Akgün, “Zamları fiyatlara yansıtmadık”

Akgün, “Zamları fiyatlara yansıtmadık”
19.10.2019
A+
A-

Serhat Şehri Edirne’nin meşhur tava ciğerin esnaflarından Önceki Dönem İl Genel Meclis Üyesi Erdal Akgün, ekonomik kriz nedeniyle gelen zamları fiyatlara yansıtmamaya çalıştıklarını belirterek,esnafı ayakta tutanın İstanbul’dan gelen yerli turist, Yunan ve Bulgar turist olduğunu söyledi.

Akgünler Ciğercisi sahibi Erdal Akgün, Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlardan sonra  sattıkları ciğerin de pahalandığını ve bu zamları vatandaşa yansıtmamaya  çalıştıklarını belirterek , bıçağın kemiğe dayandığını söyledi.

Akgünler Ciğercisi sahibi Erdal Akgün, “Geçen yıl yaşanmış olan krizden sonra yarı yarıya küçülmeye gittik. Ekonomik önlemler almaya başladık. Almak zorundayız. En azından personel konusunda nerdeyse tüm esnafımızda yarı yarıya bir düşüş oldu. Kriz tam anlamıyla esasında esnafı da vuruyor. Tabi ki milletimiz sıkıntı içinde milletin yaşamış olduğu sıkıntılarda birebir bu sektörü de ilgilendiriyor. Fiyatlar konusunda ise bir porsiyon ciğer 25 lira yani her şeyi ikramı ile beraber böyle devam ediyor. Bizim almış olduğumuz ciğerde pahalanmış olmasına rağmen bir yandan da yani krize ve insanlara da bu tarz da ki işletmeler yansıtmamaya çalışıyoruz. Ama artık bıçak kemiğe dayandı. Gerçekten çok zor özellikle doğalgaza ve elektriğe gelen zam çok büyük sıkıntı yarattı bizlerde. Çünkü neredeyse elektrik ve doğalgazda yüzde 50 yüzde 60 bulan zamlar oldu. İşin enteresan tarafı da şudur yazın soğutmak için elektrik harcıyoruz. Kışın ısıtmak için elektrik harcayacağız. İşin ortası yok açıkçası giderlerden biraz ekonomik önlem alma şansımız kalmıyor. Çünkü müşteri velinimetim anlayışıyla bakıyoruz. Müşterimize her türlü rahatlığı ve lüksü sunmak için elimizden gele bütün imkanları kullanıyoruz. Ama ekonomik tedbir alamıyoruz. Maalesef böyle yazın soğutma ile ilgili kışında ısıtma ile ilgili böyle gitmez diyoruz”dedi.

Şehrin kurumlarının taşın altına elini koyarak daha çok çalışılması gerektiğini savunan Akgün “Tabi bizim Edirne olarak şöyle bir şansımız var sınır kenti olmamızdan dolayı yani özellikle Cuma, Cumartesi, Pazar günleri komşumuz olan Yunanistan’dan gelen müşteriler. Bulgaristan’dan gelen müşteriler. Edirne esnafına bir anlamda nefes aldırıyor. Bir anlamda da onların kıymetini bilmemiz lazım. Onların gönlü Edirne’den rahat ayrılması lazım. Bu konuda bütün kamu kurum ve kuruluşlarının da üzerine düşen görevi yaptığına inanıyorum. Yani valiliğimiz olsun, belediyemiz olsun daha iyisini yapmak için yollarını aramamız lazım. Gelen Yunanistanlı da Bulgaristanlı da Edirne‘miz den memnun ayrıldıklarını görüyorum. Emniyetimizin her konuda yardımcı olmasının da mutluluğunu yaşıyoruz. Gerçekten Edirne ’den hiçbir şikayetle ayrılan görmedim. Daha iyisini yapmak için de bir araya gelip daha güzel nasıl imkanlar sunulur. Onları burada nasıl mutlu ederiz. Bunların yollarını aramamız lazım”dedi.

Edirne’nin ciğerci sektörünü en çok omuzlayanın ise yüzde 70 ile Bulgar turist olduğunu ifade eden Akgün, “Hafta sonları Cuma gününden Pazar gününe kadar Yunanistan ve Bulgaristan dan gelen misafirlerimiz var. İstanbul’a komşu il olmamızdan dolayı da İstanbul’dan da ciddi anlamda yerli turist geliyor. Yani Cuma, Cumartesi, Pazar günleri Edirneliyi geçiyor dışarıdan gelenler. Çoğunluk Bulgar yani yüzde 70 Bulgaristan’dan diyebiliriz. Onlar da olması bugün ki durumdan çok çok kötü durumda olur esnaf yani olmazsa olmaz gibi görünüyor. Özellikle Cuma günleri Ulus pazarı açıldığından beri orada bir yoğunluk vardı. Yunanistan ve Bulgaristan’dan oldukça yoğun turist geliyor. Genellikle ağırlık soydaşlarda”dedi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.