arpa ve buğdayı ayıramayan arpa ile çeltiği ayıramayan ayçiçeğinin ne olduğunu bilmeyen hatta ve hatta kepeğin ne olduğunu bilmeyen tarım bakanının olduğu bir iktidarda böyle şeylerin olmasını doğal karşılamamız gerektiğine inanıyorum. Biz gerçekten karşıyız, insan sağlığından bahsediyoruz. Bunlar asla ve asla bizim ülkemize girmemeli. İthal edilmemeli. Maalesef ithalat çoğu zaman ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Ama bunu genetiği ile oynanmamış olan tohumların tercih edilmesinde yarar olduğunu düşünüyorum”şeklinde ifadelere yer verdi

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.